EPAS programmi tegevused
2020/2021. õppeaasta
Tegevused on täiendamisel.
2021/2022. õppeaasta
23. september: hooaja avamine ja paneelarutelu Roberta Metsolaga
EPAS alustas uut aastaringi paneelaruteluga teemal “Ränne ja Euroopa Liit: võimalused ja väljakutsed”, kus osalesid Euroopa Parlamendi asepresident Roberta Metsola, Jüri Gümnaasiumi õpilane Eneken Riin Salong ning Arengukoostöö Ümarlaua huvikaitseekspert Susanna Veevo. Arutelu juhtis MTÜ Mondo rändeekspert Meelis Niine. Pärast arutelu toimus Euroopa Elamuskeskuses infotund programmis osalejatele ning uutele liitujatele, kus andsime ülevaate programmi sisust ning 2021/2022. õppeaastasse kavandatud tegevustest. Loe lähemalt siit.

27. jaanuar: EPAS seminar “Kas Euroopa Liidu kliimapoliitika muudab Eesti tulevikku helgemaks või tumedamaks?”
2021. aasta juulis avaldas Euroopa Komisjon uue kliima- ja energiaalase seadusandluse paketi “Eesmärk 55” (“Fit For 55”), mille erinevad algatused peaksid tagama sujuva ülemineku õiglasele, konkurentsivõimelisele ja keskkonnasõbralikule majandusele aastani 2030. Samas liiguksime lähemale EL-ülesele eesmärgile, et saavutada aastaks 2050 kliimaneutraalsus.
“Eesmärk 55” paketi arutelude valguses küsisime EPAS seminaril, kuidas Euroopa Liidu kliimapoliitika Eesti tulevikku mõjutab. Seminari avasõnadega esines Euroopa Parlamendi saadik Sven Mikser. Esimeses paneelis arutlesime paketi sisu ja mõju üle koos Johanna Maarja Tiigi (Eestimaa Looduse Fond), Kädi Ristkoki (Keskkonnaministeerium) ja Kertu Birgit Antoniga (Fridays For Future Eesti).
Kuna Euroopa Liit nimetas 2022. aasta “Euroopa noorteaastaks”, keskendusime seminari teises pooles noorte seisukohtadele ja võimalustele kliimateemades kaasa rääkida. Oma kogemust jagasid Teele Pehk (Rohetiiger ja Ida-Virumaa noorte kliimakogu), Hanna Gerta Alamets (Eesti Noorte Keskkonnanõukogu) ja Kertu Birgit Anton (Fridays For Future Eesti). Loe lähemalt siin.

31. märts: EPAS infoseminar “Ukraina sõjast tulenev humanitaarkriis: mida peaksid gümnasistid teadma?”
Ukrainas on hetkel lahti rullumas 21. sajandi suurim humanitaarkatastroof. Märtsi keskpaigas vajas ÜRO hinnangul humanitaarabi 12 miljonit inimest ja Ukrainast oli UNHCRi andmetel põgenenud 2 miljonit inimest. EPAS seminaril küsisime: milles humanitaarkriis seisneb ja kuidas koordineeritakse sellega toimetulekut Euroopa Liidus ja Eestis? Millised on teised Ukraina sõjaga seotud teemad, millest noored peaksid teadlikud olema? Mida saame ise teha ja kuidas ukrainlasi aidata?
Seminar toimus 31. märtsil kell 12.00-14.00 Euroopa Elamuskeskuses ja Zoomis. Paneelarutelus esinesid Marina Kaljurand (Euroopa Parlamendi liige), Kaimo Kuusk (Eesti suursaadik Ukrainas), Triinu Ossinovski (Mondo juhatuse liige ja humanitaarabi suuna juht) ja Maarja Punak (PPA vanemkommunikatsiooniametnik). Kohapeal võtsid üritusest osa ligi 50 noort kümnest erinevast koolist ja paneelarutelu kuulas veebis ligi 35 õpilast ja õpetajat koos klassidega. Loe lähemalt siin.

29. aprill: kevadine võrgustikukohtumine Hugo Treffneri Gümnaasiumis
Seminar algas infotunniga, kus Mondo ja EPLO esindajad tutvustasid programmi eesmärke ja tegevusi meie praegustele ja uutele liikmetele. Meiega liitus videokõne vahendusel EPAS programmi Iirimaa koordinaator, kes jagas osalejatega häid praktikaid ja inspireerivaid ideid. Seansi lõpus korraldasid Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilased lõbusa Kahoot! viktoriini erinevate faktidega Euroopa Liidu ajaloost ja päevakajalistest sündmustest. Õpilased ja õpetajad vastasid eri koolide segavõistkondades.
Seejärel liikusime edasi EPAS-programmi ühisloomingu töötuppa, kus õpilased ja õpetajad said koos olulistele teemadele vastata ja uusi ideid välja pakkuda. Meie põhilised küsimused olid järgmised:
- Kuidas käsitlete täna oma koolides erinevaid Euroopa Liidu ja Euroopa Parlamendiga seotud teemasid? Kui olete Euroopa päeva varem tähistanud, siis kuidas? Mis on teie head praktikad?
- Kuidas muuta Euroopa Liidu teemad noorte jaoks huvitavamaks ja köitvamaks? Millist tuge võiks EPAS programm pakkuda nii õpetajatele kui õpilastele?
- Millist rolli võiksid noorem- ja vanemharidussaadikud etendada nii võrgustikus kui igas koolis?
Peale tervet õppeaastat veebi- või hübriidüritusi oli seminar oluline, et tuua võrgustik kokku (eriti Lõuna-Eesti piirkonnast) ja luua tugevaid sidemeid, mis võimaldavad head koostööd järgmisel aastal. Kokku võõrustasime 62 õpetajat ja õpilast 20 erinevast põhikoolist või gümnaasiumist. Loe lähemalt siin.


9. mai: ühine Euroopa päeva tähistamine
9. mai on Euroopa päev, millega tähistatame rahu ja ühtsust kogu Euroopas – seda nimetatakse ka sallivuse, inimõiguste ja Euroopa integratsiooni päevaks. Kuna 2022. aasta on kuulutatud Euroopa noorteaastaks, siis on selle aasta ürituste peamine sihtrühm just Eesti koolinoored ja tudengid. Sellega seoses kutsusid Mondo Maailmakool ja EPAS programm kõiki koolinoori, õpetajaid ja noorsootöötajaid ühiselt Euroopa päeva tähistama. Ettepanekud teemade ja tegevuste osas avaldasime Maailmakooli uudises siin.
Euroopa päeval Värska Gümnaasiumis tutvusid õpilased Euroopa Liidu ajaloo ja põhimõtetega, värvisid Euroopa riikide lippe, mängisid nutivahendiga Euroopa riikide ja lippude äratundmismängu, korraldasid Euroopa Parlamendi simulatsiooni-rollimängu jpm. Loe lähemalt siit.



25.-26. august: “EPAS Together” rahvusvaheline suvekool
Tegevused on täiendamisel.