23.09.20

Oktoober on õiglase kaubanduse kuu

Oktoobris kutsume koole üles korraldama õpilastega tegevusi, mis pööravad tähelepanu just õiglasele kaubandusele. Uue materjalina on koolidel kasutada õiglase kaubanduse teemaline proovikivi.

Võtke vastu proovikivi väljakutse

Kõige uuem materjal, mida õpilastega kasutada, on õiglase kaubanduse teemaline proovikivi, mis kutsub lahendama küsimust: Kuidas muuta õiglase kaubanduse tooted Eestis populaarseks? Proovikivid on erinevate inimeste, MTÜ-de, koolide, ettevõtete või kohalike omavalitsuste algatatud väljakutsed, mille lahendamine pakub noortele elulist õppimisvõimalust koostöös erinevate organisatsioonidega. Projektipõhise väljakutse raames õpivad noored vastutama iseenda, oma ümbruse ja kogukonna eest ja osalevad ka tulevikus aktiivselt oma kodupaiga, riigi ning maailma tuleviku kujundamises.

Toredaid tegevusi leiab veel Maailmakooli materjalidest: näiteks tellige kooli näitus palmiõlist, pange oma teadmised proovile põnevas viktoriinis või korraldage teavitus kohalikus poes. Tegevusi ja võimalusi koondab õiglase kaubanduse veebileht.

Osalege uuringus

Eelmine õiglase kaubanduse uuring toimus 2018. aastal, ning tänavused vastajad annavad teadmist sellest, kuidas on õpilaste harjumused ja eelistused vastutustundliku tarbimise osas muutunud. Uuringu täitmine võtab ühel inimesel umbes 20 minutit ja see peaks olema tehtud oktoobrikuu jooksul. Osalenud koolide vahel loosime välja magusa külaskäigu Chocolala šokolaadimuuseumisse ja šokolaadikööki. Uuringus osalemiseks registreeri oma kool enne 30.09 ning saadame täpsemad juhised ja küsimustiku.  

Miks korraldada õiglase kaubanduse tegevusi?

Põhjus õiglase kaubanduse teemade käsitlemiseks on lihtne – see, mida ostame, mõjutab inimesi, kes toidu kasvatasid või toote valmistasid. Need tootjad, põllumehed ja töölised elavad sageli meist kaugel – tee, kakao, kohv, suhkur, troopilised puuviljad jms ei tule Eestist, vaid meist tuhandete kilomeetrite kauguselt paikadest, kus inimesi kaitsvad seadused on nõrgad ja elutingimused vaesed. Kaugel toimunud tootmine ei peaks olema mitte hoolimise põhjuseks.

Õiglane kaubandus on kauplemisviis, mis kindlustab, et ka arenguriikidest meieni jõudvad kaubad on toodetud õiglaselt, kaupade tootjad saavad oma töö eest väärilist tasu, keelatud on kasutada laps- või orjatööd ning kinni on peetud keskkonnanõuetest.

Täägige oma tegevusi Facebookis jagades Õiglase Kaubanduse Klubi @okklubi ja kajastame ka suurima rõõmuga teie kooli tegemisi.

Küsimuste puhul kirjutage liisa@mondo.org.ee

VAATA KÕIKI UUDISEID