30.11.17

Vikipeedia konkursil võidutsesid Lõuna-Eesti gümnasistid

Hannabel Aria Foto: Erakogu

1. septembrist 31.oktoobrini toimus gümnaasiumiastele suunatud Vikipeedia konkurss “KAE maailma!”. Konkursi korraldas MTÜ Mondo koostöös Tartu ülikooliga, sellele registreerus 69 õpilast ning laekunud vikiartikleid on kokku 81. Õpilaste teemavalikutest ilmnes, et tänapäeva noori huvitavad väga erinevad teemad, sest kirjutamiseks valiti artikleid Keenia naiste õigustest varimajanduseni ning kodanikuaktiivsusest hallvee mõisteni. Parimad tööd kirjutati Lõuna-Eestis.

Peaauhinnaks on õppereis Ghanasse kevadel 2018, et osaleda selle Lääne-Aafrika riigi õppetöös ning proovida ka ise tunde anda. Konkursi üldvõitjaks tuli 17-aastane Hannabel Aria Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumist. Žürii otsus peaauhinna osas oli ühehäälne. Hannabeli artiklid “Klaster” ja “Kestliku arengu eesmärgid” said ka võrdselt hääli parima artikli valikul.

Teised auhinnalised kohad jagunevad järgmiselt:

– Põhjalik töö allikatega ja teemaühtsus – Henrik Narusberg (Hugo Treffneri Gümnaasium) panuse eest kolme Genfi konventsiooni kohta käiva artikli koostamisse.

– Miljon+ eriauhind – Marion Kukk (Tartu Jaan Poska Gümnaasium) vikiartikli eest “Meediakirjaoskus”.

Žürii mainis ära veel ka Keity Johansoni (Võru Gümnaasium) artikli “UNESCO Läänemere projekt” ning Karoli Kivi (samuti Võru Gümnaasium) artikli “Valitsustevaheline Kliimamuutuste Nõukogu”.

Konkursi korraldajad tunnustavad ka õpetaja Paula Solvakut (Võru Gümnaasium) rohkearvulise osalejate juhendamise eest ning Maris Põkkat (Hugo Treffneri Gümnaasium) Henrik Narusbergi juhendamise eest. Konkursi võitja töötas iseseisvalt ilma juhendajata.

Esitatud tööde tase oli varieeruv. Väga põhjalikult allikatega tööd teinud õpilaste artiklite kõrval laaditi üles ka kopeeritud ja korralikult viitamata teksti, mis näitab seda, kui pikk õpiteekond on veel ees gümnaasiumiastme uurimistööde koostamisel. Konkursi eesmärk oli täiendada maailmahariduslike, humanitaarabi ja arengukoostöö valdkonna artiklite hulka eestikeelses Vikipeedias.

Konkurss toimus projekti “Digitaalsed õpimärgid ja õiglasem maailmamajandus – maailmahariduse tõhustamine Eesti koolides” raames, mida rahastab Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest. Konkurssi toetas ekspertarvamusega ka Tartu ülikooli Miljon+ meeskond ja MTÜ Wikimedia Eesti.

Lisainfo:

Mai Aasjõe

MTÜ Mondo projektijuht

mai.aasjoe@mondo.org.ee

VAATA KÕIKI UUDISEID