07.08.15
“Mõtle ja muuda” Rakvere ametikoolis
20.-23. jaanuaril 2015. aastal toimusid Rakvere ametikoolis teemapäevad maailmaharidusest ja õiglasest kaubandusest. Peamisteks eesmärkideks oli tõsta teadlikkust sellest, kuidas meie tarbimine on seotud arengumaade elanike heaoluga ja kuidas on võimalik praeguse maailma kaubandussüsteemi õiglasemaks muuta. Samuti sooviti suurendada Fairtrade märgi ja õiglase kaubanduse põhimõtete tuntust ning kasvatada aktiivsetes noortes teadlikkust vastutustundliku ja eetilise tarbimise teemal.
1. päev 20.jaanuar kell 10.00-11.30
Mis on õiglane kaubandus? Sissejuhatus päevadele. Aastatuhande arengueesmärkide tutvustus.
Mida me sööme hommikusöögiks? Film „Kibe šokolaad“, millele järgnes arutelu klassides.
2. päev 21.jaanuar kell 10.00-11.30
Kohtumine hr. Jaanus Väljaga, kes rääkis ÕK teemadel: mis see on, miks ta on, kuidas see on minuga seotud, mida mina saan teha. Tutvustati ajaloolist tausta ja õiglast kaubandust Eestis. Loengu lõpus muutus kogu auditoorium ise osalisteks kaubandusmängus.
Töötas heategevuslik kohvik kooli A ja B korpuses, mille korraldasid maaturismi III kursuse õpilased.
3.päev 22.jaanuar kell 10.00-14.00
Loengu pidas šokolaadikampaania üks organisaatoreid prl. Siisi Saetalu, kes valgustas õpilasi šokolaadi teemal. Püüdsime aru saada tegelikust olukorrast maailmaturul, šokeerivad olid videoklipid lapstööjõu kasutamisest Ghanas ja Elevandiluurannikul. Siisi pidas teise loengu inglise keeles vabatahtlikkuse teemal ja jagas kogemusi Pop-up kohviku käivitamisest Ugandas. Selle loengu kuulajateks olid kooli maaturismi I,II ja III kursuse tudengid (60) ja tagasiside oli väga positiivne – huvitavad faktid, haaravad fotod ja lahe ja asjatundlik jutt ettekandjalt!
Tutvustasime ka petitsiooni, mis korjab allkirju šokolaadi tootmise muutumist õiglaseks ning kõigil soovijatel oli võimalus oma allkirjaga seda toetada.
Taas töötas heategevuslik kohvik maaturismi III kursuse õpilaste kaasabil. Kohvikus müüdi meie õpilaste poolt valmistatud küpsetisi, kasutades õiglase kaubanduse tooteid (suhkur, kakao, kohv, tee). Mitmed kooli õpetajad panustasid samuti üritusse, valmistades erinevaid hõrgutisi.
4. päev 23. jaanuar kell 10.00-11.30
Päevad kulmineerusid suure ülekoolilise viktoriiniga, kus lisaks 17 õpilasvõistkonnale, osalesid ka õpetajad. Küsimused olid aastatuhande eesmärkide kohta ja ÕK-st kuuldud loengutest ja stendi materjalidest. Rebimine oli tihe, võitjad edestasid järgmisi vaid punktiga ja II-III koht läks jagamisele. I – maaturismi II kursus, II-III koht läks jagamisele autolukkseppade ja arvuti I kursuste vahel.
Parimaid autasustati õiglase kaubanduse märki kandva šokolaadiga. Järgnes abistajate tänamine.
Kokkuvõte
Positiivset tagasisidet saime nii suuliselt kui meili teel. Meie koolis oli sellise globaalse teemaga üritus esmakordne. Tekkis mõte meie kooli õpperestoranis tulevikus kasutada FT märgiga tooteid. Ootamatu oli sissejuhatava päeva sügav ja sisuline huvi ettekannete ja filmi vastu. Arutleti isekeskis ja tajuti esmakordselt neid probleeme. Šokeerivad pildid elust Aafrikas jõudsid õpilastele reaalselt kohale.
Tore oli, et heategevuslik kohvik täitis oma eesmärgi. Õpilased omandasid uusi kogemusi ja teadmisi ning neile meeldis see. Annetusi koguti 130 €. Petitsioonile kirjutas alla 125 inimest. Korraldajatena arvame, et üritus täitis oma eesmärgi, oli vajalik, hariv ja pani meid kõiki mõtlema ning muutma suhtumist paljudesse maailma asjadesse. Saime ise suurepärase kogemuse võrra rikkamaks ja loodame, et taolised üritused muutuksid traditsiooniks.