26.11.08

Tasuta filmiseansid klassidele!

Vaata ja Muuda korraldab taaskord tasuta seansse, seekord filmidele “Püha raamatu vari” (The Shadow of the Holy Book) ja “Darfur nüüd” (Darfur now). Mitu rahvusvahelist auhinda võitnudud filmid linastuvadneljapäeval 4. detsembril kell 13 KUMUs ja 5. detsembril kell 10 Kino Sõpruses. Filmile on oodatud klassid koos õpetajatega.

Film “Püha raamatu vari” uurib, miks on paljud mõjukad rahvusvahelised korporatsioonid (näiteks Siemens, DaimlerChrysler, Caterpillar, John Deere jms) tõlkinud Türkmenistani raamatu “Ruhnama” ligi 40 maailma keelde. “Ruhnama” ehk “hinge raamat” on Türkmenistani endise diktaatori Saparmurat Nijazovi loodud absurdne propagandateos, mis on tõstetud jaburatele pjedestaalidele ning mida kasutatakse koolides lisaks muudele ainetele ka näiteks matemaatikaõpikuna.

Film paljastab maailmakuulsate firmade ebamoraalse ja kasuahne äritegevuse Türkmenistanis, mille ainuke eesmärk – teha äri nafta- ja gaasirikka diktatuuriga – seab tahaplaanile inimõigused ja sõnavabaduse. Suurfirmade koostöö Nijazovi režiimiga aitab tugevdada totalitaarset süsteemi ning tallata tavaliste türkmeenide inimõigused jalge alla.

NB! Linastusel on kohal ka filmi rezissöör Arto Halonen, kellele on võimalik pärast filmi küsimusi esitada.

“Püha raamatu vari” linastub 4.12. kell 13 KUMUs
Vaata lisaks:

Film “Darfur nüüd” näitab erinevate aktivistide tegevust Sudaanis aset leidnud genotsiidi avalikustamisel ning sealse olukorra lahendamisel.

Darfuris toimub süstemaatiline vähemuste hävitamine, inimesi tapetakse ja vägistatakse, põletatakse maju ning terveid külasid. Seda teeb valitsuse soosingul rühmitus Janjaweed. 200 000 inimest on hukkunud ja veel 500 000 on oma kodu kaotanud.

Filmis näeme ecuadorlast, kes oma eluga riskides viib kriisitsoonidesse toiduabi ning näitlejaid Don Cheadle’it ja George Clooney’t, kes üritavad rakendada Hollywoodile pööratavat liigset tähelepanu inimõiguste õilsa vankri ette. Samuti naist, kes on pealt näinud oma sõprade ja lapse tapmist ning seejärel liitunud mässajatega, et sõdida valitsuse vastu.

“Darfur nüüd” on väga liigutav ja mõtlemapanev film, mis ei tohiks kedagi saalis külmaks jätta. Filmi autor Ted Braun ning filmis nähtavad inimõiguslased võitlevad kõik ühe asja nimel – et maailm märkaks ja aitaks peatada Darfuris toimuvat. Märgakem siis meiegi.

“Darfur nüüd” linastub 5.12 kell 10:00 Kino Sõpruses
 

Kui küsimusi või soovid end registreerida, võta ühendust aadressil:

VAATA KÕIKI UUDISEID