Kursuse ülesehitus ja juhend kursuse läbimiseks

 

Tegemist on rahuhariduse veebikursusega, mis on mõeldud noorsootöötajatele. Kursus pakub teadmisi ja praktilisi vahendeid, et aidata noorsootöötajatel kriiside ajal turvaliselt ja jätkusuutlikult töötada.

Veebikursus koosneb 5 peatükist:

  1. Sissejuhatus (mida kursus endast kujutab, kuidas kursust läbida)
  2. Milleks see kursus? (miks on kursus tänapäeva noorsootöös oluline)
  3. Mina (sisemiste võimete arendamine)
  4. Mina ja sina (rahu loomine suhtlemise teel)
  5. Rahumeelne maailm täna ja tulevikus (asetame kursuse teemad praeguse reaalsuse konteksti)

Iga peatükk koosneb kolmest kuni viiest alapeatükist, mis hõlmavad järgmiseid elemente:

  • tekst
  • pildid
  • videod
  • harjutused (harjutusi tutvustame allpool)

Kursus on kujundatud nii, et teemad arenevad järk-järgult kursuse lõpu suunas. Kui uued mõisted esimest korda ilmuvad, tutvustatakse neid kui põhimõisteid. Põhimõisteid selgitatakse teksti kõrval ning need tunned ära võtmesümboli järgi. Kursuse saad läbida omas tempos: soovitame liikuda rahulikult ning võtta aega, et harjutuste abil teemadesse süvitsi sisse minna. Paljusid kursusel pakutud tööriistad  võib olla lihtne mõista, ent keeruline kasutada – seetõttu vajavad need natuke harjutamist. Harjutused aitavad sul rakendada tööriistad lihtsalt ja tähendusrikkalt. Soovitame läbida kursuse ettenähtud järjekorras.

Kursuse alguses räägime sisemise enesetõhususe kujundamisest kriisidega toimetulekuks („Mina“), seejärel rahu tagamisest suhtlemisel („Mina ja sina“) ning lõpuks kriisidega toimetulekust kohalikes ja globaalsetes kogukondades („Rahumeelne maailm täna ja tulevikus“). Kursuse jooksul kuuled intervjuusid noortega ja seda, millised kriisid nende elu praegu mõjutavad. Saad ka tööriistad, et tegeleda nende teemadega oma tavapärases töös. Kursuse teemad jõuavad aga alati tagasi sisemise töö juurde, sest sinu kõige tõhusam tööriist oled sina ise.

Igast alapeatükist leiad harjutused, mis aitavad süvendada arusaamist kursuse teemadest ning põimida neid paremini töösse noortega. Materjalis on tekst ja harjutused vaheldumisi, mistõttu on õppimise kulgu lihtne järgida. Harjutusi on tänu värvilisele taustale kerge märgata.

Ehkki võib tunduda ahvatlev jätta harjutused vahele ning keskenduda ainult tekstile, aitavad just harjutused kõige paremini töökeskkonnas positiivseid muutuseid ellu viia. Harjutused arendavad eri pädevusi ning tugevdavad teadmisi, mõistmist ja oskusi. Kursus annab sulle vahendid, mida saad kasutada igapäevaelus ning rakendada kohe oma töös. Harjutused mängivad selles protsessis olulist rolli.

 

Harjutused

Kursusel on erinevaid tüüpi harjutusi. Harjutuse tüübi tunned ära lisatud sümboli järgi. Iga harjutus arendab oskuseid või aitab sisu mõtestada eri viisil, täiendades sellega õppeprotsessi. Iga alapeatüki algusest leiad sümboli, mis tähistab alapeatükis käsitletud harjutuse tüüpi. Harjutuse tüübi sümbol on lisatud ka harjutuse nime juurde. Kursuselt leiad järgmist tüüpi harjutused.



Mõtiskle ja kirjuta

Selles harjutuses on sul vaja kirjutada. Kasuta endale meelepärast märkmikku. Märkmiku kaas võib kujutada midagi, millele soovid oma (töö)elus rõhku panna. Kui eelistad kirjutada mõtteid ja mõtisklusi arvutisse, loo endale hõlpsasti ligipääsetav kaust, mille saad vajadusel alati avada. Sümbol „mõtiskle ja kirjuta“ tähendab, et aeg on välja võtta märkmik ning kirjutada üles oma mõtted, küsimused ja ideed tegevuste rakendamiseks. Märkmeid võid teha ka kogu kursuse vältel, et panna kirja uusi ideid või jätta endale meeldetuletus, et midagi  hiljem edasi uurida. Märkmik on sinu tööriist – lase sellel teenida ennast nii, et see sinu õppimist kõige paremini toetaks.



Keha-vaimu harjutus

Keha-vaimu harjutus tähendab, et võiksid proovida mõnd harjutust seoses liikumise või teadliku puhkusega. Teadlik lõõgastus ja töö keha ning hingamisega  on võimsad vahendid kehalise stressi vähendamiseks ja närvisüsteemi rahustamiseks.

Harjutus heliga

Lugemine ja samal ajal kehale keskendumine on keeruline. Seetõttu pakub kursus lisaks kirjalikule tekstile mõnesid keha-vaimu harjutusi ka helifailidena.



Harjutus kalendriga

Mõni kursuse harjutus võtab rohkem aega kui kursus ise. Saad oma õppimist ise juhtida, kui sead eesmärke ning analüüsid õppeprotsessi vastavalt enda loodud ajakavale.



Paarisharjutus

Paarisharjutus annab võimaluse harjutada teatud kuulamis- ja suhtlemisoskusi põhjalikumalt ning turvalises keskkonnas. Harjutusi saad teha koos kolleegiga, mõnel juhul ka sõbra või pereliikmega.





Rühmaharjutusi saab teha nii väiksemas kui ka suuremas rühmas. Rühmaharjutused aitavad sul kursuselt saadud nõuandeid praktikas rakendada.

Mõned harjutused on mõeldud ainult sinu enda õppeprotsessi jaoks, kuid loomulikult võid neid kasutada ka oma töös. Teised harjutused on aga loodud nii, et saad neid kohe koos noorterühmaga proovida. Harjutused leiad eraldi PDF-failist, mille saad alla laadida.

Soovitame kõiki harjutusi alguses ise proovida – nii saad need pärast koos noorterühmaga võimalikult edukalt läbi viia.

Harjutus (näide)

Kõik harjutused, mida saad kohe noorsootöös rakendada, tunned ära juhiste ümber oleva raami järgi.

 

Ehkki mõned harjutused võivad tunduda uued või kummalised, soovitame neid siiski proovida. Paljusid selle kursuse teemasid ei saa omandada ainult nende peale mõeldes – vajad selleks ka uusi keha-vaimu oskusi või teistsugust sorti mõistmist, mida on võimalik saavutada ainult uusi asju proovides ja oma nahal läbi tehes.

Tere tulemast, oled oodatud kursust alustama!