23.11.16
Unistused – Maailmaharidusnädalad Keeni koolis
Et muuta koolielu mitmekesisemaks ning korraks välja murda igapäevasest rütmist, tähistasime Keeni koolis 31. oktoobrist 11. novembrini 2016. aastal maailmaharidusnädalaid. Valisime teemaks „Unistused“.
Kohe esimesel päeval kutsusime külla Valga Gümnaasiumi õpilased, kes viisid läbi unistuste-teemalisi töötubasid. Selleks jagasime 4.-9. klassi õpilased loosi alusel gruppidesse, et neil oleks võimalus tavapärasest erinevate kaaslastega ühes klassiruumis olla. Esimeses töötoas oli võimalus meisterdada endale isiklik unistuste-püüdja, teises valmistada oma unistustega jalajälg ning kolmandas arutleda ühiselt unistuste üle. Jõuti mõistmiseni, et kõikide unistuste täitumisele on võimalik ise kaasa aidata, peab olema sihikindlust ja tahtmist.
Unistuste püüdmise vahendit õpetasid 8. klasside õpilased järgnevate päevade jooksul ka eelkoolile ning algklassidele – üksteiselt õppimist ning õpilaselt-õpilasele juhendamist ei tule koolielus kahjuks igapäevaselt tihti ette. Seda suurem rõõm oli näha, et suuremad said väiksemate juhendamisega väga hästi hakkama.
Järgmisel päeval külastas meie kooli Eestisse vabatahtlikuks tulnud armeenlanna Sofa, kes tutvustas oma riiki ja kultuuri, rääkis sealsest koolisüsteemist (neil on õppekavas kohustuslik male!) ning andis õpilastele lahendada üht omanäolist puslet – erineva kujuga paberitükkidest tuli kokku saada 4 ühesuurust ruutu. Kuna ta rääkis inglise keeles, siis said 8. ja 9. klassi õpilased praktiseerida ka oma keeleoskust.
Päeva teises pooles külastas meie kooli vilistlane Kristjan, kes jagas muljeid oma elust Austraalias. Kristjan rääkis õpilastele sellest, kuidas oma eesmärkide poole püüelda ja et alati peab ise olema julge ja hakkamist täis. Ta näitas õpilastele pilte ning vastas nende küsimustele seoses välisriiki elama minekuga, julgustas neid koolis võõrkeeli õppima ja igakülgselt aktiivne olema, et tulevikus hakkama saada nii kodumaal kui ka võõrsil.
Väga põneva ning teistsuguse vaate elule tõi meie kooli Janika MTÜ Mondost, kes rääkis 7.-9. klassile oma tegemistest Keenias. Illustreeriv pildimaterjal oli väga kõnekas ning isiklikud emotsioonid vahetud. Meie õpilaste jaoks tundub uskumatu, et kuskil maailma teises otsas on paljude laste suurimaks unistuseks saada igapäevaselt korralikult süüa ja saada haridust. Kõik muu on Keenia laste jaoks teisejärguline. Õpetajate seas tekitas igal juhul elevust arusaam, et õpetaja-amet on Keenias hoopis auväärsem ning ühiskonnas väga kõrgel positsioonil olev.
Lisaks mitmetele külalistele vaatasime tundides temaatilisi filme. 6. klassi ühiskonnaõpetuse tunnis jälgisime väikse Punami elu Nepalis ning arutlesime laste õiguste ja kohustuste, rikkuse ja vaesuse üle. 9. klassiga jälgisime filmis „Vaba tahe – Keenia südames“ ühe eesti naise seiklusi ning tegemisi väikses Keenia külas.
Inglise keele tundides arutlesime 3.-6. klassiga unistuste üle ning kunstiõpetuses valmistasid õpilased STABILO joonistusvõistluse raames unistuste teemalisi pilte. Alguses tundusid õpilaste unistused vägagi realistlikud – head hinded, uus nutitelefon. Mida enam me aga arutlesime, seda suuremaks õpilaste unistused muutusid – kes tahtis minna Austraaliasse, kes ajas reisida. Tuleb välja, et lapsed oskavad unistada küll, neil on selleks veidi aega vaja.
Meie nädalate üheks suuremaks ettevõtmiseks oli heategevusliku kohviku korraldamine ühe Keenia tüdruku koolitee toetuseks. Kuna läheduses oli ka isadepäev, siis sai see seotud kergelt sportliku perepäevaga kõigile koolis ja lasteaias käivate laste vanematele ja sugulastele ning ühtlasi aitas meie kohviku eesmärgil ka rahaliselt paremini õnnestuda. Kohvikus olid abiks õpilasesinduse liikmed ning kohvikus müüdava valmistasid kõikide klasside lapsed ise.
Kahe nädala jooksul oli koolisaalis üleval fotonäitus „Väärikas elu kõigile“, mis andis samuti meie lastele aimu sellest, millised on teiste inimeste unistused mujal maailmas. Nii näituse kui muude sündmuste kokkuvõtteks ja teadmiste kinnistamiseks toimus viimasel päeval ülekooliline viktoriin.
Me täname Valga Gümnaasiumi, MTÜ Mondot ja Välisministeeriumi toetuse eest.