12.09.23

Oktoober on õiglase kaubanduse kuu!

Noorte teadlikkus vastutustundlikust käitumisest ja õiglasest kaubandusest on oluline samm õiglasema ja jätkusuutlikuma maailma suunas. Seetõttu kutsume kõiki koole, lasteaedu ja noortekeskuseid korraldama oktoobris õiglase kaubanduse teemalisi tegevusi.

Iga toode ja iga ost muudavad maailma. Eesti poelettidel on üle 800 Fairtrade ehk õiglase kaubanduse märgisega toote, mis annab meile väärtuslikku infot nende toorainete tootmistingimuste kohta. Märgis näitab, et tooraine kasvatajad on saanud oma toodangu või töö eest väärilist tasu. Lisaks on keelatud orja- ja lapstööjõu kasutamine, tootmisel lähtutakse keskkonnasäästlikest põhimõtetest ja teenitud lisatasu kasutatakse kogukonna sotsiaalseks arenguks. Õiglase kaubanduse süsteem töötab koos 1,9 miljoni farmeri ja töölisega 70-st riigist Aafrikas, Aasias ja Ladina-Ameerikas ja sellega seotud kampaaniaid korraldatakse Eestis alates 2007. aastast.

Õiglase kaubanduse kuu tähistamine laste ja noortega on aastate jooksul muutunud järjest populaarsemaks: 2022. aastal liitus Eestis üleskutsega 34 kooli, kus märgisele pöörasid tähelepanu ligi 200 õpetajat ja üle 2000 noore. Lisaks osales 33 ettevõtet Eestist, Lätist ja Leedust, sh kaupluseketid, personaliettevõtted ja isegi advokaadibüroo.

Kakaotöötuba Tallinna Rahumäe Põhikoolis

Näeme, et Eesti noorte jaoks on õiglase kaubanduse teema oluline, aga teadlikkuse osas on näitajaid aasta-aastalt sarnased või kergelt langustrendis. 2022. aastal teema kohta korraldatud uuringus osales 1969 õpilast 25 Eesti koolist, kellelt saime teada järgmist:

  • Fairtrade märgist on toodetel näinud 63% õpilastest.
  • 57% õpilastest usub, et õiglase kaubanduse süsteem toimib – see näitaja on vähenenud (66%).
  • 27% ostab mingil ajahetkel Fairtrade märgisega tooteid ja 13% ei osta üldse.
  • Enamasti ostetakse Fairtrade tooteid, sest leitakse, et see parandab inimeste elujärge arengumaades (34%) ja usaldatakse Fairtrade põhimõtteid (28%).
  • Valmisolek õiglase kaubanduse tooteid osta (75%) on sarnane eelmiste aastatega  (2020 – 78%, 2018 – 72%).
  • Enamus õpilasi on vastava info saanud koolist (64%) ja internetist (57%).
  • 74% usuvad, et tarbijad saavad oma ostukäitumisega mõjutada inimeste elu arengumaades – ka see on vähenenud (2020 – 81%).

Koostasime Mondo Maailmakoolis õiglase kaubanduse tegevusideede kogumiku kõige põnevamate õpitegevustega, mida on varem paljudes Eesti koolides ellu viidud. Pakkusime ka enda poolt juurde mitmeid uusi ideid.

Siin on 4 põnevat võimalust:

1. Too õiglasele kaubandusele tähelepanu maailmapäeva või -nädala raames ja kandideeri konkursil.

2. Haara võimalusest osaleda külalistundides – telli kooli traditsiooniline kakaotöötuba noorte koolitajate poolt või osale õiglase kaubanduse teemalises virtuaalses külalistunnis Hanna-Marta Lungega, kes on Mondo arengukoostöö ekspert Keenias.

3. Telli kooli õiglase kaubanduse materjalide komplekt. Loome sel aastal ka uue kliimaõigluse teemalise näituse ja postrite seeria, mida saab tellida alates 18.09.

4. Osale õiglase kaubanduse teemalisel kirjutamisvõistlusel.

Üritust kajastades kasutage teemaviiteid #Maailmakool, #õiglanekaubandus ja #õiglasekaubandusekuu. Kõik koolid, kes õiglase kaubanduse kuul osalevad, tuuakse välja ka fairtrade.ee lehel ning Fairtrade Eesti ja Maailmakooli sotsiaalmeedia kanalites.

Näidake end koolina, mis pöörab tähelepanu tarneahelale ja oma vastutusele. Tähistage õiglase kaubanduse kuud, avardage õpilaste silmaringi ja aidake tõsta nende teadlikkust!


Avalehe foto: © Fairtrade / Christoph Köstlin/ Cocoa ECAKOOG Ivory Coast 2020

VAATA KÕIKI UUDISEID