06.09.23
Maailmakool alustab uut õppeaastat uue veebi ja teemadega
Uus veebikeskkond tähendab, et maailmahariduslikud materjalid on nüüd haridustöötajatele veelgi lihtsamini leitavad. Mullu kasutas Maailmakooli materjale ning osales tegemistes ligi 200 haridusasutust ning ka tänavu on plaanis kaasata sadu koole, noortekeskuseid ja lasteaedu.
Uus veebikeskkond
“Maailmakool.ee uus veeb on suurepärane algus uuele õppeaastale,” ütles tiimi juht Maria Sakarias. “Möödunud õppeaasta oli päris võimas – kaasasime õpetajaid ja noorsootöötajaid läbi väga mitme erineva formaadi, võrgustiku tegevuse, põneva ürituse. Sel aastal on materjalide ja koolitusvõimaluste leidmine tänu uuele veebile veelgi lihtsam ja ka sisukam, sest mitmed materjalid on selle käigus uuendatud.”
Uues veebis leiab näiteks lihtsasti üles koolitused, võrgustikud või tegevuste kalendri koos ÜRO tähtpäevadega. Lisaks on uuendatud kestliku arengu eesmärkide alustekste.
Maailmahariduse õpiringid
Uue formaadina alustas eelmisel poolaastal tegutsemist maailmahariduse õpiring. “Suurem osa õpiringidest osa võtnud õpetajatest on maailmahariduslikke teemasid oma haridusasutuses pikalt eest vedanud ning Maailmakooli materjalide ja teemadega hästi kursis. Õpiringides osalemine võimaldas neil maailmahariduse teemadega süvitsi edasi tegutseda,” sõnas maailmahariduse ekspert Meelike Terasmaa. Õpiringid jätkuvad ka tänavu ning seovad veel enam erinevaid teemasid ja materjale.
Maailmahariduse kursus
Juba 11 korda toimunud maailmahariduse kursus keskendus mitmekultuurilise õpikeskkonna toetamisele ning tundlike teemade käsitlemisele klassiruumis. Uudse meetodina õppisid osalejad looma maailmaharidusliku sisuga rollimänge. “Sel aastal on plaanis kursust värskendada, et see oleks endiselt sisukas ja osalejatele väärtuslik,” sõnas maailmahariduse ekspert Mari Jõgiste. Järgmisele kursusele avame registreerimise novembris.
Rahuhariduse koolitused
Värske teemana käsitleb Maailmakool tänavu rohkem rahuharidust. “Sügisel valmib uus veebikursus ning kolmeosaline koolitus, kuhu ootame osalema nii noorsootöötajaid kui ka õpetajaid. Materjalid on väga sisukad, olen ise juba põnevil,” märkis Meelike.
Traumateadliku lähenemise koolitused
Koostöös UNHCRiga toob Maailmakool sel õppeaastal Eesti õpetajateni ka traumateadliku lähenemise koolitused. Esimesed õpetajad on Maailmakooli suvekoolis materjalidega juba tutvunud ja tagasiside teemale on südamlik. “Väga paljud Ukraina pagulastest noored võivad olla kogenud traumeerivaid sündmusi. Selleks, et luua neile koolis toetav ja sõbralik keskkond on oluline, et meie õpetajad oskaksid traumakogemusega õpilastele tähelepanu pöörata,” märkis Mondo rändeekspert Meelis Niine.
Mondo Ukraina Akadeemia
Tegutsemist jätkab ka Ukraina õpetajate võrgustik Eestis ehk Mondo Ukraina Akadeemia. Hea on näha, et võrgustiku liikmed ise organiseerivad ja kujundavad oma kogukonda. Meie roll Maailmakoolis on seda toetada ja vajaduspõhiselt kaasa aidata,” sõnas võrgustiku koordinaator Julia Berg.
Palju erinevaid võimalusi
Maailmakooli pakutavaid võimalusi sel õppeaastal maailmahariduse teemadega tegelemiseks on rohkem, kui siia loosse mahub. Ees ootab õiglase kaubanduse kuu tähistamine oktoobris, maailmahariduse kuu novembris ja keskkonnateemaline noorsootöö nädal novembris. Lisaks on oodata Kliimakooli kaardimängu venekeelset versiooni, virtuaalreaalsuse töötubade jätkamist ning põnevat toimetamist EPAS programmis ja UNESCO ühendkoolide võrgustikus. Parema ülevaate saab Maailmakooli tegevuste kalendrist.
“Uue õppeaasta teemade ja võimaluste ring Maailmakoolis on lai. Soovitan väga õpetajatel, noorsootöötajatel, muuseumipedagoogidel ja teistel haridusvaldkonna inimestel maailmakool.ee veebis ringi uudistada ja endale sobivad võimalused leida – vaadake näiteks noortega filmi, värvige lastega Amanda värviraamatust pilte või mängige Kliimakooli kaardimängu,” sõnas Maria.