21.10.21

EPAS programmi seminar käsitleb inimõiguste olukorda tänapäeval

Tule inimõiguste teemalisele seminarile “Sahharovi auhind muutuvas ajas” 16. novembril 2021.

2020 aasta kevadel möödus 100 aastat Vene füüsiku ning Nobeli 1975. aasta rahupreemia laureaadi Andrei Sahharovi (1921-1989) sünnist. Oma eluajal sai temast üks Nõukogude režiimi kõige julgemaid kritiseerijaid ja põhiõiguste eest võitlejaid ning alates 1988. aastast annab Euroopa Parlament igal aastal välja temanimelise mõttevabaduse auhinna, millega tunnustatakse inimõiguste ja põhivabaduste eest seisvaid üksikisikuid ning organisatsioone.

Läbi aegade on Sahharovi auhinna abil juhitud tähelepanu inimõiguste kaitsjate tegevusele kõigil viiel kontinendil. 2020. aastal oli auhinna laureaadiks Valgevene demokraatlik opositsioon ja selleaastase auhinna pälvis Vene aktivist ja poliitvang Aleksei Navalnõi. Nii auhinna saaja kui teiste nominentide tegevusega saab lähemalt tutvuda siin. Euroopa Parlamendi arhiiviteenistus on koostanud ka Sahharovi auhinda kajastava veebinäituse, mis on leitav Euroopa kultuuripärandi veebisaidil europeana.eu.

Rahu, areng, inimõigused – need kolm eesmärki on lahutamatult seotud,
ühtki neist ei ole võimalik teisi unarusse jättes saavutada.
Andrei Sahharov, Rahu. Areng. Inimõigused. Nobeli loeng, 1975

Seminar inimõigustest tänapäeval

Sahharovi auhinna kontekstis on aga hea mõelda sellele, milline on inimõiguste ja mõttevabaduse olukord tänapäeva maailmas? Auhinna esmakordsest andmisest 1988. aastal on möödunud juba üle 30 aasta, nii et kuidas on vahepeal maailm muutunud ja millist mõju on see avaldanud nii inimõiguste eest seisjatele kui ka nende tegevusele?

Nendel teemadel arutlemiseks korraldavad Euroopa Parlamendi Büroo Eestis ning MTÜ Mondo 16. novembril 2021 kl 14:30 – 16:30 Euroopa Parlamendi partnerkoolide programmi EPAS raames seminari “Sahharovi auhind muutuvas ajas”.

Seminaril anname ülevaate Sahharovi auhinna nominentidest ja laureaatidest, vaatame nende tegevuse eripärasid ja ühisjooni ning mõtleme koos sellele, kas ja kuidas on muutused ühiskonnas — eelkõige digitaliseerumine ja tehnoloogia areng — mõjutanud inimõiguste olemust ja tähendust tänases maailmas. Seminaril esineb inimõiguste asjatundja Erika Tšerkašina MTÜ Mondost, kes jagab kogemust inimõiguste monitoorimisest Valgevenes aastatel 2020-2021 ja tutvustab valgevene protestikunsti, mis ilmus antud ajaperioodil. Kuuleme ka Eesti Inimõiguste Keskuse juhi Egert Rünne käest, kuidas on inimõiguste olukorraga Eestis ja millisted teemad on keskuse töö fookuses.

Osaleda saab virtuaalselt

Seminaril saab osaleda veebikeskkonna Webex vahendusel. Lingi saadame registreerunutele enne üritust. Oma osavõtust palume teada anda siin

Õpilased on oodatud esinema

Pakume 3 õpilasele võimaluse teha seminari raames lühiettekanne vabalt valitud laureaatide kohta kolmes valdkonnas: 1. Poliitiline sõnavabadus, 2. Keskkonnaõigus, 3. Sooline võrdõiguslikkus. Huvitatud õpilastel või õpetajatel palume meiega ühendust võtta ning saame omalt poolt pakkuda ideid teema sisustamiseks ning alusmaterjale.

Soovitame seminariks ette valmistamiseks vaadata ETV2-s või Jupiterist inimõiguste kuu raames linastuvaid dokumentaalfilme, eelkõige Valgevene algus (Poola, 2021).

VAATA KÕIKI UUDISEID