08.12.17

Viis aastat maailmaharidust Tamsalus – suurejooneline juubel!

20.–24. novembrini toimus Tamsalu Gümnaasiumis järjekorras juba viies maailmanädal. Seekord olid keskseteks teemadeks säästlik suhtumine toidusse, tolerantsus ja erisuse märkamine, riigikaitse, humanitaarabi ning meie sõpruskool Munganga Keskkool  Keenias.

Esmaspäeval alustasid algklasside õpilased nädalast projekti „Äravisatav toit“, millesse kaasasime ka lapsevanemad. Eesmargiks oli nädala jooksul kirja panna ostetav toit ning ka see, mis visati ära. Kogutud infot arutati klassis ja kasutati erinevates ainetundides ning tulemustest valmis näitlik poster. Terviseõpetuse õpetaja Reelika Veelma viis 1.– 4. klassini läbi tervisliku toitumise töötoad.

Gümnaasiumil olid külas Vao Majutuskeskuse juhataja Jana Selesneva, õde-vend Doreen ja Daniel Albaaniast ning Zara Iraanist. Räägiti majutuskeskuse tegemistest ja rahvusvahelisest kaitsest. Noored, kes on Eestis viibinud vaid ühe aasta, said meie õpilastele enda tutvustamisega selges eesti keeles suurepäraselt hakkama.

Teisipäeval oli 6.–12. klassi õpilastel kohtumine ja vestlusring Eha Võttiga Toidupangast. Talle anti üle ka toidupanga jaoks kogutud toiduained.

Kolmapäev oli kibekiire ja täis tegevust, sest toimusid heategevuslaat ja heategevuskontsert MTÜ Mondo Tarkusefondi ja selle kaudu Munganga Keskooli õpilaste haridustee toetamiseks. Laadal müüdi  omavalmistatud küpsetisi ja töötas Maailmakohvik, kust sai osta Aafrika maiustusi. Need olid valminud õpetaja Tiina Heina juhendamisel  ja kohvikupidajate – 11. klassi tüdrukute – nobedate näppude abil.  Päev oli eriline, sest külas olid Janika Tamm Mondost ja WEFOCO esindaja Esther Mumia Keeniast. Aafrika tekkidel istudes vesteldi Keenia kultuurist, haridusest, sealsest eluolust, sellest, kuidas meie toetatavatel Faridal ja Lilian Lutomial läheb, ning paljust muustki. Ester ja Janika olid ka õhtusel heategevuskontserdil, kus esinesid meie lauljad, tantsijad ja pillimängijad. Kontserdi külalisteks oli Taavi Luik koos Samuel Reinaruga.

Eelnevad nädalad olid olnud tegevusrohked fotograafiakursuse õpilastele, sest Tiiu Heinsoo juhendamisel valmis tervitusvideo meie sõpruskooli õpilastele Munganga keskkoolis. Kontserdi eel ja  nädala vältel oli võimalik osta ka Ghanas, Keenias, Ugandas, Süürias ning Afganistanis valmistatud käsitöötooteid.

Neljapäeval võttis 10.–12. klass vastu külalisi Scoutspataljonist. Eesmärk oli täiendada oma teadmisi riigikaitsest, kuna gümnaasiumi üks valikainetest on riigikaitse.

Nädala viimane päev, reede, tõi meile külla humanitaarabi ekspert Gert Tederi. Tema töötuba oli suunatud gümnaasiumiõpilastele, andmaks teadmisi humanitaarabist nii selle laiemas kui kitsamas mõttes. Reedeks kirjutasid gümnaasiumiõpilased kirjandi teemal „Kuidas saan mina kestliku arengu eesmärkide täitmisele kaasa aidata?“ Paremad arutlejad olid (tähestikulises järjekorras) Tuule Laansoo, Eliise Lindre ja Analiis Veeremaa.

Nädala jooksul valmistas iga klass toidupakenditest esemeid ja mänguasju (näiteks meisterdati Actimeli topsidest päkapikke, jogurtitopsidest loomakesi, heegeldati piimakilekottidest uksematte ja istumisaluseid,  kilepiima pakkidest kinkekotte jne). Muljetavaldav oli 11. klassi jõulukuusk.  Valminud esemeid sai  näitusel vaadata reede hommikul. Nutikaid ja praktilisi lahendusi oli küllaga.

Nädala raames oli koolis kolm näitust: ÜRO kestliku arengu eesmärgid aastani 2030,   „Palmiõli lugu – inimõigustest ja keskkonnaohtudest“,  kunstnik Mella (jalaga maaliv kunstnik Meelis Luks) maalide näitus           .

Mida öelda tegevusrohke nädala kokkuvõtteks: õppisid ja täiendasid oma teadmisi nii õpilased kui õpetajad ning silmaring laienes lapsevanematelgi. Ühiselt saime targemaks ja haritumaks ning tegime väikese, kuid olulise sammu maailma muutmise suunas,  toetades MTÜ Mondo Tarkusefondi, et anda võimalus Munganga keskooli õpilastel jätkata haridusteed.

VAATA KÕIKI UUDISEID