veepäev

22.03

 

VEEPÄEV

World Water Day

 
 
 
 
 
Ülemaailmse veepäeva tähistamise eesmärk on eelkõige teadvustada, kuidas majanduslik tootlikkus ja sotsiaalse heaolu kasv mõjutavad veevarude vähenemist. Koos ülemaailmse veepäevaga peetakse ka rahvusvahelist sanitaarpäeva. Puhas vesi, kanalisatsioon, hügieenilised WC-d ja puhtus on elutähtsad vaesuse, haiguste ja eriti laste suremuse vähendamisel.

MÕTLE KAASA

Mille jaoks sa iga päev puhast vett kasutad? Kuidas saaksid puhast vett säästa?

Missugune oleks sinu päev ilma veeta?

TEGUTSE

Proovi vett täis ämber panna pea peale ja kõndida, nagu seda teevad tänini paljud inimesed Aafrikas.

Koostage vee tarbimise plaan, arvestades, et päeva jooksul on kasutada vaid 20 liitrit vett. Mille arvelt hoiaksite veetarbimisel kokku?

Vaata filmi „Püha vesi“, mis räägib India kogukondade protestist Coca Cola tehaste vastu, mis kasutavad ära põhjavee. 

Hooldatud murulappide jaoks kulub palju väärtuslikku joogivett. Film „Anna rohelist“  seletab erinevust tõhusa kastmise ja vee maha valamise vahel.

KASUTA ÕPPETÖÖS

Rääkige klassis vee tähtsusest tänapäeva sotsiaalses, poliitilises ja majanduslikus kontekstis, selle säästlikust tarbimisest ning vee tähtsusest meie ökosüsteemile.

Paluge õpilastel paarikaupa koostada nimekiri tegevustest, mille jaoks nad ühe päeva jooksul vett kasutavad. Võrrelge koostatud nimekirju ning arutlege selle üle, kuidas oleks võimalik hakkama saada üks päev ilma veeta.

Tutvuge “Maailma noorte” veeteemalise koolitusmaterjaliga, kust leiab õppetööks mitmeid harjutusi, rolli- ja pildi mänge. Lisaks uurige veeteemalisi harjutusi ja ülesandeid siit.

Prindi veepäeva poster ja pane see klassiruumi seinale uudistamiseks.