19.02.09

Toeta lumememmede protesti!

Eesti Roheline Liikumine ja Humana Estonia kutsuvad inimesi uue nädala vabal päeval – vabariigi aastapäeval – taaskord lumememmesid ehitama. Et 24. veebruaril on ka traditsiooniliste lumerõõmudega vastlapäev, on see just õige päev, et ühildada lumes müttamine ja kliimamuutuse alane teavitustöö. Eestis kolmandat korda korraldatav aktsioon “Lumememmed kliimamuutuste vastu!” on osaluskampaania, milles on igaühel võimalik lumememme ehitamise läbi edastada oma isiklik keskkonnasõnum.

Kliima globaalse soojenemise tõttu on lumememmed sunnitud üha põhja poole kolima. Eestis on kliimamuutused toonud kaasa talvede lühenemise ja keskmise temperatuuri tõusu, mis on vähendanud meie võimalusi siinkandis lumememmesid kohata. Nii jõudsid memmed ülemineval aastal Eestisse pesitsema alles jaanuaris, eelmisel soojal talvel nad aga meie talvekuurorti ei jõudnudki. Lumememmed ei ole poliitilise aktiivsuse poolest eriti tuntud, kuid eesolev protestiseisak näitab, et nende kannatus on varsti katkemas. Tule lumememmesid ehitama ja lase neil oma muredest rääkida! Loe:http://www.roheline.ee/content/view/301/5/lang,et/

Kliimamuutuse üheks olulisemaks inimmõjuks on energiakasutus ja transport, mille nähtamatu roll on peidus meid ümbritsevates tarbimisahelates. Lääne-Euroopas tarbitavad kaubad tulevad järjest kaugemate vahemaade tagant ja toodete, eelkõige rõivaste kvaliteet on oluliselt langenud, sest tootjatele on kasulikum propageerida üha lühiajalisemalt tarvitatavat kiirmoodi. Tarbimise vähendamise kõrval on isikliku kliimamõju vähendamise üks olulisemaid reegleid toodete 
taaskasutus. Näiteks kulub ühe uue T-särgi tootmiseks sama palju energiat kui 30 T-särgi taaskasutusse võtmiseks. Kindlasti tuleks ka jäätmeid liigiti koguda ja võimalusel eelistada kohalikke tooteid.

Just taaskasutuse küsimus on teema, mida soovitame käesoleval aastal lumememmede abil esile tõsta. Selleks tuleks avalikku, käidavasse kohta ehitada taaskasutatud materjalidest lumememm. Kõige eelistatavam taaskasutatud/taaskasutatav materjal on loomulikult lumi (vesi), sellele järgnevad süsi, porgand, vitsaraod. Kui soovite ehitada lumememme materjalidest, mis on küll edukalt taaskasutatud, kuid peavad vastu ka plusskraadidele, siis võime neile kliimamuutuse vastu kaitseks pakkuda pikaajalisemat asüüli Humana Estonia kaupluste akendel.

Rahvusvaheline kampaania “Lumememmed kliimamuutuste vastu!” algatati Soome Maasõprade organisatsiooni (Friends of the Earth, Maanystavät) poolt 2006. aastal, selles on osalenud ka lõunapoolsed riigid nagu Bulgaaria ja Sloveenia. Kampaaniat korraldavad Eestis ERL ja Humana Estonia.

Kampaania juhised leiab aadressilt: 
http://www.roheline.ee/content/view/301/5/lang,et/ 
Prindi kampaania plakat välja ja levita seda koolis, noortekeskuses jms kogunemiskohas!

Lumiseid talvesid soovides,

kampaania koordinaator
Christin Lunts, ERL liige
christinlunts[ät]gmail.com, 53322209
 

VAATA KÕIKI UUDISEID