03.10.24

Õiglase kaubanduse kuu kirjutamisvõistlus koolidele ja lasteaedadele 2024

Fairtrade, Mondo Maailmakool, Lidl Eesti ja Bioneer.ee kuulutavad taas välja õiglase kaubanduse teemalise kirjutamisvõistluse, kuhu on oodatud oma töid esitama kõik koolinoored, keda huvitab teadlik tarbimine, keskkonnahoid ja globaalne jätkusuutlik areng.

Sel aastal kutsume osalema ka lasteaiarühmi, kellelt ootame ühiselt loodud muinasjutte ja sellele lisaks ka toredat joonistust!

Koolidele suunatud võistlusel on kolm erinevat teemat, mis on kohandatud vastavalt osalejate vanuseastmele. Vanema kooliastme osalejatel on valida kahe teema vahel. Kirjatükk peab olema teemaga selgelt seotud, pakkuma huvitavat uut teadmist või arvamust ning olema hästi loetav ja kaasahaarav. Julgustame kõiki osalejaid mõtlema loovalt ja kastist välja. NB! Töid võib esitada nii eesti kui inglise keeles.

Lasteaiarühmi kutsume koos lastega looma ühiselt muinasjutu, mis käsitleb õiglase kaubanduse teemasid. Lisaks ootame vähemalt ühte ühist joonistust, mis loodud muinasjuttu illustreerib.

Inspiratsiooniks saab lugeda eelmise aasta 1.-3. klassi võidutöid, uut muinasjuttu “Amanda ja õiglane kaubandus” või varasemaid muinasjutte “Amanda ja maailm” kogumikust.

Osalejaid ootavad auhinnad:

• Kõik parimad tööd avaldatakse rohelise elustiili portaalis Bioneer.ee ja Fairtrade Eesti kanalites.
  • Kõige kaasahaaravama muinasjutu ja põnevaima pildi loonud lasteaiarühmale on auhinnaks kinkekorv õiglase kaubanduse toodetega.
  • Iga kooliastme parimat autorit tunnustatakse LIDL Eesti 30€ kinkekaardiga, ning vanemate vanuserühmade võitjatel on võimalus sobivusel saada kaasautoriks Bioneer.ee lehel.

Teemad:

• Lasteaialastele: looge koos rühmaga ühiselt üks muinasjutt, mis seostub õiglase kaubandusega (vähemalt 100 sõna). Joonistage rühmana või individuaalselt juurde sobiv pilt.
  • 1.-3. klassile: “Jutuke õiglasest šokolaadist” (või “A story about fair chocolate”; kuni 100 sõna).
    4.-6. klassile: “Kuidas räägiksin õiglasest kaubandusest oma sõbrale?” (või “How would I talk about fair trade to my friends?”; kuni 300 sõna).
    7.-9. klassile: “Kuidas saan oma valikutega aidata kaasa õiglasema maailma loomisele?” (või “How can I contribute to creating a more fair world with my choices?”; kuni 300 sõna).
    10.-12. klassile: “Milline võib olla kakaotoodete tulevik kliimamuutuste valguses?” (“What might the future look like for cocoa products in the light of climate change?”) või “Kas minu šokolaadi söömisel on tõesti ka jalajälg?” (“Does my habit of eating chocolate really have a footprint?”) (kuni 500 sõna).

Täpsemaid tingimusi vaata juhistest.

Tööde esitamine:

• Töö saata Wordi, PDFi või Googledoc formaadis aadressidel jana.jesmin@fairtrade.fi ja demy.landson@mondo.org.ee
  • Pealkirjas märkida “Õiglase kaubanduse kuu kirjutamisvõistlus”.
  • Kirjas märkida oma nimi, sünniaeg, kool, klass või lasteaiarühm ja töö juhendaja nimi ning e-post (kui on).
  • 1.-3. klassi õpilaste puhul võib lapsevanem õpilase töö ümber trükkida või saata kirjutatud tööst foto. Märkida kindlasti ka lapsevanema nimi.
  • Lasteaiarühma puhul kirjutab õpetaja koos rühmaga loodud muinasjutu kokku ja edastab pildi ning jutu osalemiseks.
  • Esitamise tähtaeg 31. oktoober 2024 (k.a.).

Lisainfo: jana.jesmin@fairtrade.fi või demy.landson@mondo.org.ee

Soovime kõigile head mõttelendu ja teravat pliiatsit!

Konkursi tingimused:

1. Konkursil võivad osaleda 4–19-aastased Eestis elavad noored. Osaleda saavad ka 20-aastased noored, kui nad õpivad gümnaasiumis või kutseõppeasutuses.
  2. Konkursil osaleja ülesanne on anda edasi enda kui noore inimese mõtteid, tundeid ja suhtumist seoses valitud teemaga ja õiglase kaubandusega.
  3. Tööde maksimumpikkused on välja toodud teemade alajaotuses sõnade arvu arvestades, pikemaid töid ei arvestata.
  4. Esitatud lugu peab vastama määratud teemale, sisaldama põnevat uut teadmist või arvamust ja olema lugema kutsuv. Julgustame mõtlema kastist välja.
  5. Töid võib esitada nii inglise kui eesti keeles. Iga osaleja võib esitada konkursile maksimaalselt ühe individuaalse teostatud konkursitöö.
  6. Töö esitamisel märgi e-kirja pealkirjaks “Õiglase kaubanduse kuu kirjutamisvõistlus”. Kirja sees märgi autori ees- ja perekonnanimi, sünniaeg, haridusasutus, klass, e-posti aadress ja töö juhendaja nimi ning e-post (kui on juhendaja; see ei ole kohustuslik).
  7. Konkursil valitakse välja üks võidutöö igas vanuseastmes. Võitjaid teavitatakse e-posti teel.. Samuti avaldatakse konkursi tulemused veebilehel www.fairtrade.ee ja Fairtrade Eesti Facebooki lehel.
  8. Korraldajatel on õigus anda välja lisaauhindu.
  9. Korraldajatel on õigus jätta auhind(auhinnad) välja andmata, kui hindamiskomisjon ei tuvasta konkursi kriteeriumidele vastavaid või võidu väärilisi konkursitöid.
  10. Töö esitamisega kinnitab ja nõustub osaleja või tema seaduslik esindaja, kui osaleja vanus on alla 18 aasta, et:
  • töö on loodud iseseisvalt;
  • töö loomisel ei ole kasutatud tehisintellekti abi;
  • mujalt võetud andmete ja teabe autor ja allikas on töös nimetatud;
  • korraldajad võivad töö autorile viidates kasutada tööd täies mahus või selle üksikuid osi korraldajate vajadusteks ilma autoriga kooskõlastamata, sealhulgas avaldada massiteabevahendites või sotsiaalvõrgustikes piiramata ulatuses ja ajavahemikul Eestis ning väljaspool Eesti piire.