Piirid ja rahu

 

 

Põhimõiste  

 

Isiklikud piirid on jooned, mille tõmbame enda jaoks sõltuvalt sellest, kui mugavalt me ennast teiste seltsis tunneme. Piirid võivad olla seotud füüsilise või sotsiaalse kontaktiga, tegevustes osalemisega või ressursside (näiteks aja või raha) haldamisega.

Piiride seadmine tähendab oma vajaduste tervislikku väljendamist suhtluses kellegi teisega. Isiklikud piirid on enda eest hoolitsemise oluline osa, kuid neid ei ole alati lihtne luua ega hoida. Selles peatükis arutame, miks on piirid olulised, mil moel on need seotud enda eest hoolitsemisega ning kuidas ületada kõige tüüpilisemad takistused piiride seadmisel.

Piiride kaitsmist õpime suhtlemise käigus. Kuna me kõik oleme kasvanud erinevates sotsiaalsetes keskkondades, ei ole igaühel sama arusaam isiklike piiride tähtsusest ega samad võimed neid ära tunda ja kaitsta. Sellegipoolest on alati võimalik õppida, kuidas oma piire ära tunda ja kaitsta ning neist teistele rahumeelselt teada anda. Mõnikord peame olema kindlameelsed, kui teatame teistele, et miski läheneb meie piiridele või isegi rikub neid. Oma piiridega arvestamine ja neist hoolimine on sinu enda ja sinu kogukondade heaolu oluline tugisammas. Nii üksikisiku kui ka ühiskonna tasandil teeb isiklike piiride ja õiguste austamine ruumi õiglusele, võrdsusele ja rahule.

Sageli märkame piire siis, kui miski või keegi hakkab neid proovile panema. Kui anname teada, et meie piire ületatakse, on teistel paremad võimalused oma käitumine ümber hinnata. Kui me ei austa oma piire ning laseme teistel neid ületada, võime pärast ärrituda või tunda pahameelt. Tavaliselt teame intuitiivselt, mida on õige teha või kuidas me soovime, et meid koheldaks. Õigesti käitumine või enda vastu aus olemine ja selle teistele väljendamine on pikas perspektiivis kasulik, ent see ei ole alati lihtne. Kõigile ei pruugi sinu piirid või nende seadmise põhjused meeldida ning võib-olla ei saa nad neist aru. Neil on õigus oma arvamusele ja sinul on õigus otsustada, kuidas sa soovid, et sind koheldaks. Kui sa piire ei sea, ei saa sa kindlasti nende järgimist eeldada. Sellegipoolest on piiride seadmine oskus, mida on võimalik harjutada.

Piiride seadmiseks on sageli vaja julgust ja jõudu. Kui piirid on aga seatud, võid tunda end mugavalt ja tugevana, sest oled oma vajadustest teada andnud. Kui keegi otsustab pärast seda sinu piiridest üle astuda, on sul õigus sellest inimesest eemalduda.

 

Piirid jagunevad tavaliselt kindlatesse kategooriatesse:

 

Emotsionaalsed piirid (kaitseme oma emotsionaalset heaolu)

Füüsilised piirid (kaitseme oma füüsilist ruumi)

Piirid töökohas (kaitseme võimalust teha tööd ilma vahelesegamise ja draamata)

Materiaalsed piirid (kaitseme oma isiklikke esemeid)

Ajaga seotud piirid (kaitseme oma ajakasutust)

Piiride seadmist ja kaitsmist takistavad paljud tegurid. Esimene neist on tavaliselt seotud identiteediga. Paljud meist jätavad oma vajadused ja soovid kõrvale, et säilitada rahu või vältida konflikte. Kui oleme harjunud seda tegema, võib rollist välja astumine tunduda keeruline. Kui aga kulutame aega ja muid väärtuslikke ressursse lihtsalt selleks, et teisi õnnelikuna hoida, võib see meie enda heaolu tohutult mõjutada. Kõik peavad aeg-ajalt kompromisse tegema, kuid kui me ei kuula oma vajadusi ja soove – võib-olla hirmust hüljatuse ees –, hülgame tegelikult iseenda.

 

Tavalised takistused piiride seadmisel

 

(ja kiire lahendus takistuse ületamiseks):

  1. Sa ei tea, mida sa tahad -> sind aitab oma väärtustega tegelemine (vt harjutusi peatükis „Minu väärtused“).
  2. Sa ei tea, kuidas piire seada - > harjuta, et oleksid piire seades rahulik, kaastundlik, selgesõnaline, lakooniline ja järjepidev (Michelle Elmani teooria).
  3. Sa ei tea, kuidas saada hakkama piiride seadmisega seotud tunnetega (eriti süütundega või hirmuga hülgamise ees) -> harjuta enne piiri seadmist oma emotsioonide valideerimist ja sisemise turvalisuse toetamist (vt harjutusi peatükkides „Sisemine rahu ja säilenõtkus“ ja „Eneseregulatsioon keerulistel hetkedel“).

Kui häälestad end oma vajaduste lainele ning tõmbad piirid, siis kaitsed seda, mis on sulle oluline. See võib tähendada oma aja, energia, füüsiliste piiride või millegi muu kaitsmist, kuid eesmärk on üks: veenduda, et sul jätkub aega ja energiat tegemaks asju, mis on sulle tõeliselt olulised.

 

Harjutused



Minu piirid

Kuidas hoolitsed oma piiride eest sina? Kuidas sa tead, millal öelda jah ning millal öelda ei? Kas sul on selle suhtes selge kõhutunne? Kas sa suudad oma piire kujutleda või neile nime anda?



Minu takistused piiride seadmisel

Vasta märkmikus järgmistele küsimustele:

Kas sul on mõnikord keeruline piire seada? Milline kolmest tüüpilisest põhjusest sind sinu arvates takistab?

Milliste tegevuste abil võiksid aidata endal takistusi ületada? Kirjelda konkreetset tegevust ja mõtle, kuidas saaksid seda oma elus rakendada. Millistes olukordades võiksid nii käituda?



Kasuta piire enda eest hoolitsemiseks

Mõtle kursuse eelmistele harjutustele „Enda eest hoolitsemise kava“ ja „Väärtuste ellu toomine“. Kas pead seadma piire, et seatud plaane ellu viia? Tegutse vastavalt.

 

Viited