Must kuld

(2006)

Rahvusvahelised kohvikorporatsioonid domineerivad kaubandusharu, mille maht ulatub igal aastal 80 miljardi dollarini, tehes kohvist nafta järel maailma väärtuslikeima kaubaartikli. Ehkki me maksame oma igapäevase kohvitassi eest üsna kõrget hinda, jõuab tegeliku kohvikasvatajani sellest kaduvväike osa. Mitte kusagil mujal pole paradoks selgemini hoomatavam kui kohvi sünnimaal Etioopias. Tadesse Meskela on ettevõtja, kes püüab päästa 74 tuhandet kohalikku kohvikasvatajat laostumisest. Kuigi nende saak kuulub maailma parimate sekka, on Tadessel mööda maailma ringi käies väga raske leida kvaliteetsetele kohviubadele ostjat, kes maksaks väärilise hinna. MUST KULD on silmi avav film, mis koorib kohvitööstuse olemuse alasti ning näitab, miks jõuab kohvikasvatajani lõpptarbija makstud hinnast niivõrd tühine osa. Ostjate otsingute käigus avaldub rahvusvaheliste kohvigigantide hirmuäratav mõju kogu maailmaturule ning ilmneb, kuivõrd raske on tootjatel jõuda otse lõpptarbijani ja pääseda mööda arvukatest ahnetest vahendajatest. Õiglane kohvikaubandus võiks tegelikult olla esimeseks tõukeks, mis lükkaks mitmed kohvikasvatusmaad välja vaesuse mülkast ning annaks Etioopia-sugusele arengumaale võimaluse omal jõul areneda. Tõnis Leht. (http://2007.poff.ee/?todo=film&lang=1&st=&id=587).

Mark Francis, Nick Francis

USA