Minu väärtused

 

Väärtused on meie elu kompass. Väärtuste põhjal teeme otsuseid ja valikuid. Kui tegutseme oma väärtustele vastavalt, võib elu muutuda meie jaoks tähendusrikkaks ja eesmärgipäraseks ning me saame kogeda suuremat rahulolu. Üks võimas vahend selleks, et meie elu väljendaks meie tõelist olemust ning looks meile missioonitunde, on igapäevaelus oma väärtustest juhindumine. Ka väikesed muutused mõjutavad märkimisväärselt seda, kuidas ennast tunneme ja oma elu tajume, ning kindlustavad, et meie elu on tõesti meie nägu. Oma väärtustega arvestamine võib olla suureks abiks ka enda eest hoolitsemise kava koostamisel (vt eelmist peatükki), eriti kui sul on raske välja mõelda tegevusi, mis toovad sinu igapäevaellu rohkem rõõmu ja eneseteostust. Selle peatüki harjutused aitavad sul väärtusi enda eest hoolitsemise kavasse lisada.

Teemaga seoses tuleb vaadata kahte peamist küsimust.

  1. Millised on minu väärtused täna?
  2. Kas minu väärtused juhivad mu igapäevaelu nii palju, kui tahan?

Piire käsitlevas peatükis räägime teguritest, mis võivad meil takistada oma tervislike piiride hoidmist. Kui räägime piiridest, on üks olulisemaid aspekte otsustamine, millele öelda jah ja millele ei. Me peame teadma, mida me tahame teha, mida oleme võimelised tegema ning millised on meie ressursside piirid. Oma väärtustega töötamine võib aidata meil tunda ja teada, mis on meile hea – nii enda eest hoolitsemisel kui ka turvaliste piiride säilitamisel.

Väärtused ei ole kivisse raiutud. Meie väärtuste prioriteetsus võib muutuda ning mõnikord võime isegi põhiväärtused täiesti ümber hinnata. Ehkki väärtused püsivad sageli tagaplaanil, moodustavad need silla kogu meie olemuse ja välja paistvate tegude vahel. Meie väärtused on alati olemas, sõltumata sellest, kas pöörame neile tähelepanu või mitte. Väärtused võivad ka meie teadmata muutuda ning seetõttu on hea nende vastu aeg-ajalt huvi tunda.  Altpoolt leiad erinevaid viise, kuidas oma põhiväärtused välja selgitada.

 

Harjutused





Meeldejäävaimad kogemused

Harjutuse looja on dr Jennifer Leigh Selig.

Harjutust võid teha üksi või koos noorterühmaga.

  1. Mõtle tagasi oma kõige tähendusrikkamatele kogemustele. Millised kogemused tegid sind õnnelikuks ning aitasid sul saada selleks, kes sa oled?
  2. Mõtle ühele neist kogemustest. Kirjuta üles 5–10 väärtust, millest kogemuse jooksul lähtuti. Selgita välja, millised neist väärtustest on sinu jaoks praegu kõige olulisemad.
  3. Mõtiskle oma praeguse elu üle. Millistest neist 5–10 väärtusest lähtud praegu oma igapäevaelus? Kuidas? Kas märkad neid oma käitumises, valikutes ja suhetes? Kas neis esineb mõni oluline väärtus, mida sooviksid praegu oma elus rohkem näha?






Väärtuste kogum

Harjutust võid teha üksi või koos noorterühmaga.

  1. Uuri väärtuste kogumit, mille leiad lisatud PDF-ist. Vali kiiresti 10–20 väärtust, mis sind kõige rohkem kõnetavad, ja kirjuta need üles.
  2. 10–20 väärtuse hulgast vali hoolikalt 3–8 väärtust, mis on sulle tõeliselt olulised.
    Samuti võid uuesti vaadata harjutust „Meeldejäävaimad kogemused“ ning valida mõned väärtused sealt.
  3. Kirjuta valitud väärtused paberile ning kinnita külmkapiuksele.






Väärtuste ellu toomine

  1. Vali harjutustest „Meeldejäävaimad kogemused“ või „Väärtuste kogum“ üks väärtus, mis on sinu jaoks väga oluline.
  2. Kirjuta see väärtus A4 suurusega paberile pealkirjaks.
  3. Kirjuta pealkirja alla kõik tegevused või väikesed muudatused, mis võiksid tagada, et see väärtus on sinu igapäevaelus esindatud.
  4. Kinnita paberileht külmkapiuksele ning proovi järgmise 14 päeva jooksul viia ellu mõni tegevus, mis peegeldab valitud väärtust.
  5. Loe tänasest päevast täpselt 15 päeva edasi ning tee selle koha peale kalendrisse märge „anna väärtusele hinnang“.
  6. 15 päeva pärast on aeg anda hinnang. Kas suutsid väärtuse oma ellu tuua? Kuidas see sulle tundus?
  7. Kui soovid, et väärtust esindav tegevus muutuks sinu elus harjumuseks, jätka selle tegemist veel kuus nädalat. Soovi korral võid vaadata uuesti väärtuste nimekirja, mille koostasid harjutuses „Väärtuste kogum“.
  8. Kui oled lõpetanud esimese väärtusega töötamise ning toonud väärtust peegeldavad harjumused või tegevused oma ellu, võid teha sama järgmise väärtusega. Kui sul on viis põhiväärtust, jõuad need oma igapäevaellu põimida kümne kuuga.
 

NB! Võid harjutuse ühendada enda eest hoolitsemise kavaga, mille leiad eelmisest peatükist „Enda eest hoolitsemine“. Harjutuste ühendamine võib olla kasulik, eriti kui sul on keeruline valida tegevusi või väärtusi, mida soovid oma elus tugevdada.

 

Viited