28.08.24

Oktoober on õiglase kaubanduse kuu!

Noorte teadlikkus vastutustundlikust käitumisest ja õiglasest kaubandusest on oluline samm õiglasema ja jätkusuutlikuma maailma suunas. Selle toetamiseks kutsume kõiki koole, lasteaedu ja noortekeskuseid võtma oktoobrikuus ette õiglase kaubanduse teemalisi tegevusi.

Iga toode ja iga ost muudavad maailma. Täna on Eesti poelettidel üle 700 Fairtrade ehk õiglase kaubanduse märgisega toote, mis annab meile väärtuslikku infot nende toorainete tootmistingimuste kohta. Ka õiglase kaubanduse kuu tähistamine laste ja noortega on Eestis aastate jooksul muutunud järjest populaarsemaks – kui 2022. aastal liitus üleskutsega 34 kooli, siis 2023. aastal tegutsesid õiglase kaubanduse teemadega juba 42 kooli, noortekeskust ja lasteaeda, kus märgisele pöörasid tähelepanu üle 9000 noore. Eriilmeliste tegevuste kohta saad lugeda siit artiklist. Lisaks osales ettevõteid ja organisatsioone Eestist, Lätist ja Leedust, sh kaupluseketid, personaliettevõtted ja isegi advokaadibüroo. 

Fotol on viktoriin 2023. aasta õiglase kaubanduse kuul Tamsalu Gümnaasiumis.

Õiglane kaubandus ja keskkonnahoid

2022. aastal teema kohta korraldatud arvamusuuring näitas, et üle 70% Eesti õpilaste jaoks hõlmab õiglane kaubandus inimväärse töötasu maksmist, laps- ja orjatöö keelamist ning usaldusväärsust, aga vähem teadlikud ollakse märgisega seotud keskkonnasäästlikkusest (61%) ja võitlusest vaesuse vastu (31%). Selle aasta õiglase kaubanduse kuu kampaania raames soovimegi just keskkonna- ja kliimateemadele rohkem tähelepanu pöörata. 

Kõik talunikud, kes Fairtrade’ga koostööd teevad, peavad vältima kahjulike kemikaalide kasutamist, käitlema oma jäätmeid ja kaitsma bioloogilist mitmekesisust. Õiglase kaubanduse standardid ja koolitused aitavad talunikel ka kasvuhoonegaaside heitkoguseid vähendada ja kliimamuutustega kohaneda. Lisaks panustab Fairtrade eri viisidel metsaraie vähendamisse. Need on ainult mõned näited, kuidas Fairtrade aktiivselt keskkonnahoiu ja kliimamuutuste leevendamise nimel tegutseb.

Kui mõtleme kliimamuutustele ja väiketalunikele, jõuame kiirelt ka kliimaõigluse mõisteni (ingl climate justice) – see on eetiline arusaam, et kliimamuutuste peamisteks põhjustajateks rikkad riigid ja suurkorporatsioonid, aga peamised kannatajad on Aafrika, Aasia ja Ladina-Ameerika riikide elanikud ja sealjuures kõige haavatavamad sihtgrupid. Teiste sõnadega, kui meie enda ümber kliimamuutuste märke veel (nii tugevalt) ei näe, ei tähenda see, et meil ei tuleks ühiselt kliimamuutuste leevendamisse panustada.

Suurte ettevõtete tegevuse reguleerimisega on just hiljuti Euroopa Liidus tegeletud. 2024. aasta maikuus võttis Euroopa Nõukogu vastu direktiivi “Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD)”, mis kohustab ettevõtteid järgima rangemaid inimõiguste ja keskkonnanõudeid kogu oma tarneahela ulatuses. Keskkonna- ja inimõiguste ühendused üle kogu maailma nägid selles olulist sammu, et seada inimeste ja planeedi heaolu ärihuvidest ettepoole, aga see on tekitanud ka ettevõtete seas vastupanu. Ehk tasubki õpilastega uurida, milliseid argumente üks või teine pool toob.

Mida saan mina ette võtta?

Õiglase kaubanduse kuu ei ole üleskutse aina rohkem tarbida. Vastupidi – oma keskkonnamõju vähendamiseks tuleks tarbimist just vähendada. Kui siiski tarbid, vali keskkonnasõbralikud, kodumaised ja Fairtrade märgisega tooted. Ja kui võimalik, panusta kas nüüd või tulevikus poliitilistesse ja kogukondlikesse algatustesse, mis püüavad muuta seadusi ja reegleid keskkonna kaitsmiseks, sest need mõjutavad veel laiemat hulka inimesi ja ettevõtteid.

Klassiruumis või noortekeskuses tegutsemiseks leiad ideid meie põhjalikust tegevuste kogumikust, mida uuendame igal aastal koostöös Fairtrade Eesti organisatsiooniga. 

Toome välja mõned olulisemad algatused:

  1. Pööra tähelepanu õiglase kaubandusega seotud keskkonna- ja kliimateemadele. Lisasime kogumikku selleks ideid ja viiteid.
  2. Osale e-külalistunnis Mondo keskkonnaprogrammi juhi Egle Küngasega. Egle tutvustab õiglase kaubanduse ja kliimamuutuste seoseid ning jagab oma kogemusi Ghanas ning Ugandas.
  3. Võta lasteaed või algklassid kampa! Sel aastal tahame just 5-9-aastaseid lapsi rohkem kaasata, mille jaoks loome uue “Amanda ja maailm” seeria muinasjutu ja pakume välja teisi põnevaid ideid lasteaedadele mõeldud tegevuste kogumikus.
  4. Vii end õpetajana õiglase kaubanduse põhimõtetega paremini kurssi maailmahariduse õpiringi raames teisipäeval, 24.09 (rohkem infot septembri alguses).
  5. Telli kooli juba traditsiooniks kujunenud kakaotöötuba – või veel parem – proovi ise selle läbiviimisel kätt (jagame materjale septembri keskpaigaks). 

Pane tähele! Et saaksime sind septembri- ja oktoobrikuu jooksul tegevustega kursis hoida, siis eelregistreeri oma plaan õiglase kaubanduse kuud tähistada läbi selle vormi

Oma üritust kajastades kasuta teemaviiteid #maailmaharidus, #õiglanekaubandus ja #õiglasekaubandusekuu. Koolid, kes õiglase kaubanduse kuul osalevad, tuuakse välja ka fairtrade.ee lehel ning Fairtrade Eesti ja Maailmakooli sotsiaalmeedia kanalites. Fairtrade saadab tublimatele osalejatele omalt poolt tänukingitused.

Näidake end koolina, mis pöörab tähelepanu eetiliselt vastutustundlikule käitumisele ja panustab teadlikult kliimamuutuste leevendamisse!


Õiglase kaubanduse e. Fairtrade märgis näitab, et tooraine kasvatajad on saanud oma toodangu või töö eest väärilist tasu. Lisaks on keelatud orjatöö kasutamine ja lapstööjõu ärakasutamine, tootmisel lähtutakse keskkonnasäästlikest põhimõtetest ja teenitud lisatasu kasutatakse kogukonna poolt vabalt valitud sotsiaalseks arenguks. Õiglase kaubanduse süsteem töötab koos 1,9 miljoni farmeri ja töölisega 70-st riigist Aafrikas, Aasias ja Ladina-Ameerikas ja sellega seotud kampaaniaid korraldatakse Eestis alates 2007. aastast. Loe rohkem siit: fairtrade.ee.

VAATA KÕIKI UUDISEID