Amanda ja kestliku arengu eesmärgid – plakatikomplekt

Selle plakatikomplekti abil on põnev 5-7 aastastele lastele kestliku arengu eesmärke tutvustada. Komplekti kuuluvad 7 A3 formaadis plakatit. Igal plakatil on ühte eesmärki illustreeriv pilt Amandast ja elevant Modost ning vestlust avav küsimus konkreetse eesmärgi kohta. Plakatitel on käsitletud hariduse, tervise, soolise võrdõiguslikkuse, säästva tarbimise, ookeanide ja maa ökosüsteemide teemasid. Plakatite loomisele aitasid ekspertidena kaasa Merike Niibek ja Kersti Veskus Rannamõisa Lasteaiast. Illustratsioonide autor on Maari Soekov.

Kuidas plakateid kasutada?

1) Tehke esmalt ise tutvust kestliku arengu eesmärkidega. Infot leiate näiteks Maailmakooli ja Terveilm.ee kodulehelt. Lapsepäraselt võib kestliku arengu eesmärgid kokku võtta nii: 

«Maailmas on kõikide inimeste ühine soov elada oma kodus õnnelikult ja turvaliselt. Selleks loodi 2015. aastal ÜRO-s 17 eesmärki, mis kutsuvad inimesi kaasa rääkima ülemaailmsetest probleemidest ja  tegutsema oma maa tuleviku nimel.  Nendel plakatitel tutvustavad Amanda ja elevant Modo sulle kuut eesmärki. Küsimustele vastuseid otsides saad  teada, miks oluline on mõelda looduse ja teiste inimeste heaolu peale. Saad ka teada, kui tähtis ja põnev roll on Sinul siin maailmas kanda ja miks on eesmärkide täitmiseks  iga väike abikäsi hindamatu väärtusega. Kas sa tead näiteks, miks on oluline, et sa enne uue asja ostmist mõtled oma vana mänguasja peale või miks on oluline, et kõik maailma lapsed  lugeda oskaksid? Uuri järele, mida võib saavutada maailmas hea sõnaga ja miks on kaladel hea meel selle üle, kui sul on riidest poekott!»

2) Vaadake koos lastega plakatit 

3) Mõistatage ühiselt, mis pildil toimub, ja otsige koos vastuseid plakatil olevale küsimusele

4) Arutlege lastega, miks see eesmärk on oluline ja mida saab igaüks teha, et selle saavutamisele kaasa aidata

Iga plakati juurde võib planeerida ka täiendavaid õppetegevusi. Palju ideid selleks leiate  juhendmaterjalist «Amanda ja maailm».

Siin on veel mõned variandid:

  • Lavastage plakati pilt uuesti või looge sellest näitemäng 
  • Tehke katseid, disainige, leiutage  ja meisterdage
  • Võtke ette väljakutse selle kestliku arengu eesmärgi teemal (näiteks lasteaias prügi vähendamine, prügi koristamine loodusest, asjade taaskasutamine vms)
  • Tutvuge ka kõigi teiste kestliku arengu eesmärkidega ja looge nende teemal ise plakatid
  • Kaasake lapsevanemaid ja kogukonda kestliku arengu eesmärkide üle mõtlema ning nende saavutamiseks oma panust andma.
  • Vaadake täiendavaid ingliskeelseid materjale sellelt lehelt: worldslargestlesson.globalgoals.org

Allolevas videos räägib Natalie Haas sellest, miks just eelkooliealiste lastega võiks kestliku arengu eesmärkide üle arutleda.

Plakatite valmimist toetas Eesti Välisministeerium arengukoostöö vahenditest.

Назад