25.11.15

Vaata ja Muuda noorte suvekool Võsul 2012

Selleaastane suvekool möödus lõbusalt ja asjalikult. Osales 28 noort üle Eesti. Valgast Tallinnani ja Narvast Pärnuni. Programm jagunes kaheks. Esimesel päeval oli keskmes dokumentalistika ja selle teooria.

Alustasime kehastudes filmikriitikuteks ning vaatasime läbi mitmeid uued filmid, mida kõrgeauline kriitikute auditoorium siis arvustas. Sellele järgnes aga dokumentalistika õppejõu ja režissöör Madli Lääne loeng filmi teooriast. Madli tõi toredaid näiteid ning pani nii mõndagi kriitikut oma arvamusi täielikult ümber hindama.

Loengule järgnes aga Madli Lääne Libeerias filmitud lühidokumentaali „ABC“ linastus ja arutelu.

Peale lõunat aga oli Vaata ja Muuda filmikogu uusima täienduse filmi „Edie ja Thea: üks väga pikk kihlus“ Vaata ja Muuda esilinastus. Eksperdiks oli ka filmiklubi haldav OMA keskuse ekspert Helen Talalaev. Film räägib samasooliste õigusest abielluda ning Helen ning tema elukaaslane rääkisid ja arutasid nii gei-õiguste temaatikat nii Eestis, oma kogemustest Võsul kui ka laias maailams.

Õhtul toimus grill ning chill lõkke ääres. Kõige vähem chillisid aga sääsed ning peale suvekoolis külalisteks olnud Aafrika õpetajate laulutundi ja grillroogade lõppemist taganesime nende eest siseruumidesse. Toiduahela kõige kõrgemas otsas troonisid sel õhtul kahtlemata tiivulised putukad.

Mondo praktikandid Ada ja Liina juhtimisel algas hullumeelne maffia(mäng)sõda.

Teisel päeval, peale hommikusirutust ja kohvi, alustas fantastiline Piret Ehavald, au ja niisama hinnatud vabatahtlik ning nende juht Tallinn 2011 kultuuripealinnast. Tema jagas oma kogemusi sellest, kuidas panna inimesi tegutsema nii, et tekkiks meeskond, selle tunne ning lõppkokkvõttes ka tore üritus – näiteks nagu dokfimi linastus. Piret Ehavaldi presentatsiooni ja õpetussõnu võid vaadata SIIT

Pealelõunal sai aga lisaks peale anda tööd ka kätel. Toimus Aafrika käpiknuku töötuba. Peale õhtusööki aga trummide workshop, kus pagulaslaagri pottidest tehtud trummidel sai Ghana õpetaja trummipulga taktis rütmikat teha. Vaieldamatult kõige populaarsem osa meie suvekoolist, nagu hiljem ka selgus! (Vaata viimaseid pilte fotogaleriist, kus inimread väljendavad hinnangut üritusele)

Õhtul linastamine filme „Töömehe surm“ ja „Anna rohelist“

Viimasel päeval toimus klassikaline orienteerumismäng „Tere Võsu!“ Läbides 8 punkti tuli ette võtta erinevaid avantüüre, näidata üles nii loomingulist kui kavalust ja osavust. Oleks tahtnud olla mereääreses punktis, kus ette tulu laulda mereteemalisi laule.

Lõppkokkuvõttes oli kogu suvekooli meeleolu hiilgav ning seltskond erakordselt tore. Oli suur rõõm kõigiga kohtuda ning arutada ning saada ka targemaks.