25.10.10

Eesti abistab Afganistani koole arvutite ja õppevahenditega

Eesti toetab kümmet Afganistani kooli arvutite, õppevahendite ning muu koolitööks vajalikuga. “Eesti Välisministeerium eraldas arengukoostöö vahenditest igale Afganistani koolile, kel on sõpruskool Eestis, 15 000 krooni,” ütles Jaan Tõnissoni Instituudi Maailmahariduskeskuse juhataja Johanna Helin. “Enamik koole soovis selle raha eest soetada arvuti, aga sooviti ka näiteks õppevahendeid geomeetriatunniks, samuti saab üks kool Eesti abiga endale kaevu,” lisas ta.

Esimesed õppevahendid anti üle Aschiana Parwani koolile, mis asub Charikari linnas Kabulist põhja pool. “See on väike tüdrukute kool, kus õpib 125 tütarlast, kes on kas sõjas orvuks jäänud või väga vaestest peredest. Seetõttu on nad pidanud töötama ja on koolist puudunud ning neid ei võeta tavakooli enam vastu. Aschiana Parwani kool õpetab neid tüdrukuid kiirendatud õppekava järgi, kuni nad jõuavad tavakooli õpilastele järgi ja saavad tavakooli tagasi minna,” selgitas Eesti-Afganistani sõpruskoolide projekti koordineerija Maari Ross.

Aschiana Parwani kool sai Eesti toetusega arvuti ja õmblusmasina. “Õmblusmasin on selle kooli jaoks eriti oluline, sest tüdrukud õpivad erinevalt tavakoolist ka õmblemist ja juuksuriks ning kosmeetikuks, mis on peamised ametid, millega Afganistani naised ennast elatavad,” ütles Ross ning lisas, et õpilastel oli väga hea meel ka arvuti üle ja nad ei jõua ära oodata, millal saavad internetiühenduse, et oma sõpruskooliga Skype-i kaudu suhelda.

Aschiana Parwani sõpruskool on Tallinna Tehnikagümnaasium, mille õpilased saatsid Afganistani sõpruskoolile pilte Eestist, kirju ning omavalmistatud kotte. “Kool on isegi Afganistani mõistes väga vaene ja siin puuduvad mitte ainult arvutid, vaid ka toolid ja lauad – õpilased istuvad põrandal. Püüame leida lisaraha, et kool saaks endale lauad, toolid ja koolivormid,” ütles Ross.

20. oktoobrist 3. novembrini kestval Afganistani visiidil osaleb ka dokumentaalfilmide režissöör Vahur Laiapea, kes teeb filmi Aschiana Parwani tütarlastekooli õpilaste elust. Visiidi käigus kohtutakse õpetajate, õpilaste, kogukonna liikmete ning Parwani provintsi kuberneriga.

Alates 2009. aasta märtsist teostab Jaan Tõnissoni Instituut Eestis kolmeaastast projekti, mille eesmärk on luua kontakte Eesti ja Afganistani koolide vahel ning tutvustada Afganistani Eestis. Projekti rahastavad Euroopa Komisjon ja Eesti Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest.

Lisateave:
Maari Ross