2. eesmärk. Kaotada nälg

Kaotada nälg, saavutada toiduga kindlustatus ja täisväärtuslikum toitumine ning toetada kestlikku põllumajandust.

Meie koduks olev planeet Maa toodab rohkem kui piisavalt toitu kõigile, kuid see on ebavõrdselt jaotatud – igal kolmandal inimesel (2,3 miljardit) puudub regulaarne juurdepääs toidule. Kroonilise alatoitumise all kannatab iga kümnes inimene (828 miljonit). Alatoitumine tabab eriti rängalt lapsi – see on üks peamistest surmapõhjustest alla viieaastaste laste hulgas ning 148 miljonil lapsel on nälja tõttu nende kasv pidurdunud.

Nälga kannatavatel inimestel pole tavaliselt rahalisi vahendeid toidu ostmiseks või elatakse piirkondades, kus ei ole piisavalt maad toidu kasvatamiseks. Kõige rohkem probleeme toiduturvalisusega esineb Sahara-taguses Aafrikas, Kesk- ja Lõuna-Aasias, Ladina-Ameerikas ja Kariibi mere saartel. Samuti võimendavad näljahädasid põuad, üleujutused või sõjad, vähendades põllumaa tootlikkust. Näiteks Venemaa sissetungi tõttu Ukrainasse lisandus 2022. aastal ligi 50 miljonit inimest näljahäda veerele, sest just Ukraina oli mitmete riikide jaoks peamine koht, kust teravilja imporditi ehk sisse toodi.

Kuna põllumajandus on hetkel suurim sissetuleku- ja toiduallikas maapiirkonna inimestele ning üleilmselt on selles sektoris hõivatud koguni 40% inimestest, siis suur osa lahendusest on seotud kestlike põlluharimisviiside rakendamisega. See võib olla looduslike ja ökoloogiliste meetodite kasutamine näiteks kahjurite vastu või permakultuuri praktiseerimine, mis aitab tõsta põllumajandusliku süsteemi vastupidavust ja tootlikkust. Olukorda saaks parandada, kui pakume rohkem rahalisi toetusi globaalse lõuna väiketalunikele, sest sealsed 500 miljonit väikefarmi toodavad praegu ligi 80% sellest toidust, mida kohalikud inimesed tarbivad. Lisaks aitaks nälja käes kannatavate hulka vähendada hinnanguliselt 150 miljoni võrra, kui naistalunikel oleks meestega võrdsed ressursid ning energiavaesus oleks likvideeritud ehk elektrit saaksid kasutada ka need 940 miljonit inimest, kellel praegu sellele veel ligipääsu ei ole.

Aastaks 2050 on inimesi Maal kahe miljardi võrra rohkem, mis paneb planeedi ressurssidele veelgi suurema koormuse, kuid õigesti majandatuna suudavad põllud, kalavarud ja metsad ära toita ning sissetulekut pakkuda ka tulevastele põlvedele.

Mõisted

  • Toiduturvalisus (ingl food security) – seisund, kus kõigil inimestel on füüsiline, sotsiaalne ja majanduslik juurdepääs piisavale, ohutule ja toitvale toidule, mis vastab nende toitainevajadustele ning tagab tervisliku ja aktiivse eluviisi (loe rohkem siit).
  • Permakultuur (ingl permaculture) – filosoofia ja praktiline meetod, mis põhineb looduse ökoloogilisel tasakaalul ning sellest inspireeritud jätkusuutlikul inimtegevusel. See lähenemine keskendub süsteemide loomisele ja hooldamisele, mis toetavad taimede, loomade ja inimeste elu kooskõlas loodusega.
  • Energiavaesus (ingl energy poverty) – olukord, kus inimestel või leibkondadel on piiratud või ebapiisav juurdepääs taskukohasele ja jätkusuutlikule energiale, mis on vajalik näiteks valgustuseks, kütteks, toiduvalmistamiseks ja muudeks igapäevasteks tegevusteks.

Mida sina teha saad?

  • Toeta Toidupanka.
  • Vähenda oma koduses majapidamises toidu raiskamist.
  • Kasuta oma toidujäätmeid kompostina.
  • Eelista toidukaupu, mis on toodetud mahedalt ja/või õiglase kaubanduse põhimõtteid järgides.
  • Söö senisest rohkem taimset toitu.

Allikad ja edasist lugemist

Back