15.02.22

Mondo noortekonkursi tööd peegeldavad muret tuleviku pärast

Mondo Maailmakool korraldas kliimamuutuste- ja rändeteemalise noortekonkursi, mille eesmärgiks oli innustada Eesti noori väljendama oma mõtteid ja tundeid globaalsetel teemadel. Konkurss osutus populaarseks, kokku esitati 52 tööd 106 noore poolt üle Eesti – Narvast Saaremaani ja Võnnust Viimsini. Noortekonkursil oli kolm võidutööd.

Praktilise töö kategoorias tunnistati võitjaks Anna Celine Krausi (Gustav Adolfi Gümnaasium) ja Roosmari Pihlaku (Mustamäe Gümnaasium) #WiseAndShine nimeline podcast.

Loovtöö kategoorias tulid võitjateks Karis Kivi ja Pilleliis Leemet (Saaremaa Gümnaasium) videoga “Mida me teeme?” ning Grete Kaio ja Anete Nool (Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium) samuti videoga. Viimased pälvisid ka Matsalu Loodusfilmide Festivali eriauhinna – video linastuse festivalil.

Žürii äramärkimist leidis viis tööd:

Fridays for Future Eesti organisatsiooni eriauhinna pälvisid Julia Land, Maria Mishatova  ja Marem Uzhakhova (Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium) venekeelse informatiivse video ja veebilehe eest. 

Žüriisse kuulusid maailmahariduse ekspert Mari Jõgiste Mondost, režissöör Anu Aun, Susanna Veevo organisatsioonist PACE, kliimaaktivist Sandra Kartau Fridays For Future Eesti organisatsioonist ning dokumentalist Heli Tetlov Matsalu Loodusfilmide Festivali korraldusmeeskonnast. 

Mondo maailmaharidussuuna juhi Diana Tamme sõnul olid võidutööd tugeva emotsionaalse laenguga. “Noorte mure globaalsete teemade, eriti kliimamuutuste ning keskkonnaprobleemide pärast, on nendes töödes selgesti tajutav. Oli endasse vaatavaid töid, mis arutlesid igaühe vastutuse üle keskkonnakriisis, aga ka selliseid, mis võtsid eesmärgiks jagada infot, motiveerida, kutsuda tegudele. On selge, et noored võtavad kliimakriisi väga tõsiselt, ootame sama teravat tegutsemist ka otsustajatelt!” ütles ta. 

Žanritest osutus kõige populaarsemaks video, aga töid esitati ka koomiksi, maali, kollaaži, puutöö, esitluse, väitluse, animatsiooni, mõminaräpi, lühifilmi ja laulu vormis. Kõikide konkursil osalenud töödega saab tutvuda virtuaalnäitusel siin. Tänuürituse fotogalerii on siin.

Noortekonkursi kolme võidutöö autoritele on auhinnaks osalemine 2022. aastal Austrias toimuvas noorte kliimalaagris või rahvusvahelisel dokumentaalfilmifestivalil One World Prahas. 

Konkurss viidi ellu MTÜ Mondo eestvedamisel ning Euroopa Komisjoni, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Kultuuriministeeriumi, SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Eesti Välisministeeriumi kaasrahastusega arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest.

Fotod: Tiina Oja ja kuvatõmmised töödest

VAATA KÕIKI UUDISEID