21.02.25
EPAS programmi seminar võtab märtsis fookusesse kriitilise mõtlemise infoajastul
Euroopa Parlamendi partnerkoolide programmi (EPAS) järgmine seminar toimub 12. märtsil 2025 Pärnus ning keskendub infoajastul levivatele ohtudele nagu valeinfo, manipulatsioon või demagoogia ning annab oskuseid, kuidas neid ära tunda. Seminaril kõnelevad Pärnu Postimehe peatoimetaja Siiri Ehala ning Euroopa Parlamendist Marion Loonela. Osalemiseks palume end registreerida siin.
Kuupäev: kolmapäev, 12. märts 2025
Aeg: 13.30 – 16.30
Koht: Pärnu Ühisgümnaasium, Kooli 13, Pärnu
Osalejad: 40 + 10 osalejat (noort + õpetajat), kuni 4 EPAS saadikut kooli kohta
Eelmisel aastal oli Eestis miljon sotsiaalmeedia kasutajat ning suur osa meie infost liigub just nende kanalite kaudu. Sotsiaalmeedia kaudu levib tihti ka valeinfo ning sellele üles ehitatud kampaaniad mõjutavad üha enam ühiskondi ja demokraatlikke protsesse, nagu näitasid näiteks hiljutised valimised Gruusias ja Rumeenias. Nn tõejärgsel ajastul on eriti oluline teada, kuidas osata kontrollida info tõesust ning eristada fakti ja arvamust. EPAS seminaril keskendume oskustele, mis aitavad valeinfot ja manipuleerimise võtteid ära tunda. Tugevam meediakirjaoskus aitab meil üha tihedamas infotulvas paremini orienteeruda ning langetada teadlikumaid ja faktipõhisemaid otsuseid.
Valeinfo teadlik levitamine ehk desinformatsioon ja selle piiramine on oluline teema ka Euroopa Liidu tasandil. Hiljutine Meta otsus leevendada modereerimisreegleid tõstatas eriti teravalt küsimuse, kuidas tagada tasakaal sõnavabaduse ja selle reguleerimise vahel. Selles kontekstis otsib Euroopa Liit lahendusi, et kaitsta demokraatlikke väärtusi ja tagada usaldusväärne infovoog. Euroopa Parlament kutsus Euroopa Komisjoni üles rakendama digitaalteenuste määrust (Digital Services Act), et piirata valeinfo levikut ja suurendada platvormide poolset vastutust. Seminaril arutame ka EL-i seisukohti ja hiljutisi arenguid valdkonna reguleerimisel.
Ajakava
13:30-13:45 – Tervitus ja sissejuhatus
13:45-14:15 – Faktikontroll ja vastupanu mõjutamisele ehk ajakirjanike igapäevane töö. Siiri Ehala, Pärnu Postimees peatoimetaja.
14:15-14:45 – Euroopa Liidu vaatenurk: hiljutised arengud seoses desinformatsiooni kasvava ohuga. Marion Loonela, Euroopa Parlament (videosild)
Kohvipaus
15:00-16:20 – Paralleelsed töötoad
Töötuba 1: Kuidas eristada fakti ja arvamust? Kuidas teha faktikontroll? Läbiviija kinnitamisel
Töötuba 2: Kriitiline mõtlemine ja demagoogia: kuidas ära tunda infoga manipuleerimist? Eva Marta Sokk, Pärnu Ühisgümnaasium
16:20-16:30 – Kokkuvõte