21.11.10
Tasuta linastused koolidele PÖFFil
Jaan Tõnissoni Instituudi “Vaata ja muuda” projekt pakub jälle koolidele võimalust vaadata PÖFFi raames tasuta suurepäraseid filme.
Kodanikupäeval reedel 26.novembril on võimalus vaadata kahte filmi. Kohti on veel kell 17.00 algavale „Yes Men Parandab Maailma“ linastusele. See on ülipõnev dokumetaal kahest poliitaktivistist, kes tahavad rääkida asjadest nii, nagu need on. Nad on kaasaja Robin Hoodid ja nende võitlusväli on meedia. Kujundades veebilehe, mis on äravahetamiseni sarnane mõne suurkorporatsiooni või äriühingu omaga, jäävad nad ootama, mil mõni telekanal või tippkohtumine nende lõksu satub ja neid konverentsile või uudistesse esinema kutsub. Lõbus, kuid väga kriitiline film sellest, kuidas tänapäeval “tõde” toodetakse.
Vaata pikemat kirjeldust siit.
Vaata treilerit siit.
Filmil on eesti- ja venekeelsed subtiitrid.
Filmi kommenteerib kirjanik ja aktivist Roy Strider.
Inimõiguste keskuse ja PÖFFi koostöös linastub festivali raames ka Inimõiguste filmiprogramm. „Vaata ja uuda“ pakub koolidele võimalust saada tasuta pääsmeid neljale filmile. Linastused in teisipäeval 30.novembril, kell 16 ja 18 ja neljapäeval 2.detsembril kell 16 ja 18. Igale seansile on pakkuda 30 piletit.
Teisipäeval 30.11. kell 16 linastuv film “Paabeli Poeg” räägib kaosest ja trööstitust olukorrast, mis Iraagis valitseb, läbi kahe peategelase, vanaema ja tema lapselapse kogemuste nende lootusetul rännakul läbi riigi, et leida sõjakeerises kadunuks jäänud inimene, kes ühe teelise jaoks poeg ja teise jaoks isa. Film avab selle käigus ka Iraagi reaalsuse ja sealsete inimeste kultuurilise mitmekesisuse. Paabeli poeg on pälvinud palju auhindu, sh Amnesty Internationali filmiauhinna ja Peace Film Prize’i 2010. aasta Berliini filmifestivalil.
Kell 18 paljastatakse filmis “Gaza Pisarad” vaataja ees karmis stiilis ja ainulaadse kaameratööga moodsa sõja jõhkrad tagajärjed. Film annab ka pildi naiste ja laste suutlikkusest tulla toime oma igapäevaeluga pärast traagilist sõjakogemust. Paljud neist elavad telkides või seinte ja katusteta varemetes. Nad kõik vajaksid raha, toitu, vett ja elektrit. Osa on kaotanud oma pereliikmeid või jäänud üksi koos raskelt vigastatud lastega. Kas sõda suudab lahendada konflikte ja tuua rahu?
Neljapäeval 2.12. kell 16 linastuv “Võõras” valiti 2010. aasta parimaks Saksa filmiks, samuti esitati film Saksamaa poolt parima võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks. Selle filmi peategelane Umay on noor kena naine, kes on sündinud Saksamaal, kuid elab taas oma päritolumaal Türgis koos väikese armsa poja ja abikaasaga. Umay ei ole õnnelikus abielus. Vastupidi, ta mõistab, kui patriarhaalselt rõhuv võib olla tema tulevik, kui ta peaks veel sinna jääma. Umay ei taha enam olla igapäevaselt alandatud ning ta loodab, et tema poeg õpib teistsugust elamise viisi. Ta pakib kiirelt oma asjad ja läheb Istanbulist tagasi Berliini oma vanemate juurde. Seda aga ei kiida heaks tema perekond ning ta peab märkama, kuidas perekonnasidemed ja au mõiste on tema kultuurikeskkonnas lämmatavamad kui armastus ja inimlikkus.
Kell 18 linastub filmi „Ebaseaduslik“, mis räägib venelasest üksikemast, kes elab koos oma alaealise pojaga Belgias ebaseaduslikult. Kui ametivõimud naise kinni võtavad ja arestimajja panevad, teeb ta kõik, et sealt ning väljasaatmisest pääseda ning poja juurde naasta. Film heidab valgust Euroopa Liidus varjupaiga taotlemist reguleeriva paljukritiseeritud nn Dublini süsteemi varjukülgedele. Migratsiooniküsimused ja kaasnevad pinged põliselanike ja sisserändajate vahel on ilmselt lähituleviku põletavaim probleem, millega ELi riikidel tuleb tegeleda. Film aitab omal moel näha selle nähtuse ühe osa inimlikku mõõdet.
Registreeri oma klass linastusele aadressil birgit@jti.ee. Tee seda kohe, sest tasuta kohti jätkub ainult kiirematele!