EPAS programm
Euroopa Parlamendi partnerkoolide programm EPAS sai alguse 2016. aastal ning selle eesmärk on tutvustada Euroopa parlamentaarset demokraatiat, Euroopa Parlamendi tegevust ning Euroopa väärtuseid.
Tänaseks on EPAS programm laienenud kõigisse Euroopa Liidu riikidesse ja Eestis koordineerivad selle tegevusi Euroopa Parlamendi Eesti Büroo (EPLO) ning Mondo Maailmakool. EPAS lühend tuleneb programmi ingliskeelsest nimest European Parliament Ambassador School.
EPAS programm on eelkõige suunatud gümnaasiumi- ja kutseõppeasutuste õpilastele vanuses 16-18 aastat ning nende õpetajatele, aga programmi tegevustega võivad liituda ka põhikooliõpilased. Programm pakub mitmeid võimalusi, sealhulgas:
- regulaarsed seminarid õpilastele ja õpetajatele erinevatel Euroopa Liiduga seotud teemadel;
- võimalused osaleda rahvusvahelistel üritustel (nt EPAS seminarid Brüsselis, Euroscola programm Strasbourgis, mitmed festivalid, õpilaskonkursid jpm);
- interaktiivsed Euroopa Liiduga seotud õppematerjalid;
- koolikülastused Euroopa Parlamendi liikmete poolt;
- Euroopa päeva ja teiste Euroopa Liiduga seotud tähtpäevade tähistamine võrgustiku koolides;
- võimalus leida kontakte koostööks teiste koolidega Eestis ja Euroopa Liidus.
2023/2024. õppeaasta lõpu seisuga oli Euroopa Liidus umbes 2000 ametliku partnerkooli staatusega kooli, kes olid võrgustiku haridussaadikuteks määranud 5000 õpetajat (Senior Ambassadors) ja 35000 õpilast (Junior Ambassadors). Rohkem teavet EPAS programmi kohta võib leida Euroopa Parlamendi ametlikul EPASe veebilehel.
EPAS programm Eestis
Eestis algasid EPAS programmi tegevused 2021. aasta jaanuaris. Programmi tegutsemise vältel on Mondo Maailmakooli ja Euroopa Parlamendi Eesti Büroo koostöös korraldanud erinevaid üritusi, seminare ja konkursse, mille kohta saad lähemalt lugeda EPAS programmi varasematest tegevustest.
2024. aasta juunikuu seisuga kuulub Eestis EPAS programmi võrgustikku 59 haridusasutust, mille hulgas on nii gümnaasiumeid, kutseõppeasutusi kui põhikoole. Võrgustikku kuulumine tähendab, et hoiame teid erinevate võimalustega kursis ja ootame teid liituma üritustega vastavalt õpetajate ja õpilaste huvile ning võimalustele.
Alates 2022/2023. õppeaastast saavad programmi tegevustes silmapaistvalt aktiivselt osalevad koolid taotleda kooliaasta lõpus ametlikku tunnustust “Euroopa Parlamendi partnerkool” koos seinaplaadiga. Sellekohased tingimused leiate veebilehe allosast.
Ametliku partnerkooli staatuse omavad 2023/2024. õppeaasta lõpu seisuga järgmised koolid: Antsla Gümnaasium, Audentese Rahvusvaheline Kool, Gustav Adolfi Gümnaasium, Jõhvi Gümnaasium, Narva Soldino Gümnaasium, Peetri Lasteaed-Põhikool, Põlva Gümnaasium, Rapla Kesklinna Kool, Tallinna Juudi Kool, Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium, Tamsalu Gümnaasium, Tartu Annelinna Gümnaasium, Tartu Jaan Poska Gümnaasium, Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium, Valga Gümnaasium, Värska Gümnaasium, Hugo Treffneri Gümnaasium, Maardu Gümnaasium, Narva Gümnaasium, Pelgulinna Riigigümnaasium, Tallinna Lasnamäe Vene Gümnaasium, Ülenurme Gümnaasium, Saku Gümnaasium.
Võrgustiku tegevustega liitumine:
- Informatsiooni ürituste, võimaluste ja konkurside kohta jagame kinnises Facebooki grupis. Kutsume koole selles grupis ka erinevaid koolisiseseid tegevusi või EPAS materjalide kasutamist kajastama.
- Kõige olulisema informatsiooni edastame lisaks Facebooki grupile EPAS programmi e-postiloendi kaudu. Sellega liitumiseks palume täita lühikese vormi.
- Kutsume kõiki EPAS koole kajastama programmis osalemist ka kooli sotsiaalmeedias või veebilehel. Selle jaoks saate kasutata EPAS partnerkooli logo ja teisi erinevaid visuaale siit kaustast.
Lisainfo:
Mondo koordinaator: Alissa Norman, alissa.norman@mondo.org.ee
EPLO koordinaator: Anno Aedmaa, anno.aedmaa@europarl.europa.eu
2024/2025. õppeaasta tegevused
Seminarid
4. oktoober 2024 kell 14.00-17.00 | EPAS programmi hooaja avaüritus „Teadlikud valikud Euroopas: eetiline tarbimine ja õiglane kaubandus“ Euroopa Elamuskeskuses. Täpsem info siin.
6.-7. november 2024 | Euroopa Liidu teemaline rahvusvaheline konverents Jõhvi Gümnaasiumis: “Meie – Euroopa Liidu lapsed”. Täpsem info siin.
International Youth Conference “Children of the European Union” at Jõhvi Gymnasium. More information here.
12. märts 2025 kell 13.30-16.30 | EPAS programmi seminar Pärnu Ühisgümnaasiumis meediakirjaoskuse teemal
6.-7. mai 2025 | EPAS programmi Seminar Valga Gümnaasiumis üldteemal “Tehisintellekt hariduses” (fookus täpsustamisel). Kahepäevane ööbimisega üritus sisaldab seminari, kultuuriprogrammi ja ühistegevusi Läti õpilastega.
23. mai 2025 | EPAS programmi lõpuseminar ja seinaplaatide üleandmine Tallinnas.
Tähtpäevad koolides tähistamiseks
26. september | Euroopa keeltepäev, mida tähistatakse selleks, et suurendada teadlikkust Euroopa kultuurilisest ja keelelisest mitmekesisusest ning innustada inimesi elukestvale keeleõppele.
26. november | Kodanikupäev on tähtpäev Eesti Vabariigis, mis on ellu kutsutud teadvustamaks kodanikustaatust. Ühtlasi soovitakse selle tähtpäevaga tõsta kodanikuuhkust.
10. detsember | Inimõiguste päev, millega tähistatakse inimõiguste ülddeklaratsiooni vastuvõtmist 1948. aastal. See päev tuletab meelde, et inimõigused on universaalsed, jagamatud ja omavahel seotud.
27. jaanuar | Holokausti ohvrite rahvusvaheline mälestuspäev meenutab Euroopa ajaloo traagilisi õppetunde, rõhutab inimõiguste ja väärikuse kaitse tähtsust ning kutsub üles võitlema igasuguse diskrimineerimise vastu.
8. märts | Rahvusvahelist naistepäeva tähistatakse ülemaailmselt, et tõsta esile soolist võrdõiguslikkust, naiste õigusi ja nende panust ühiskonda. See on kooskõlas EL-i pühendumusega edendada soolist tasakaalu ja suurendada naiste mõjuvõimu ühiskonnas
9. mai | Euroopa päev. See on päev, millega tähistatakse rahu Euroopas ja Euroopa ühtsust. Ühtlasi on see 1950. aasta Schumani deklaratsiooni aastapäev.
Rahvusvahelised võimalused
18. detsember 2024 | Sahharovi inimõiguste auhinna seminar Strasbourgis. EPAS programmi raames lähevad seminarile 4 noor- ja 1 vanemsaadik Paide Gümnaasiumist, Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumist ja Ehte Humanitaargümnaasiumist.
13.-14. märts 2025 | Your Europe, your say! üritus Brüsselis. Esita avaldus kuni 2. detsembrini 2024. Sündmus annab õpilastele võimaluse arutada olulisi teemasid eakaaslastega üle Euroopa ja koostada soovitusi, mis saadetakse ELi kõrgetele otsustajatele.
Täpsustame infot ja täiendame kalendrit jooksvalt. Kuulutame üritused välja läbi EPAS programmi e-postiloendi.
Kõiki Maailmakooli sündmuseid saad näha tegevuste kalendris.
EPAS programmi lisavõimalused
Building Bridges: regulaarsed veebikohtumised EPAS koolide vahel
Sel õppeaastal jätkame igakuiste veebikohtumistega, kus Eesti, Tsehhi ja Läti EPAS koolide õpilased saavad üksteisele programmi raames läbi viidud tegevusi tutvustada ja kogemusi vahetada.
Videokohtumised on avatud kõigile huvilistele – võimalik on ka ainult kuulama tulla. Kohtumiste töökeel on inglise keel.
13. detsember 2024 | Teema: Jõulutraditsioonid. Võõrustaja: Narva Gümnaasium.
31. jaanuar 2025 | Teema: Euroopa Liidu põhiõiguste harta, inimõigused. Võõrustaja: Maardu Gümnaasium. Loe rohkem ja registreeru esinejana kuni 20.01 läbi selle vormi.
20. veebruar 2025 | Teema: riik ja vabadus. Võõrustaja: kinnitamisel.
Euroopa Parlamendi minimatked koolides
2024/2025. õppeaasta novembrist kuni veebruarini on kõigil Eesti koolidel võimalik tellida Euroopa Parlamendi minimatke, kus 90-120 minuti jooksul tehakse läbi Euroopa Parlamendi seadusloome protsess. Minimatket viivad läbi Riigiteaduste Seltsi kuuluvad üliõpilased.
Minimatke on praktiline viis näidata, kuidas Euroopa Liit mõjutab elu Eestis ning seeläbi mõtestada valimisaktiivsuse ja Euroopa Parlamendi olulisust. Töötoa tegevus koosneb neljast etapist: Euroopa Parlamendi tutvustamine, töö komisjonides, arutelu Euroopa Parlamendi mõju üle ning Tartu Ülikooli Riigiteaduste Seltsi ja koostööpartnerite tutvustus.
Komisjonitöö jooksul esindavad õpilased erinevaid Euroopa Parlamendi fraktsioone, esitavad seaduseelnõudele muudatusettepanekuid ja osalevad hääletusel. Teemad on valitud vastavalt päevakajalisusele ja õpilaste huvidele.
Matke käigus õpitakse tundma demokraatlikku protsessi: kuidas võtta arvesse teiste arvamust, kujundada oma seisukohta ja leida kompromisse. See annab osalejatele võimaluse arendada esinemisoskust ja mõista demokraatliku protsessi olulisust.
Minimatked on EPAS võrgustiku koolidele tasuta. Sooviavalduse esitamiseks palun täita tellimisvormi.
Ametlik “Euroopa Parlamendi partnerkooli” staatus
Alates 2022/2023. õppeaastast saavad aktiivselt erinevates tegevustes osalevad koolid kooliaasta lõpus taotleda ametlikku tunnustust “Euroopa Parlamendi partnerkool” koos vastava seinaplaadiga. Ametliku partnerkooli staatuse saamise eeldused on järgmised:
1. Õpilaste ja õpetajate hulgas on noorem- ja vanemsaadikud
Koolis on valitud õpilaste ja õpetajate hulgast haridussaadikud (vastavalt Junior Ambassadors ja Senior Ambassadors), kelle ülesanne on koordineerida koolisiseseid Euroopa Liiduga seotud tegevusi ning teavitada neist EPAS koordinaatorit.
2. Euroopa parlamentaarset demokraatiat, poliitilisi valikuid ning Euroopa väärtuseid tutvustavate tegevuste elluviimine
Programmis osalevad õpetajad ja õpilased on oodatud korraldama erinevaid koolisiseseid või -väliseid üritusi, et tõsta (kaas)õpilaste teadlikkust Euroopa Liidu tegevustest, ajaloost ja väärtustest. Neid on hea mõte ühildada erinevate Euroopa Liidu tähtpäevadega.
Eelkõige kutsume koole üles tähistama Euroopa päeva 9. mail (või lähedasel kuupäeval) kas klassisiseselt või kooliüleselt. Aeg-ajalt korraldame inspiratsioonipäevi, et parimaid praktikaid omavahel jagada ja miks mitte ka koolideüleseid tegevusi planeerida.
3. EPAS seminarides osalemine
Kooliaasta jooksul viiakse Mondo ja EPLO koostöös läbi seminare erinevates Eesti piirkondades ja võimalusel hübriidselt. Loodame, et partnerkoolide saadikud osalevad vähemalt ühel seminaril või koolituspäeval kooliaasta jooksul.
4. Euroopa Parlamendi / Euroopa Liidu teemalise infopunkti loomine koolis
EPAS programmi koolides võiksid olla füüsilised või virtuaalsed infopunktid, kus õpilased saavad loomingulistel viisidel Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu kohta kooli kogukonnale uudiseid edastada. Infopunkt võib asuda ka raamatukogus – sel juhul saame teid plakatite, voldikute, näituste vms materjalide osas toetada.
5. Programmi raames pakutavate õppematerjalide kasutamine
EPAS programmi ametlikult veebilehelt leiate teavet ja interaktiivseid õppematerjale Euroopa Liidu, selle liikmesriikide, ajaloo ja väärtuste kohta. Programmis osalejatele on loodud nii tunnikavasid, viktoriine kui ka rollimänge. Kutsume õpetajaid üles materjale enda tundides kasutama.