Info

Kalendris on ÜRO teemapäevad. Päevasissekandest leiab lühikese selgituse päeva taustast, maailmahariduslikke tegevusi ning filmisoovitusi. Teemad annavad võimaluse rääkida meie väärtustest ja hoiakutest ning neid kujundada. Iga tähtpäeva juurde saab enda jaoks kirjutada märkusi, mis on kättesaadavad ainult kirjutaja veebilehitsejas.

Täiendame kalendrit jooksvalt – lisame päevade juurde väiksema- ja suuremamahulisi projekte, mida on vahva kas osana koolitööst või eraviisiliselt ellu viia. 

Samade päevadega Maailmahariduse kalendri saab lisada oma Google'i kalendrisse või sikutada iCal formaadis oma arvutisse.

Taasta järjekord
Sulge kõik

02.01

DAISAKU IKEDA SÜNNIPÄEV

 

 
 
 
 
 

 

Jaapanlane Daisaku Ikeda (sünd 2. jaanuar 1928) on Rahvusvahelise Sõka Gakkai president, mis on 12 miljoni liikmelise Nichireni budistliku koolkonna asutus. Ikeda on loonud ka mitmeid hariduslikke, kultuurilisi ning rahuuuringutega seotud institutsioone, mis väärtustavad maailmarahu ehitamisel dialoogi pidamist. 1983. aastal määrati Ikedale tema väsimatute püüdluste eest maailmarahu nimel ÜRO rahupreemia.

 

Arutlege, miks on olulised rahumeelsed läbirääkimised rahvusvahelise rahu tagamiseks, kuid ka näiteks väiksemate vastuolude lahendamiseks. Korraldage läbirääkimistepõhiseid rollimänge, kus erinevaid seisukohti esindavad noored peavad tunni lõpuks jõudma üksmeeleni.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

02.01
Daisaku Ikeda sünnipäev

04.01

 

ÜLEMAAILMNE PUNKTKIRJAPÄEV

 
 
 
 

 

Punktkirjapäeva tähistatakse punktkirja looja Louis Braille sünnipäeval. Maailma punktkirjapäeva eesmärk on teadlikuse tõstmine punktkirja olulisusest suhtlusvahendina pimedatele ja vaegnägijatele.

 

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

04.01
Ülemaailmne punktkirjapäev

MARTIN LUTHER KING JR. PÄEV

Martin Luther King Jr. Day

Ameerika Ühendriikide liikuv riigipüha, mida tähistatakse jaanuari kolmandal esmaspäeval.

 
 
 
 
 

 

Martin Luther King Jr. (15. jaanuar 1929 – 04. aprill 1968) oli mustanahaliste inimõiguste eest võitleva liikumise juht Ameerika Ühendriikides. Kingi tegevus oli suures osas motiveeritud Mahatma Gandhist ning ta uskus, et rõhutute tugevaim vahend vabaduse saavutamiseks on vägivallatu vastupanu. King korraldas kampaaniaid, mille eesmärgiks oli juhtida tähelepanu ameeriklaste ebaõiglastele seadustele ja diskrimineerimisele ning võidelda mustade valimisõiguste eest.

Rahumeelsetele protestidele vastati sageli vihase ja vägivaldse reageeringuga ning mitmel korral King vahistati. Üldine arvamus aga muutus ja seeläbi sai võimalikuks kodanikuõiguste seaduse reguleerimine. 1964. aastal võeti vastu diskrimineerimisvastane kodanikuõiguste seadus ja aasta hiljem keelustati mustanahaliste diskrimineerimine hääletamisprotsessis. Samal aastal sai King Nobeli rahuauhinna. 1968. aasta aprillis langes King Memphises atentaadi ohvriks.

 

Tutvusta õpilastele Martin Luther Kingi elulugu ning võitlust mustanahaliste inimõiguste eest Ameerika Ühendriikides. Rääkige diskrimineerimisest üldisemalt ning arutlege, kui tolerantne on Eesti ühiskond.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

16.01
Martin Luther King Jr. päev

27.01

 

HOLOKAUSTI OHVRITE MÄLESTUSPÄEV

International Day of Commemoration in memory of the victims of the Holocaust

 
 
 
 
 

 

Selle päevaga mälestatakse Teise maailmasõja aegset tagakiusamist, milles hukkus üks kolmandik maailma juutidest ja lugematu hulk muude vähemuste esindajaid. Tagakiusamise meenutamisega juhitakse tähelepanu rassismi, eelarvamuste ja viha ohtlikkusele. Loodetakse, et tagakiusamise meenutamine toimib kui hoiatav näide, et sellised õudused ei korduks. Lisaks leinale on päev mõeldud ka vastavateemalise haridustöö ergutamiseks.

 

Kutsu tundi kooli ajalooõpetaja või juudi kogukonna esindaja rääkima holokaustist. Korraldada väljasõit Kloogale või viige läbi lühike uurimistöö.

 

FILMISOOVITUS:

YouTube'ist leiab palju huvitavaid lühifilme holokausti kohta, mida õpilastele näidata. Arutada võiks teemal: kas selline asi võiks korduda või on kusagil kordunud või juhtumas. Mida teha, et selliseid asju vältida?

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

27.01
Holokausti ohvrite mälestuspäev