08.04.22

Tähista 9. mail noortega Euroopa päeva

9. mai on Euroopa päev, millega tähistatame rahu ja ühtsust kogu Euroopas – seda nimetatakse ka sallivuse, inimõiguste ja Euroopa integratsiooni päevaks. Euroopa päev märgib ajaloolise Schumani deklaratsiooni aastapäeva, kus esitati idee uut liiki poliitilise koostöö kohta Euroopas.

Kuna 2022. aasta on kuulutatud Euroopa noorteaastaks, siis on selle aasta ürituste peamine sihtrühm just Eesti koolinoored ja tudengid. Sellega seoses kutsuvad Mondo Maailmakool ja EPAS programm kõiki koolinoori, õpetajaid ja noorsootöötajaid ühiselt Euroopa päeva tähistama!

Siin on sulle mitu ideed, mida Euroopa päeval täpsemalt ette võtta.

1. samm: vali teema. Euroopa päeva võib korraldada ükskõik millisel teemal, mis on Euroopa Liiduga seotud. Siin on sulle mõned teemad inspiratsiooniks:

• Keskkond, kliima ja kestlikkus
  • Kultuuridevaheline dialoog ja mitmekesisus
  • Meedia ja sotsiaalmeedia
  • Tehnoloogia ja innovatsioon
  • Sotsiaalne õiglus ja inimõigused
  • Ränne ja pagulus
  • Humanitaarkriisid, konfliktid ja rahu
  • Areng, koostöö ja rahvusvahelised lepped

2. samm: plaani tegevused. Euroopa päeval võite koolis või noortekeskuses korraldada mitmeid erinevaid ettevõtmisi. Hästi oluline on omavaheline koostöö, et tegevustesse oleks kaasatud võimalikult palju noori ja õpetajaid või noorsootöötajaid – ja miks mitte ka lapsevanemaid või teisi kogukonna liikmeid. Mõned ideed, mida võiksid korraldada:

• Heategevuslik laat, et koguda annetusi
  • Dokumentaalfilmiõhtu
  • Õpilaselt-õpilasele tund või töötuba
  • Rollimängud
  • Külalisesineja Maailmakoolist või mujalt
  • Tehke läbi Euroopa Parlamendi veebiviktoriin või kasutage teisi põnevaid materjale
  • Looge klassi või noortekeskusega temaatiline näitus, kunstiteos, tantsu- või muusikaetendus, video või taskuhääling
  • Külastage klassiga muuseumi, kohalikku omavalitsust või Euroopa Elamuskeskust
  • Kirjutage koos õpilastega kiri mõnele saadikule, et teha ettepanek(uid), kuidas muuta elu maailmas õiglasemaks ja jätkusuutlikumaks

3. samm: räägi oma tegevustest teistele!

• Kui korraldasid koolis või noortekeskuses mõne ürituse, anna sellest Maailmakoolile märku läbi Facebooki või aadressil epaskoordinaator@mondo.org.ee
  • Sotsiaalmeedias kasuta kindlasti teemaviiteid #EuropeDay2022 ja #EPASeesti
  • Kutsume kõiki huvilisi liituma ka Euroopa Parlamendi partnerkoolide programmiga! Kui soovid rohkem infot, kirjuta meile julgelt Facebookis või aadressil epaskoordinaator@mondo.org.ee

Lisaks Maailmakoolile korraldavad Euroopa Komisjoni Eesti esindus, Euroopa Parlamendi Büroo ja Europe Directi teabekeskused Euroopa päeva ajal samuti mitmeid põnevaid tegevusi:

• 7.–9. mail on Tallinnas, Tartus, Pärnus, Võrus, Narvas ja Kuressaares avatud Minu Euroopa orienteerumisrajad.
  • Koostöös Rakett69 Teadusstuudiote ja teadusteatriga KVARK kuulutati välja koolinoorte rohelahenduste konkursi “Rohelend Rakett69-ga“. 9. mail avalikustatakse konkursi võitjad.
  • 9. mail kell 14–17 toimuvad Tallinna, Tartu, Narva, Võru ja Pärnu linnade keskväljakutel Euroopa päeva üritused. Igal üritusel on Rakett69 ala, kus lisaks võimalusele tutvuda oma linna parimate “Rohelend Rakett69-ga” konkursi võistlustöödega saab ise juhendajate abil mitmesuguseid teaduskatseid teha.

Loe nende tegevuste kohta rohkem siit.