20.09

Maailmakoristuspäev

World Cleanup Day

“Teeme Ära!” maailmakoristuspäev on Eestist alguse saanud ajaloo suurim üleilmne kodanikuliikumine, mille eesmärk on kaasata inimesi üle kogu maailma oma kodukohti prügist puhastama. Algatuse juured ulatuvad 2008. aastasse, mil Eestis toimus esimene koristuspäev. Alates 2018. aastast on algatus üleilmne – tänaseks on maailmakoristuspäev toimunud üle 195 ÜRO liikmesriigis ning kaasanud ligi 71 miljonit inimest.

Maailmakoristuspäeva ellukutsuja Let’s Do It World MTÜ on üks maailma suurima võrgustikuga keskkonnaorganisatsioone ja nii ÜRO Keskkonnaprogrammi (UNEP) kui ÜRO Keskkonnaassamblee (UNEA) akrediteeritud liige. 2023. aastal pälvis maailmakoristuspäev ÜRO jätkusuutlikkuse tunnustuse ehk mobilisatsiooniauhinna, tõstes esile selle märkimisväärset mõju ÜRO kestliku arengu eesmärkide saavutamisel. Alates 2024. aastast on maailmakoristuspäev ametlik ÜRO tähtpäev, mis annab sellele kindla kohta ÜRO liikmesriikide kalendris ja sellega aitab kaasa tuua veelgi suuremat tähelepanu jäätmekriisiga seotud probleemile.

Vt rohkem veebilehel maailmakoristus.ee.

Ideid tegevusteks:

  • Kutsuge oma klassikaaslasi või sõpru “Teeme Ära!” maailmakoristuspäevaga ühinema. Saate koos mõnusalt aega veeta ning samal ajal panustada puhtama keskkonna loomisesse.
  • Korraldage kogukondlik koristusüritus ja tooge kokku oma kooli õpilased, õpetajad, lapsevanemad ja laiema kogukonna liikmed, et tegutseda ühise eesmärgi nimel.
  • Koristuspäev on hea võimalus õppida või värskendada oma teadmiseid prügi sorteerimise kohta. Uurige, millised materjalid on taaskasutatavad ja kuidas neid õigesti käsitleda.
  • Arutle klassis või sõpradega, kuidas meie tegevused keskkonda mõjutavad. Mõelge koos välja võimalusi, kuidas saaksite igapäevaselt olla keskkonnasõbralikumad.
  • Korraldage klassis või koolis loovkonkurss, mis on seotud maailmakoristuspäeva teemaga. Näiteks võiks see olla plakatikonkurss või lühifilmide festival, mis käsitleb keskkonnaprobleeme (ja nende lahendusi!).
  • Sättige kooli üles erinevad õpinurgad või -pesad, kus õpilased saavad näteks õppida prügisorteerimise põhimõtteid, luua kunsti taaskasutatud materjalidest või kuulata temaatilist (video)loengut.
VAATA KALENDRIT