Veebiseminar: pagulasteemade käsitlemine klassiruumis
12.12.2024 15:30 - 17:00 | Registreeri |
Mondo ja ÜRO pagulasameti (UNHCR) Eesti esindus korraldavad koostöös veebiseminari, mille eesmärk on anda teadmisi ja praktilisi tööriistu pagulastemaatika käsitlemiseks ja uussisserändajatest laste toetamiseks hariduses. Osalema on oodatud eelkõige õpetajad, huvijuhid, noorsootöötajad jt haridustöötajad, aga ka aktiivsed noored.
Kohtumisel annab valdkonnast ülevaate UNHCR Eesti esinduse juht Olga Sõtnik, mille järel tutvustame Mondo poolt õpetajatele mõeldud materjale, mis toetavad avatust, mõistmist ja turvalist ruumi koolikeskkonnas. Oma kogemus ja perspektiivi tulevad jagama ka külalised.
Koolitus toimub ajendatuna inimõiguste väärtustamisest ja inimväärikuse austamisest, mida tähistatakse 10. detsembril, rahvusvahelisel inimõiguste päeval. See kuupäev tuletab meelde iga inimese õigust turvalisusele, võrdsele kohtlemisele ja kaitsele – väärtused, mis on eriti olulised pagulaste ja uussisserändajate toetamisel.
Ajakava
15.20 | Avame Zoomi |
15.30-15.35 | Sissejuhatus ja tutvumine |
15.35-16.15 | Loeng-arutelu: mida võiksid õpetajad pagulasteemadest teada ja koos noortega arutada? (Olga Sõtnik, UNHCR Eesti)
Tutvume interaktiivses vormis pagulaste olukorraga maailmas, Euroopa Liidus ja Eestis. Osalejad saavad ülevaate UNHCR-i rollist ja tegevustest rahvusvahelise kaitse pakkumisel Balti- ja Põhjamaades, sealhulgas Eestis. Arutelu keskendub Eesti pagulaste profiilile, nende integreerimise väljakutsetele ja Ukraina sõja mõjule ning pakub osalejatele võimaluse oma mõtteid jagada ja kaasa arutleda. |
16.15-17.00 | Pagulasteemade käsitlemine praktikas
1) Tiina Saarits, Pärnu Ühisgümnaasiumi noorsootöö juht Samal nädalal, 9.-13.12.2024 toimub Pärnu Ühisgümnaasiumis maailmanädal pealkirjaga “Ebavõrdsuse vähendamine”, mis keskendub sotsiaalse õigluse ja võrdsuse teemadele. Just samal, 12.12 hommikul on aset leidnud töötuba, kus õpilastele pakuvad traditsioonilisi sööke ja jagavad oma lugusid Pärnus elavad Süüria ja Ukraina pagulased. Veebiseminaril saab Tiina jagada värskeid emotsioone töötoast, aga avada ka laiemalt oma vaadet, miks ja kuidas õpetajana pagulastemaatikat käsitleda ning milline on olnud nii õpilaste kui kolleegide vastuvõtt. 2) Shorok Alsulaiman, Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasiumi vilistlane Shorok on pärit Süüriast ja saabus Eestisse UNHCRi toel 2018. aastal. Kuigi tal võis olla alguses raske hakkama saada, eriti koolis, sõprade leidmisel ja uue elu alustamisel, siis eesti keele õppimine ja rääkimine aitas tal kogukonda sulanduda. Suureks abiks olid ka õpetajad, kes olid kohanemisel toeks. Veebiseminaril räägib Shorok, ja miks tema arvates peaks korraldama pagulasteemalisi õppetegevusi või õpiprojekte, aga kuidas seda teha nii, et pagulastaustaga noor klassiruumis end sealjuures hästi tunneks. 3) Mondo õppematerjalide tutvustamine ja osalejate heade praktikate jagamine Viimases osas tutvustame Mondo poolt kohandatud UNHCRi õppematerjale, mis on mõeldud pagulasteemade käsitlemiseks vanuserühmas 6–15. Materjalid, aitavad noortel mõista pagulaste olukorda ja globaalseid väljakutseid, edendades samas empaatiat ja aktiivset panustamist. Lisaks on osalejatel võimalus jagada oma kogemusi ja häid praktikaid, kuidas teemat veelgi kaasavamalt ja tõhusamalt käsitleda. |
Lisainfo
- Koolitus on tasuta, aga vajalik on eelregistreerimine läbi selle vormi.
- Osalejatele väljastame soovi korral digitaalsed tõendid.
Koolitus toimub ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti (UNHCR) rahastatud Mondo projektist ”Bridges of Belonging”. |