09.05.14

10. maist 2014 annab MTÜ Mondo Eestis välja õiglase kaubanduse sõbra märki.

6ks_markTähistamaks 10. mail ülemaailmse õiglase kaubanduse päeva annab MTÜ Mondo Eestis esmakordselt välja õiglase kaubanduse sõbra märgid.

Esimesteks märgi saajateks on kommivabrik Kalev, kauplus Ehe Mood,  Looduspere ja Biomarketi poed, Mahemarket, Stockmanni kaubamaja toiduosakond ja TOP Seadmed OÜ. Kohvikutest saavad märgi Mosaiik Tallinnas, Art Cafe Rakveres, Gahwa Kärdlas ja Tartu Uue Teatri kohvik. Märgi saavad veel  Rakvere Kolmainu kogudus ning ajakirjanik Kaileen Mägi.

Õiglase kaubanduse sõbra märk on esimene selletaoline Eestis, selgitas MTÜ Mondo õiglase kaubanduse valdkonnajuht Jaanus Välja. „Meil on väga hea meel, et nii palju ettevõtteid, eesotsas meie juhtiva magusatootja AS Kaleviga, peavad oluliseks õiglast kaubandust ning toodavad või müüvad just neid tooteid,“ lisas Välja.

Eestis õiglast kaubandust edendav organisatsioon MTÜ Mondo algatab iga-aastase õiglase kaubanduse sõbra märgi väljaandmise nendele, kes oma igapäevatöös, ühiskondlikus tegevuses, kodus või töökollektiivis õiglast kaubandust edendavad. Märgi saajateks võivad olla õppeasutused, kaubandus-, toitlustus- ja tootmisettevõtted, vabaühendused ning töökollektiivid, kes õiglase kaubanduse edendamisega silma paistavad.

Õiglase kaubanduse sõbra märgi väljaandmine toimub vastavalt taotleja profiilile paika pandud kriteeriumitele. Tänasel päeval on AS Kalev teinud aga õiglase kaubanduse suunas väga olulise sammu. Kodumaine magusatootja liitus vastutustundlikku ja jätkusuutlikku kohvi-, tee- ning kakaokasvatust toetava rahvusvahelise programmiga UTZ Certified. Ettevõte läheb šokolaaditootmisel järk-järgult üle sertifitseeritud kakao kasutamisele, plaanide kohaselt on aasta 2016 lõpuks kogu Kalevi šokolaad toodetud UTZ-sertifitseeritud kakaost. UTZ programm seisab kakaokasvatajate paremate töötingimuste eest, võimaldab neil erialase hariduse saamist ja oskuste täiendamist, et suureneks istanduste saagikus ja seeläbi ka sissetulek. Seejuures pööratakse suurt tähelepanu loodusressursside säästlikule kasutamisele.

Tänavuse õiglase kaubanduse päeva teema on „Õiglase kaubanduse inimesed“(Fair Trade People). Sellega tunnustatakse kõik neid, kes tootjate, töötlejate, vahendajate või tarbijatena osalevad õiglase kaubanduse ahelas.

Ülemaailmsele õiglase kaubanduse päevale pühendatud hommikukohvil 10. mail kell 10.00 Mondo maailmaharidus- ja koolituskeskuses (Telliskivi 60, B-hoone) leiab aset:

  • Tunnustusmärgi “Õiglase kaubanduse sõber 2014″ kätteandmine esimestele märgisaajatele
  • Õiglase kaubanduse sõbra märgi väljaandmise korra ja taotlemise võimaluste tutvustamine
  • Balti riikide ühise õiglase kaubanduse edendamise projekti raames vastvalminud animafilmide esilinastus.
  • Külalistena on üritusele kutsutud ka üle-Euroopalise kampaania „Vote for Fair Trade“ õiglase kaubanduse manifestiga ühinenud Euroopa Parlamendi Eesti kandidaadid.

Ülemaailmse õiglase kaubanduse päeva eel oleme edastanud Euroopa Parlamendi kandidaatidele Eestis üleskutse ühineda üle-Euroopalise kampaania „Vote for Fair Trade“ raames koostatud õiglase kaubanduse manifestiga. „Loodame, et suur osa neist sellele ka alla kirjutab ning Euroopa Parlamenti jõudes oma ametiajal ka õiglase kaubanduse eest seisavad,“ täiendas Välja. Tänaseks on manifestiga ühinenud 8 kandidaati.

Lisainfo:

Jaanus Välja
MTÜ Mondo õiglase kaubanduse valdkonna juht

fairtrade@fairtrade.ee
+372 56 677 177

VAATA KÕIKI UUDISEID