Afganistan

Afganistan on uudistes iga päev. Tavaliselt negatiivselt, pommiplahvatuste ja sõjaväeoperatsioonide kaudu. Aga kas olete uudistest kuulnud, et peale Talibani langemist aastal 2001 on Afganistanis kooli läinud üle 5 miljoni lapse ning ehitatud enam kui 2000 uut koolimaja?

Nende materjalide abil tutvustame Afganistani Eestis teise nurga alt, kui ainult koletu sõjakoldena ning toome esile riigis toimuvaid positiivseid arenguid, mis jäävad tihti uudistest välja. Õpime seda väga ilusa looduse ja suure kultuuripärandiga riiki tundma!

Afganistani teema saab ühendada mitme erineva aine tundidesse. See teemakäsitlus sobib samuti hästi aineid integreerivaks projektiks või teemapäeva või – nädala fookuseks. Siia oleme kogunud erinevaid ideid ja materjale, mille abil on kergem teemat koolis käsitleda:

• Maailmakooli filmikogus on mitmeid häid dokumentaalfilme, mis sobivad hästi erinevatele vanusegruppidele. Nendega on kerge teemat sisse juhatada ning näidata pilti “päris” Afganistanist, mis tekitab huvi ja avab diskussiooni. Filme võib kasutada mitmete ainete tundides (geograafia, ajalugu, võõrkeeled jne.).
  • Ema- ja võõrkeele tundi sobib hästi ka ilukirjandus, mille kaudu avaneb uks Afganistani. Meedias ilmunud artikleid on jälle hea kasutada nt meediaanalüüsi materjaliks. Miks Afganistanist kirjutatakse nii, nagu seda tehakse?
  • Üks võimalus on ka kutsuda kooli mõni spetsialist või Afganistanis reisinud või elanud inimene, kes räägiks oma kogemustest ja teadmistest.
  • Õnne Pärli pildid ja näitused annavad ideid kunstiprojektideks.
  • Afganistani saab tutvustada muusika kaudu. Islamimaailma sissejuhatav õppematerjal pakub näiteks sissejuhatust araabia riikide muusikasse. Talibani ajal oli muusika Afganistanis keelatud, aga nüüd jälle üks ühiskondliku elu tähtsaid teemasid, mida võib näha ka filmis “Afganistan otsib superstaari”. Seda saab vaadata ka muusikatunnis.
  • Kehalises kasvatuses võite proovida mängida kriketit, nagu seda teevad afgaanid filmis “Afganistan ja kriket”.

Miks mitte teha koostöös kõikide õpetajatega Afganistani nädal, kus ellu viia kõiki neid ideid ja palju muud! Tuge tegevustele saate Maailmahariduse keskuselt.