05.03.24

Maailmahariduse jätkuv paradoks: tean ja tunnen, aga ei tegutse

Noorte juhitud keskkonnaliikumine Fridays for Future Eesti pälvis äsja aasta vabaühenduse auhinna aktiivse tegutsemise eest jätkusuutliku tuleviku kaitseks. 2023. aasta lõpus avalikustatud kodanikuhariduse uuringu kohaselt oli Eesti üks neist Euroopa riikidest, kus noorte keskkonnateadlikkus seoses kliimamuutustega kõige enam kasvas. Selline areng on hea, aga samal ajal jagavad noorsootöötajad ja õpetajad lugusid gümnasistidest, kes tellivad Hiina netipoodidest kokku odavat plastkraami ning esitlevad seda uhkusega ka oma sotsiaalmeediakanalites.

See paradoks näitlikustab hästi ühiskonda, kus me oleme. Noored on globaalsetest probleemidest teadlikud ja tunnetavad, mida need tähendavad, aga igapäevaharjumuste muutmise või ettevaatava tegutsemiseni nad siiski ei jõua. See on see töö, mida maailmahariduse kaudu teha tahame, ent mis on veel ees.

15 aastat maailmaharidust Eestis ja MIHUSes

15 aasta jooksul on maailmaharidus Eestis astunud suure sammu edasi ja väga hea on näha, kuidas teadlikkuse kasvatamisele on kaasa aidanud ka MIHUS. Saame maailmahariduse valdkonna algatamise kohta lugeda 2010. aasta MIHUSe veergudelt, kui Mondo maailmahariduse algatajad kirjeldasid tolleaegseid prioriteete: kujundada koos sallivamat, hoolivamat ja avatumat ühiskonda.

Loe edasi MIHUSest.

VAATA KÕIKI UUDISEID