Lõksus

(2017)

Bernadett Tuza-Ritteri film leiab moodsa orjapidamise ootamatust kohast, Euroopa südamest. Hinnanguliselt on praegu Euroopas 1,2 miljonit moodsa orjuse ohvrit, terves maailmas aga vähemalt 40,3 miljonit. Filmi peategelane Marish on kümme aastat toidu ja peavarju eest elanud koduorjana naise juures, kes saadab ta tehasesse tööle ning võtab endale kogu palga. Filmi autor jälgis kaks ja pool aastat kangelanna argielu, olles tema ainus sõber ning usaldusalune, ja julgustas teda hirmuvalitsuse alt põgenema. Jutustus füüsilise ja vaimse allasurutuse mõjust inimpsüühikale, mistõttu vabadus tundub hirmsamana kui orjus, leidis Ungaris elavat vastukaja. Südantkriipiv mõtisklus allumisest ja vabanemisest äratas tähelepanu ka mitmel rahvusvahelisel festivalil, seal hulgas mainekal IDFA dokumentaalfilmide festivalil Amsterdamis ning Sundance’is.

Filmi “Lõksus” tunnikava (gümnaasium)

Bernadett Tuza-Ritter

Ungari