Noorsootöötajad kui turvatunde ja lootuse loojad

 

Keset pidevalt muutuva maailma kriise püsib üks asi muutumatuna – see on noorte inimeste vajadus turvaliste täiskasvanute järele. Sageli ei saa me mõjutada noorte elutingimusi, kuid saame mõjutada seda, kuidas me noorte jaoks olemas oleme. Muutuvates oludes saavad noorsootöötajad noorte jaoks turvatunnet luua. Me saame kuulata noorte muresid. Meil ei pea olema kõiki vastuseid, kuid me saame noortega murekoormat jagada ning näidata, et me hoolime.

 

Sellest peatükist leiad kursuse peamised nõuanded ja tähelepanekud, mis annavad sulle neli praktilist tööriista rahu loomiseks. Võid neid kasutada noortekeskuses või mujal, kus noortega kokku puutud. Mõned tööriistad nõuavad rahulikku ümbrust, näiteks vaikset tuba. Mõned on lühiajalised ning mõned saad üles ehitada pikema aja vältel. Võib-olla oled nendest tööriistadest teadlik ning juba kasutad neid. Kursusega soovime tunnustada ja tugevdada juba olemasolevaid häid praktikaid, mis aitavad noorsootöö kaudu rahu luua.

Vahendid on järgmised:

  1. närvisüsteemi reguleerimine ja keha rahustamine;
  2. juhised ruumi hoidmiseks ja teadlikuks kuulamiseks;
  3. noortele turvalisemate ruumide loomine;
  4. tegutsemise ja tegevusvõimekuse toetamine.

1. Närvisüsteemi reguleerimine ja keha rahustamine, et ka teised end sinu ümber turvaliselt tunneksid 

Miks?

  • Täiskasvanud saavad olla turvalised tugipunktid: kui sinu keha saadab seestpoolt sõnumi, et kõik on hästi, saavad ka teised sinu ümber end kergemini turvaliselt tunda.
  • Kui oled tööl keerulise olukorraga toime tulnud, võid kindel olla, et sa oskad iseenda ja oma kehaga kontakti luua ning oled võimeline oma närvisüsteemi tagasi turvalisse kohta tooma.
  • Turvalisuse tunnetamine läbi keha on  oskus, mida saab harjutada. Mida rohkem harjutad, seda lihtsam on sul keerulises olukorras neile tööriistadele ligi pääseda.

Kuidas?

  • Üminaga hingamine: istu sirge seljaga või lama matil või muul kindlal pinnal. Hinga nina kaudu sisse ning seejärel hinga õrnalt ümisedes suu kaudu välja. Korda seda vähemalt neli tsüklit või nii kaua, kui vaja. (Täispikkuses harjutuse leiad peatükist 3B.)
  • Lama matil või kindlal pinnal. Lõdvesta käed ja jalad ning vii need teineteisest eemale. Sule silmad. Ilma et peaksid midagi muutma, tunneta kõiki oma kehaosi, mis puudutavad põrandat. Kujuta ette, et lamad pehmel liival. Kujuta ette jälge, mille sinu keha liivale jätab. Nüüd lase oma kehal iga väljahingamisega lõdvestuda. Iga väljahingamisega jätab sinu keha liiva sisse pisut laiema ja sügavama jälje.
  • Loo noortekeskusesse vaikne nutiseadmeteta tuba, et saaksite lõdvestuda ja puhata. Tee tuba mõnusaks hämara valgustuse, vaikse taustamuusika ning patjade, mattide ja tekkide abil. Vaikset tuba võivad kasutada nii noored kui ka töötajad.

2. Juhised ruumi hoidmiseks ja teadlikuks kuulamiseks 

Miks?

  • Turvatunde loomise tähtsaim eesmärk on luua noortele kogemus, kus neid täielikult kuulatakse ja nähakse.
  • Teadlik kuulamine on kõige võimsam vahend näha ja kuulda inimest sellisena, nagu ta on.

Kuidas?

  • Kuula huviga.
  • Loo rahulik õhkkond, kus ei teki vajadust kiirustada.
  • Ole kohal: keskendu ainult kuulamisele.
  • Suhtu kõnelejasse sooja tunnustusega: püüa mõista, mitte kohut mõista.
  • Küsi küsimusi (ainult) selleks, et aidata kõnelejal oma lugu rääkida.
  • Pööra kogu tähelepanu kõnelejale: hoidu oma kogemuste jagamisest.

3. Noortele turvalisemate ruumide loomine 

Miks?

  • Et iga noor tunneks end teretulnuna sellisena, nagu ta on.
  • Et näidata eeskuju turvaliste ja kaasavate ruumide loomisel.
  • Et suurendada tegevusvõimekust ning julgustada inimesi looma ja nõudma turvalisemaid ruume ka muudes keskkondades. Et teha võimusuhted nähtavaks ning kehtestada ühised reeglid, et kõik tunneksid end turvaliselt.

Kuidas?

  • Turvalisem ruum on protsess (mitte eraldi tegevus) ja meetod, et kanda hoolt noorte eest, kellele ja kellega sa soovid turvalisust luua.
  • Kuigi turvatunde eest vastutavad täiskasvanud, on kõige tõhusam ja jätkusuutlikum viis turvalisemate ruumide loomiseks kaasata nende rajamisse noori.
  • Turvalisemate ruumide loomine ja säilitamine nõuab pidevat mõttetööd ja ümberhindamist selle suhtes, kui turvaline see noortele ja töötajatele tundub.
  • Turvalisemat ruumi luues peab kindlasti tähelepanu pöörama suhtlemisele, füüsilisele ruumile ja aja kasutamiselet.
  • Turvalisema koha kokkulepped tuleb koostada ühiselt kõigiga, kes regulaarselt noorsootöö keskkonnas viibivad, ning peavad sisaldama järgmist:
    • juhised selle kohta, milline käitumine on vastuvõetav ja milline mitte;
    • juhised selleks, kuidas turvalist ruumi säilitada;
    • juhised olukorra jaoks, kus turvaline ruum on häiritud;
    • juhised selleks, kuidas turvaline ruum taastada.

4. Tegutsemise ja tegevusvõimekuse toetamine

Mida saaksid ette võtta, et toetada noorte valmisolekut ja võimet toimida iseseisvalt oma unistuste nimel? Võiksid näiteks luua noortega koos projekti, sest tegevusvõimekus suurendab tulevikulootust.

Miks?

  • Ilma tegutsemata on keeruline säilitada lootust ja tegevusvõimekust.

Kuidas?

  • Tegevusvõimekust suurendav tegutsemine peab välja kasvama sisendist, mis tuleb noortelt endilt. Täiskasvanud võivad olla vahendajad ning aidata leida ressursse, nagu rahastus ja ruumid tegevuste jaoks. Hea noortealgatuste rahastamise allikas on näiteks Erasmus+ programm.
  • Erasmus+ solidaarsusprojektide toel saab noorterühm ise panustada, kohalikus kogukonnas positiivset muutust luua. Projekt võib kesta 2–12 kuud ning rahastus on ligikaudu 500 eurot kuus, et katta projekti juhtimise ja elluviimisega seotud kulud. Noorsootöötaja võib olla projekti juhendaja ning vajadusel saab ka selle kulu katta projekti rahastusest.
  • Vahetu osalus ühisprojektides ning tõeline kaasatus kogukonda on ideaalid, mida võib olla raske saavutada, kuid mille poole tasub püüelda. Kui teil õnnestub kavandada ja ellu viia projekt – kui tahes väike –, mis lähtub noorte huvidest ning milles nad pühendunult kaasa löövad, aitab see osalejatel tunda, et nad saavad midagi muuta ning et nende teod ja arvamused on olulised.

Noorsootöö, rahuhariduse ja Euroopa Liidu põhiväärtused on väga sarnased. Need väärtused on ühtsus, mitmekesisus, solidaarsus, võrdsed võimalused ning tähenduslik osalus. Noorsootöötajatel on oluline roll edendada noorte tähenduslikku osalust, eelkõige kodanikupädevust ning pühendumist eelmainitud ühistele väärtustele nagu võrdõiguslikkus, inimõigused ning üldine rahu. Lisaks võib noorsootööl olla tähtis osa ekstremismi vastu võitlemisel, hävitavate konfliktide ennetamisel ja lahendamisel ning ühiskondlike pingete vähendamisel.

Noorsootöötajate roll on veelgi olulisem praegu, kui käimas on sõda. Sõjakoleduste eest on meie riikidesse põgenenud kümned tuhanded ukrainlased (mõnesse riiki isegi sajad tuhanded, näiteks Poola). Noorsootöötajad saavad teha palju, et sõja eest põgenevaid noori ühiskonda vastu võtta ning luua usaldust ja suhteid vastuvõtva riigi noorte seas. Noorsootöötajatel on pädevus tuua noori kokku, edendada rahukultuuri ning luua noortele püsivam tulevik.

 

Harjutused



Kas vahendid on uued või juba tuttavad?

Milliseid selles peatükis tutvustatud vahendeid sa juba kasutad? Kas õppisid midagi uut või kasulikku, mida saad oma töös kasutada?





Tegevuskava järgmisteks sammudeks

Milliseid konkreetseid samme soovid järgmisena ette võtta, et tugevdada oma töökeskkonnas struktuurset ja kogetud turvalisust? Vali 1–3 sammu ning esitle neid töö juures kolleegidele.