12.03.09

Afganistani hariduseksperdid osalevad Tallinnas toimuval rahvusvahelisel konverentsil

21.-22. aprillil toimuval Eesti-Afganistani sõpruskoolide konverentsil kohtuvad projektis osalevad kooliõpetajad ja – õpilased Eestist, Rootsist, Inglismaalt ja Slovakkiast. Samuti on kohal mittetulundusühingute esindajad mujalt Euroopast, kel on Afganistanis töötamise pikaajaline kogemus: Swedish Committee for Afghanistan Rootsist ja Afghan Connection Inglismaalt. Konverentsi peaesinejad on hariduseksperdid Layluma Hameed ja Mohammad Saeed Afganistanist ja Eesti ajakirjanik ning raamatu “Armastatud Afganistan” autor Õnne Pärl.

Kolm aastat kestva projekti eesmärk on luua kontakte Eesti ja Afganistani koolide vahe ning tutvustada Afganistani Eestis. Projekti võib siduda näiteks geograafia ja ajalootundidega, religiooniõpetusega või lihtsalt eri kultuuride uurimisega.

Sõpruskoolide projekti algataja, Jaan Tõnissoni Instituudi maailmahariduskeskuse juhataja Johanna Helina sõnul on Eesti koolide huvi siiani olnud üllatavalt suur. 10 kaasatud kooli seas on mitu maakooli – näiteks Antsla gümnaasium ja Alatskivi gümnaasium, erivajadustega lastele mõeldud Tartu Hiie kool, kui ka Tallinna koolid, näiteks Vanalinna Hariduskolleegium. Koostööpartneriks on ka kunstiharidust pakkuv Jüri-Jaani talustuudio Muhumaalt, seal tegutsevaid õpetajaid huvitavad eelkõige Afganistani keraamikatraditsioonid.

Rootsi ja Inglismaa õpetajate grupid on oma Afganistani sõpruskoole juba külastanud, edaspidi on kavas selliseid visiite ka Eesti õpetajatele korraldada. Kabuli koole külastanud Rootsi õpetaja Karin Israelssoni arvates oli meeldejääv õpetajate suur tahtmine ja võimekus õpetada ka ekstreemsetes tingimustes, isegi kui tund üldse lageda taeva all toimus, tahvel puutüvele toetumas ja õpilased selle ümber mattidel istumas. Susanne Jönsson Malmöst, kelle kool Rörsjöskolan on sõpruskooliks Ghaznis asuvale Shahi Abdul Salam koolile, kinnitab sama ka õpilaste kohta. Afganistani õpilased väärtustavad haridust väga kõrgelt, eriti loodavad haridusele tüdrukud. Afganistani lastele pakkus visiitide puhul huvi Rootsi koolilaste elu-olu, väärtused ja tahtmised.

Eesti-Afganistani sõpruskoolide projekti, mida Eestis teostab Jaan Tõnissoni Instituut, toetab rahaliselt Euroopa Komisjon.

Lisainformatsioon:
Maari Ross