Rollimängud eelarvamuste muutmiseks

Meetodi idee on aktiivsete rollimängude kaudu muuta eelarvamusi. Meetodist osavõtjad tuleb jaotada gruppidesse ja jagada igale grupile üks rollimäng, mille grupp etendab. Aega võib anda 10 min. Peale seda esitatavad kõik grupid oma rollimängu.

1. rollimäng – perekondlik arutelu

20aastane tüdruk tutvustab esimest korda vanematele oma poisssõpra, kes on mustanahaline Lõuna-Aafrika Vabariigist. Nad õpivad koos ülikoolis ning plaanivad alustada kooselu. Vanemad ja õde on olukorraga rahul, väga selgesõnalist vastu- ja pahameelt näitab välja aga vanema, kes ei suuda mõista, kuidas lapselaps on valinud kaaslaseks teisest riigist, rassist mehe.

Jaotage rollid ja püüdke leida lahendus ja argumendid nii, et vanaema oleks õnnelik ja olukorraga leppinud!

2. rollimäng – situatsioon poes

Situatsioon poes: „Viru“ keskuse poes seisab järjekorras vietnamlane. Tema ees seisab veel 3 inimest, lähim neist eestlasest keskealine härra ülikonnas. Müüa küsib, midagi eesti keeles vietnamlaselt, kes laiutab käsi ja vabandab, et ei saa aru. Siis keerab härra ülikonnas ringi ning hakkab inglise keeles seletama, et kui sa ei oska eesti keelt, siis mine meie riigist minema. Vietnamlane vastab, et teie räägite ju ka minuga inglise keeles ning et ta on ainult turist. Kuid see lisab õli tulle ja situatsioon väljub kontrolli alt, sest eestlane on endast väljas. Kõik ülejäänud poesolijad vaatavad kõrvale või tegelevad omade asjadega. Vietnamlane on ka ärritunud ning paneb maksmata ostud letile ning läheb ära.

Jagage rollid ja proovige lahendada olukord nii, et kõik osalejad saaksid anda oma panuse rahumeelseks lahenduseks.

Rollimäng nr 3 – eetiline kingitus

Sõbrad kinkisid sulle kinkekaardi, kus oli peal info, et oled saanud aidata Ghanas elavaid naisi, kinkides neile töötegemiseks härja. Oled väga üllatunud ja mitte eriti õnnelik, sest selle raha eest oleksid saanud endale osta hoopis uue mobiiltelefoni (vana on veel piisavalt töökõlblik, aga uus oleks ikkagi parem). Püüad näida rahulolev, kuid siiski sõbrad mõistavad, et sa ei ole eriti rõõmus ja aru saanud kingi tegelikust väärtusest.

Jagage rollid ja proovige leida argumente ja põhjusi kingituse väärtuse selgitamiseks, et muutuks sõbra mõttelaad.

Tagasi