EPAS programm

© European Union 2018 / European Parliament


Tere tulemast tutvuma Euroopa Parlamendi partnerkoolide programmiga EPAS!

2016. aastal alguse saanud EPAS programmi eesmärk on tutvustada Euroopa parlamentaarset demokraatiat, Euroopa Parlamendi tegevust ning Euroopa väärtusi. Tänaseks on programm laienenud kõigisse Euroopa Liidu riikidesse ja Eestis koordineerivad selle tegevusi Euroopa Parlamendi Eesti Büroo ning MTÜ Mondo. EPAS lühend tuleneb programmi ingliskeelsest nimest “European Parliament Ambassador School”.

EPAS programmi tegevustes on oodatud osalema Eesti gümnaasiumite ja kutseõppeasutuste õpilased vanuses 16-18 aastat ning nende õpetajad. Programm hõlmab erinevaid tegevusi nii õpilastele kui ka õpetajatele, sealhulgas:

  • koolitused õpetajatele Euroopa teemade käsitlemiseks õppetegevuses
  • võimalused noortele ja õpetajatele osaleda rahvusvahelistel üritustel (nt Euroscola, õpetajate seminarid, konkursid jne)
  • Euroopa Päeva tähistamine võrgustiku koolides
  • võimalus leida kontakte koostööks teiste Euroopa koolidega.

Lisateavet EPAS programmi kohta võib leida siin.

Programmis osalemisest huvitatud õpilased ja õpetajad on oodatud liituma kinnise Facebooki grupiga, kus jagame Euroopa Parlamendiga seotud materjale ja informatsiooni eelseisvate ürituste kohta.

Lisainfo:
Maria Sakarias
EPAS koordinaator
epaskoordinaator@mondo.org.ee


2021/2022. õppeaasta tegevused

23. september 2021: hooaja avamine ja paneelarutelu Roberta Metsolaga 

EPAS alustas uut aastaringi paneelaruteluga teemal “Ränne ja Euroopa Liit: võimalused ja väljakutsed”, kus osalesid Euroopa Parlamendi asepresident Roberta Metsola, Jüri Gümnaasiumi õpilane Eneken Riin Salong ning Arengukoostöö Ümarlaua huvikaitseekspert Susanna Veevo. Arutelu juhtis MTÜ Mondo rändeekspert Meelis Niine. Täpsema info leiate siit ja live ülekanne on järelvaadatav siin.

Pärast arutelu toimus Euroopa Elamuskeskuses infotund programmis osalejatele ning uutele liitujatele, kus andsime ülevaate programmi sisust ning 2021/2022. õppeaastasse kavandatud tegevustest.

© Raigo Pajula / Euroopa Parlament

8.-9. oktoober 2021: Euroopa Parlamendi noorteüritus EYE2021

Strasbourgis toimunud Euroopa noorteüritusel EYE2021 osales ca 3000 noort, sealhulgas kolm noortegruppi Eestist (lisainfo siin). Toimusid ka erinevad veebipõhised üritused, m.h 9. oktoobril kell 11:00-12:30 pakkus MTÜ Mondo noortele võimalust osaleda rändeteemalises veebitöötoas. Töötoa käigus kasutasid noored kunsti ja loovkirjutamise vahendeid, et mõtiskleda rändamise üle ja luua ühine virtuaalkollaaž.


​​16. november 2021: EPAS seminar “Sahharovi auhind muutuvas ajas”

Veebiseminari jooksul keskendusime olulistele inimõigustega seotud teemadele tänapäeva maailmas. Kuulasime õpilaste Egor Surnini ja Valentina Drianitchkina (Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium) esitlusi Sahharovi mõttevabaduse auhinna nominentide ja laureaatide kohta. Seminaril esinesid ka eksperdid Erika Tšerkašina (MTÜ Mondo) ja Kelly Grosthal (Eesti Inimõiguste Keskus), kes jagasid informatsiooni inimõiguste olukorrast Valgevenes ja Eestis. Täpsema info leiate Maailmakooli uudisest ja ürituse materjalid siit kaustast.

27. jaanuar 2022: EPAS seminar “Kas Euroopa Liidu kliimapoliitika muudab Eesti tulevikku helgemaks või tumedamaks?”

2021. aasta juulikuus avaldas Euroopa Komisjon uue kliima- ja energiaalase seadusandluse paketi “Eesmärk 55” (“Fit For 55”), mille erinevad algatused peaksid tagama sujuva ülemineku õiglasele, konkurentsivõimelisele ja keskkonnasõbralikule majandusele aastani 2030. Samas liiguksime lähemale EL-ülesele eesmärgile, et saavutada aastaks 2050 kliimaneutraalsus. 

“Eesmärk 55” paketi arutelude valguses küsisime EPAS seminaril, kuidas Euroopa Liidu kliimapoliitika Eesti tulevikku mõjutab. Seminari avasõnadega esines Euroopa Parlamendi saadik Sven Mikser. Esimeses paneelis arutlesime paketi sisu ja mõju üle koos Johanna Maarja Tiigi (Eestimaa Looduse Fond), Kädi Ristkoki (Keskkonnaministeerium) ja Kertu Birgit Antoniga (Fridays For Future Eesti).

Kuna Euroopa Liit nimetas 2022. aasta “Euroopa noorteaastaks”, keskendusime seminari teises pooles noorte seisukohtadele ja võimalustele kliimateemades kaasa rääkida. Oma kogemust jagasid Teele Pehk (Rohetiiger ja Ida-Virumaa noorte kliimakogu), Hanna Gerta Alamets (Eesti Noorte Keskkonnanõukogu) ja Kertu Birgit Anton (Fridays For Future Eesti). Täpsema info leiate Maailmakooli uudisest ja ürituse materjalid siit kaustast.

31. märts 2022: EPAS infoseminar “Ukraina sõjast tulenev humanitaarkriis: mida peaksid gümnasistid teadma?

Ukrainas on hetkel lahti rullumas 21. sajandi suurim humanitaarkatastroof. Märtsi keskpaigas vajas ÜRO hinnangul humanitaarabi 12 miljonit inimest ja Ukrainast oli UNHCRi andmetel põgenenud 2 miljonit inimest. EPAS seminaril küsisime: milles humanitaarkriis seisneb ja kuidas koordineeritakse sellega toimetulekut Euroopa Liidus ja Eestis? Millised on teised Ukraina sõjaga seotud teemad, millest noored peaksid teadlikud olema? Mida saame ise teha ja kuidas ukrainlasi aidata?

Seminar toimus 31. märtsil kell 12.00-14.00 Euroopa Elamuskeskuses ja Zoomis. Paneelarutelus esinesid Marina Kaljurand (Euroopa Parlamendi liige), Kaimo Kuusk (Eesti suursaadik Ukrainas), Triinu Ossinovski (Mondo juhatuse liige ja humanitaarabi suuna juht) ja Maarja Punak (PPA vanemkommunikatsiooniametnik). Kohapeal võtsid üritusest osa ligi 50 noort kümnest erinevast koolist ja paneelarutelu kuulas veebis ligi 35 õpilast ja õpetajat koos klassidega. Täpsema info leiate Maailmakooli uudisest ja paneelarutelu salvestuse siit lingilt.

29. aprill 2022: kevadine võrgustikukohtumine Hugo Treffneri Gümnaasiumis

Seminar algas infotunniga, kus Mondo ja EPLO esindajad tutvustasid programmi eesmärke ja tegevusi meie praegustele ja uutele liikmetele. Meiega liitus videokõne vahendusel EPAS programmi Iirimaa koordinaator, kes jagas osalejatega häid praktikaid ja inspireerivaid ideid. Seansi lõpus korraldasid Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilased lõbusa Kahoot! viktoriini erinevate faktidega Euroopa Liidu ajaloost ja päevakajalistest sündmustest. Õpilased ja õpetajad vastasid eri koolide segavõistkondades.

Seejärel liikusime edasi EPAS-programmi ühisloomingu töötuppa, kus õpilased ja õpetajad said koos olulistele teemadele vastata ja uusi ideid välja pakkuda. Meie põhilised küsimused olid järgmised:

  • Kuidas käsitlete täna oma koolides erinevaid Euroopa Liidu ja Euroopa Parlamendiga seotud teemasid? Kui olete Euroopa päeva varem tähistanud, siis kuidas? Mis on teie head praktikad?
  • Kuidas muuta Euroopa Liidu teemad noorte jaoks huvitavamaks ja köitvamaks? Millist tuge võiks EPAS programm pakkuda nii õpetajatele kui õpilastele?
  • Millist rolli võiksid noorem- ja vanemharidussaadikud etendada nii võrgustikus kui igas koolis?

Peale tervet õppeaastat veebi- või hübriidüritusi oli seminar oluline, et tuua võrgustik kokku (eriti Lõuna-Eesti piirkonnast) ja luua tugevaid sidemeid, mis võimaldavad head koostööd järgmisel aastal. Kokku võõrustasime 62 õpetajat ja õpilast 20 erinevast põhikoolist või gümnaasiumist. Vt ka Maailmakooli uudist.

9. mai 2022: ühine Euroopa päeva tähistamine

9. mai on Euroopa päev, millega tähistatame rahu ja ühtsust kogu Euroopas – seda nimetatakse ka sallivuse, inimõiguste ja Euroopa integratsiooni päevaks. Kuna 2022. aasta on kuulutatud Euroopa noorteaastaks, siis on selle aasta ürituste peamine sihtrühm just Eesti koolinoored ja tudengid. Sellega seoses kutsusid Mondo Maailmakool ja EPAS programm kõiki koolinoori, õpetajaid ja noorsootöötajaid ühiselt Euroopa päeva tähistama. Ettepanekud teemade ja tegevuste osas avaldasime Maailmakooli uudises.

Euroopa päev Värska Gümnaasiumis, kus õpilased tutvusid Euroopa Liidu ajaloo ja põhimõtetega, värvisid Euroopa riikide lippe, mängisid nutivahendiga Euroopa riikide ja lippude äratundmismängu, korraldasid Euroopa Parlamendi simulatsiooni-rollimängu jpm. Loe lähemalt siit.
Valga Gümnaasium tähistas Euroopa päeva keskendudes loomapääste teemale. Õpilane Alina-Lisett Anufrijeva tutvustas enda loodud näitust “Ava silmad” ja koolipere ees rääkisid külalisesinejad nii Eestist kui välismaalt. Kogu päeva vältel tegutses heategevuslik kohvik, kuhu panustasid ka koolis õppivad Ukraina õpilased ja mille tulu läks Ukraina loomade päästmiseks.

Euroopa päev toimus ka Narva Soldino Gümnaasiumis, kus korraldati e-viktoriine ja arutelusid teemadel “Euroopa Liidu tulevik” ja “Ühtse Euroopa väärtused”.


Partnerkoolide kaart

Aprill 2022 seisuga kuulub Eestis EPAS võrgustikku 41 Eesti haridusasutust, keda esindavad võrgustiku tegevustes nii õpilased (Junior Ambassadors) kui õpetajad (Senior Ambassadors). Alates 2021. aasta kevadest oleme erinevatele üritustele ja üleskutsetele kaasanud ~80 osalejat kontaktselt ja ~350 osalejat veebis.

Kui teie veebilehitsejas kaarti näha ei ole, leiate selle siit.


EPAS programmis osalemine

Euroopa Parlamendi partnerkoolide (EPAS) programmi eesmärgiks on pakkuda nii õpilastele kui õpetajatele kasulikke teadmisi Euroopa parlamentaarsest demokraatiast, Euroopa Parlamendi tööst ja Euroopa väärtustest tervikuna. Programmis osalemine avab koolidele mitmeid põnevad võimalusi – näiteks pääs eelisjärjekorras Euroscola sessioonidele Strasbourgis, osalus EPAS võrgustiku rahvusvahelises koostöös, Euroopa Parlamendi liikmete koolikülastused jpm. 

Aktiivselt programmis osalevad koolid võivad kooliaasta lõpus saada ametliku tunnustuse “Euroopa Parlamendi partnerkool” koos vastava seinaplaadiga. Ametliku partnerkooli staatuse saamise eeldused on järgmised:

1. EPAS seminaridel osalemine
Eeldame, et igast partnerkoolist osaleb igal programmi raames korraldatud seminaril või koolituspäeval vähemalt üks õpilane või õpetaja.

2. Euroopa Parlamendi teemaliste õppematerjalide kasutamine
Siit leiate olulist teavet ja õppematerjale Euroopa Liidu, selle liikmesriikide, ajaloo ja väärtuste kohta. Programmis osalejatele on loodud nii tunnikavasid, viktoriine kui ka näiteks rollimäng.

3. Infopunkt koolis
Koolis tuleks luua füüsiline või virtuaalne infopunkt, kus Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu kohta materjale ja teateid edastada. Saame teid plakatite, voldikute, näituste vms materjalide osas toetada.

4. Erinevate ürituste korraldamine
Programmis osalevad õpetajad ja õpilased on oodatud korraldama tundideväliseid üritusi, et tõsta (kaas)õpilaste teadlikkust Euroopa Liidu tegevustest, ajaloost ja väärtustest.

5. Euroopa päeva tähistamine
EPAS programmi koolide jaoks on 9. mail (või lähedasel kuupäeval) Euroopa päeva tähistamine tore traditsioon, mille raames korraldatakse erinevaid temaatilisi tegevusi. Märtsi- või aprillikuus 2022. aastal korraldame inspiratsioonipäeva, et parimaid praktikaid omavahel jagada ja miks mitte ka koolideüleseid tegevusi planeerida.

6. Kommunikatsioon
Soovime, et kajastaksite erinevaid tegevusi või materjalide kasutamist Euroopa Parlamendi partnerkoolide Facebooki grupis ja ka enda kooli sotsiaalmeedias või veebilehel.

Programmis osalemiseks palume täita lühikese taotluse. Võtame taotlusi jooksvalt vastu terve õppeaasta jooksul.