25.03.24

Maailmakooli 6 uut materjali maailmahariduse käsitlemiseks noortega

Uued õppematerjalid Maailmakooli varamus tutvustavad Eesti arengukoostööd ning toetavad tundlike teemade käsitlemist klassiruumis.

“Elame ajal, mil üleilmsed kriisid toovad meile Eestis kaasa ootamatuid muutusi ja määramatust. Maailmaharidus pakub tuge kohanemisel ja hakkama saamisel. Juhendmaterjalid ja mängulised lähenemised aitavad õpetajatel noortega tegeleda kohati tundlike ja vastuoluliste teemadega, arendades noortes avatust ja empaatiavõimet,” sõnas Maailmakooli juht Maria Sakarias.

Juhendid õpetajatele

Õpetajate ja noorsootöötajate igapäevatöö lihtsustamiseks leiab Maailmakooli veebist nüüd mitmeid uusi juhendmaterjale. Näiteks lõime noortekonkursi raames tegevusjuhendi, mis aitab õpilastele selgitada konkursi tausta ja samal ajal avada identiteedi ja mitmekultuurilisuse teemat läbi loomingulise tegevuse. See on eelkõige häälestusülesanne, mis aitab  noortel teha sammu lähemale oma töö noortekonkursile esitamise suunas.

Lisaks on Maailmakooli eksperdid koondanud toetavaid materjale käsitlemaks tundlikke ja vastuolulisi teemasid ning eesti keelde tõlkinud ja kohandanud metoodilise materjali HEADSUP, mis aitab tegeleda ülemaailmsete probleemidega kriitilisest ja eetilisest vaatenurgast.

Euroopa Liidu vaade konfliktile

Huvilistele on nüüd kättesaadavad ka Euroopa Parlamendi partnerkoolide võrgustiku seminari materjalid, kus neli eksperti avavad Iisraeli-Palestiina konflikti. Loengud keskenduvad ajaloolisele perspektiivile, Euroopa Liidu nägemusele lahendustest, Eesti vaatele ja praktilistele meetoditele teema avamiseks klassiruumis.

1. Peeter Raudsik – ajalooline perspektiiv. Millised on tähenduslikud sündmused minevikust tänase konflikti valguses? Loengu salvestus ja esitlus.
  1. Sven Mikser – Euroopa Liidu nägemus konfliktist ja lahendusest. Intervjuu salvestus
  1. Kristi Karelsohn – Eesti Välisministeeriumi vaade konfliktile. Intervjuu salvestus
  1. Hanna-Liis Kaarlõp-Nani – Praktilised meetodid õpetajatele klassiruumis kasutamiseks. Esitlus ja materjalid Maailmakooli platvormil tundlikke ja vastuoluliste teemade käsitlemise toetamiseks.

Põnevad meetodid

“Mondo on edendanud maailmaharidust Eestis pea 17 aastat ning läbi aastate näeme, et õpetajad otsivad lisaks taustateadmistele ka alati põnevaid viise, kuidas teemat õpilasteni viia. Oleme arendanud mitmeid interaktiivseid meetodeid ja hea meel on tutvustada uusimat põgenemismängu koostöös Shokkin Groupiga, mis aitab seikluslikult kliimamuutuste teadmisi avada,” sõnab Maria Sakarias.

Lisaks põgenemismängule “Sinu lugu” on Maailmakooli kogus ka näitus, mis avab Eesti 25-aastast rolli arengukoostöös ja humanitaarabis.

Uute õppematerjalide loomist toetab Mondo Maailmakool läbi erinevate projektide, mida rahastavad ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus, Euroopa Liit ja Eesti Välisministeerium.