Rahuhariduse tähtsus kriiside ajal

 

Miks on rahuharidus tänapäeval oluline?

 

Nagu täiskasvanud, reageerivad ka noored ülemaailmsetele kriisidele erinevalt. Viimase kümne aasta jooksul oleme olnud tunnistajaks üleilmsetele pandeemiatele, inflatsioonile, sõjale Euroopas ning kliimamuutustele ja selle tagajärgedele, nagu näiteks äärmuslikud ilmastikuolud. Kõik need sündmused mõjutavad seda, kui turvaliselt või ebaturvaliselt noored end tunnevad, kuidas nad oma tulevikku näevad ning milline on nende suhtumine teistesse inimestesse.

 

Oluline on meeles pidada, et üleilmsed kriisid mõjutavad meid kõiki eri moodi ning üksikisikute ja rühmadega töötades peame arvestama globaalsete probleemidega. Sõda, pandeemia, kliimamuutused ja tänapäevaste kriiside keerukus mõjutavad seda, kuidas noored näevad oma rolli ühiskonnas, ning nende võimet ennast puudutavates küsimustes tähendusrikkalt osaleda.

Rahuhariduses on tavaks keskenduda suhtlemise kvaliteedile. Enne kui läheme oluliste teemade juurde nagu võrdsuse ja õigluse loomine teistega suhtlemisel, tahame veidi põhjalikumalt rääkida ruumist, mis on turvaline ja aitab luua ühendust. Inimestena oleme loodud nii, et kui meid miski vaevab, on keerulisem kellegi teise jaoks olemas olla. Sel põhjusel tegeleb kursus kõigepealt enda eest hoolitsemise ja sisemise turvalisusega. Seejärel uurime, kuidas neist eeldustest lähtudes kriisidest mõjutatud maailmas jätkusuutlikult suhelda ja töötada.

Enda eest hoolitsemine on kõige olulisem vastutus. Ka lennukis soovitatakse enne teiste aitamist hapnikumask endale ette panna. Kui asjad lähevad keeruliseks, kipume selle unustama. Just raskustega silmitsi seistes vajame aga enese eest hoolitsemist kõige rohkem. Peame leidma moodused endaga taasühendumiseks: märkama ja lubama seda, mis toimub meie sees; tundma, mida on vaja tunda, ning toetama ennast, et leida üles kindlustunne meie enda ja lähedaste jaoks. Kui oskame seda teha, oleme võimelised ka teiste eest hoolitsema ning tõeliselt ja kartmatult kuulama, mida teised vajavad. Nii oleme tugipunktid, mis on noortele eriti olulised just kriiside ajal. Me ei pea seda kunsti täiuslikult valdama: enda ja üksteise eest hoolitsemist õpime terve eluaja.

Kursus suurendab võimet tunda iseendas sisemist turvalisust ning annab käegakatsutavad ja praktilised vahendid selleks, et kaotada noorsootöö keskkonnast rassism ja diskrimineerimine. Turvalisemate ja kaasavamate keskkondade loomine on iseäranis oluline kriisiaegadel. Täiskasvanutena on meil võimalik oma kogukonda juhtida hirmureaktsioonidest turvalisuse, jagamise ja suhtlemise suunas. Töö on järkjärguline ja nõuab pühendumist ning kursus pakub toetuspunkte, et sel tänuväärsel teekonnal edasi liikuda.

Et meil oleks võimalus tulla toime maailmas aset leidvate üleilmsete kriisidega, vajame teadlikumaid ja leebemaid mooduseid suhtlemaks kõigi eluvormidega – nii teiste inimeste kui ka ülejäänud liikidega. Veebikursuse eesmärk on aidata luua planeedile ja kogu elurikkusele kestlik ja rahulik tulevik. Selleks kasutame lugupidavat ja mitmepoolset suhtlust ning hoiame samal ajal ühendust iseendaga.

Turvalisuse ja rahu toomine ümbrusesse ja kogukonda algab iseenda sisemisest rahust. Sellest algab kõik ning sinna jõuab kõik ka välja. Kõige olulisem töö toimub alati meis eneses. Tervitame sind soojalt sel teekonnal, kus saad koos meiega avastada imelisi võimalusi turvalisemaks ja rahulikumaks eluks.

 

Harjutus



Seos sinu tööga

Mõtle oma tööle. Kuidas veebikursuse teemad sellega seonduvad? Kirjuta märkmikku 3–5 ideed.