18.12.09
Globaalprobleemidele keskendunud filmitöötoad tõid kokku noori üle Eesti
Jaan Tõnissoni Instituudi ja MTÜ Mondo vahelises koostöös leidis sel sügisel aset viis dokumentaalfilmide töötuba Eesti noortele filmihuvilistele, kus õpiti lisaks filmitegemisele ka tundma erinevaid globaalseid teemasid. Arutleti lapssõdurite, tarbimise, lapstööjõu, keskkonna, vaesuse ja ka haridusteemade üle. Noored õppisid end väljendama lühifilmide kaudu, mis hiljem osalesid projekti korraldatud võistlusel. Kokku osales koolitustel 62 noort ja valmis 12 lühifilmi.
Filmitöötoad toimusid üle Eesti: Narvas, Tartus, Pärnus ja Viimsis. Tartus tehti koostööd ka NAFF-iga – noorte filmifestivaliga, mida korraldab Anne Noortekeskuse Multimeedia Labor. Viimase koolituse jaoks, mis toimus Illukal, kutsuti kokku juba varasemates töötubades silma paistnud noored. Kahe päeva jooksul tutvusid eesti- ja venekeelsed noored Eesti pagulaspoliitikaga ning tegid segagruppides lühifilme. Illuka vastuvõtukeskuse asüülitaotlejatest, mis monteeriti hiljem üheks dokfilmiks „Tee Illukale“.
Jaan Tõnissoni Instituudi Dokumentaalfilmiklubid (DFK) pakkuvad noortele võimalust laiendada enda ja oma klassikaaslaste maailma just läbi dokumentaalfilmide vaatamise. Noorte.maailmakool.ee portaali on kogutud suur hulk haaravaid dokfilme globaalsetel teemadel, mida noorte filmiklubid saavad tasuta laenutada ning korraldada filmiõhtuid oma koolis või noortekeskuses. Lisaks filmitöötubades käsitletud probleemidele on võimalik laenutada filme ka kliimamuutuse, võrdsuse, relvastatud konfliktide, haiguste ning muude globaalprobleemide kohta. Tänaseks on Eestis registreeritud 15 dokumentaalfilmiklubi, kes osalevad aktiivselt ka rahvusvahelises filmiklubide võrgustikus.
Filmivõistlusel osalenud lühifilme on võimalik näha Kino Artises laupäeval 19.12. kell 18.30-20.30. Samas toimub ka filmivõistluse auhindade jagamine. Kõik on oodatud!
Projekti rahastas Integratsiooni Sihtasutus, Kultuuriministeerium ja Euroopa Kolmandate Riikide Kodanike Integreerimise Fond