Näitused

Maailmakooli portaali kaudu on võimalik koolidesse laenutada maailmahariduslikke näitusi.

Näituseid saab tellida täites elektroonilise vormi.

 

Näitus “Krepi”

Krepi on väike küla Luganski oblastis Ida-Ukrainas. Ta on unustatud seal, aga meiega koos siin. 

MTÜ Mondo on loonud näituse, et hoida üleval Ida-Ukraina vabaduse püüet läbi fotode, luule ja muusika. Näitusel kasutatud fotod on teinud Eesti ja Ukraina humanitaarabi töötajad 2018. aasta sügisel. Luuletuste autor on ukrainlanna Ljubov Jakimtšuk. Luuletuse “Aprikoosi kiivrid” värsid on ukraina keelest tõlkinud Mathura, värsid luuletusest “ta ütleb, et kõik läheb hästi” on ukraina keelest tõlkinud Eda Ahi. Muusika Okean Elzi’lt.

Näitus koosneb 11 paneelist, mis on eraldi roll-upidena paigaldatavad, mõõdud paneelidel on 80 x 180cm.

 

Sõpruskoolide näitus „METSik Loodus”

 

See näitus tutvustab Mondo sõpruskoolide võrgustikus osalenud Ghana, Keenia ja Birma õpilaste tehtud tööd. Alates 2016. aastast on võrgustiku õpilased uurinud looduskeskkonda enda ümber, oma suhet looduse, loomade ja taimedega, looduslikku tasakaalu ning metsakooslusi ja jaganud tulemusi oma kirjasõpradega teises maailma nurgas ning seda teema „METSik Loodus raames“.

Näitus sõpruskoolide tegevustest koosneb 11 A2 paneelist, sissejuhatavast paneelist ja kümnest fotoloost eripalgelistest ettevõtmistest välisriikide noortega. Iga tahvel sisaldab ruutkoodi täiendavate materjalidega, mis teevad näitusest interaktiivse digiülesannetega õppevahendi, mille saab imelihtsa vaevaga muuta osaks õppetööst. 

 

Palmiõli lugu – inimõigustest ja keskkonnaohtudest

Hinnanguliselt leidub palmiõli 50% kauplustes müüdavates pakendatud toidu- ja kosmeetikatoodetes, sh ka nendes, mis on toodetud Eestis: šokolaad, küpsised, kreemid jne. Kuid palmiõli tootmisega kaasneb mitmeid tõsiseid probleeme:  inim- ja tööõiguste rikkumine, põlisrahvaste elukvaliteedi langemine, loomaliikide hävimine ja keskkonnareostus. Istanduse rajamiseks metsade hävitamine mõjub kogu loomariigile.

Näitus koosneb 9 A2 suurusest fotokapad.

 

Fotonäitus “Millist maailma tahame aastaks 2030?”

Kestliku arenug eesmärgid Mondo

Fotonäitus “Millist maailma tahame aastaks 2030?” toob õpilaste ette tänase maailma reaalsuse ning küsib, mida selles pildis võiks ülejärgmise kümnendi alguseks muuta. Näitusel näeme Eesti fotograafide, ajakirjanike ja dokumentalistide vaateid maailma eri külgedele – Etioopia tänavalastest kuni Nepali maavärinas kannatanud vanamemme ning väljasuremisohus mägigorilladeni. Fotod on koondatud vastavalt ülemaailmselt kokku lepitud 17 kestliku arengu eesmärgile, millega aastaks 2030 loodetakse saavutada keskonnasõbralikum, võrdsem ning hoolivam maailm. Näitus koosneb 18 A2 suuruses fotokapast.

Näitus on valminud projekti “Media4Development” raames, mida rahastavad Euroopa Komisjon ning Eesti Välisministeerium. Näitus ei pruugi väljendada Euroopa Komisjoni vaateid.

 

Naised ühiskonna südames

Naised uhiskonna sudames

Kus said naised esimesena maailmas hääleõiguse? Aga kus viimasena? Kui suur on naiste esindatus maailma parlamentides? Mil määral on see viimaste aastakümnetega muutunud? Kui suur osa naistest on aktiivsed tööturul ning kui palju on naisettevõtjatest tippjuhte? Kaheksal roll-upil on kujutatud naiste olulisust ühiskonnas ettevõtluses, meedias ja poliitikas, kogukonna liitjate ja arendajatena, Näiteid on toodud MTÜ Mondo arengukoostöö sihtriikidest Keeniast, Ugandast, Afganistanist, aga ka väikeettevõtja Etioopiast ning Kakuma pagulaslaagrist.

 

Rändeteemalise teavitusprojekti näitus “Naised ja lapsed konfliktides”

tttf-ghana-tootuba“Naised ja lapsed konfliktides” on pilguheit naiste ja laste olukorrale konfliktipiirkondades Afganistanis, Süürias, Ukrainas ning Iraagis läbi isiklike ning liigutavate lugude mõjumata liigselt süngena. Näitus kajastab seda. millised on sõja tagajärjed indiviidile ja inimgruppidele ning kuidas on eestlaste abiga suudetud toetada haridust, meditsiini, elamistingimusi ning toidulauda neis riikides. Näituse on kokku pannud MTÜ Mondo teavitusprojekti raames, mida rahastab Eesti Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest. Näitus koosneb 11 roll-upist.

 

Projekti “Media4Development” fotonäitus “Väärikas elu kõigile”

laura toomlaid winner

Aastatuhande arengueesmärgid muutsid maailma – vaesust on vähendatud poole võrra, 90% vaesemate riikide lastel on ligipääs algharidusele ning tüdrukute ja poiste vahelised hariduserinevused on kahanenud. Suuri edasiminekuid on toimunud malaaria- ja tuberkuloosivastases võitluses ning kahekümne aasta jooksul on pea poole võrra suudetud vähendada väikelaste suremust. Lisaks sellele on meil õnnestunud poole võrra vähendada inimeste hulka, kellel puudub ligipääs heale joogiveele. Aga meil on veel palju jäänud teha.

Foto- ja artiklikonkurss “Väärikas elu kõigile” andis fotograafidele ja ajakirjanikele võimaluse avardada inimeste maailmapilti, rääkida arengukoostöö teemadest ning näidata neid edusamme, mida maailm on viimaste aastakümnete jooksul saavutanud. Konkursi parimad fotod on koondatud samanimelisesse näitusesse.

A3 suuruses kapad, riputuskonksuga. Kokku 15 tk.

 

Fotonäitus: Karmaretk Birmasse

img_4613Kui sirvida riikide majanduslikku ja ühiskondlikku arengut võrdlevaid tabeleid, siis Birmat (teise nimega Myanmar) tasub otsida pigem viimastelt kohtadelt. Tegemist on maailma ühe vaeseima riigiga, kus rahvastiku keskmine eluiga on kaheksa aastat väiksem kui Eestis ja keskmise sissetuleku arvutamiseks tuleb Eesti oma jagada 20-ga. Haridustee lõppeb enamikul õpilastel enne viiendasse klassi jõudmist.

Need välja valitud pildid annavad edasi kahjuks vaid murdosa kohapeal kogetust. Loodetavasti inspireerivad nad vaatajaid aga ette võtma samme, et seda sõbralike inimeste ning fantastilise maastikuga riiki kunagi ka oma silmaga näha.

Kair Käsper, Mondo vabatahtlik Birmas

A3 suuruses kapad, riputuskonksuga. Kokku 20 tk.

 

Albaania naiste argipäev

Endise-GLEN-vabatahtliku-Kadri-Aaviku-fotonäitus-“Albaania-naiste-argipäev”-212x300“Albaania naiste argipäev” on endise GLEN vabatahtliku Kadri Aaviku fotonäitus. Näituse autor on alates 2007. aastast viibinud neljal korral Albaanias. Näitus portreteerib erineva taustaga Albaania naisi nii tööl kui puhkehetkedel ning pöörab tähelepanu naiste igapäevaelu tegemistele Albaanias. Näitus koosneb 15 fotost koos lühikeste selgitavate pildiallkirjadega ning lisaks on juures näitust tutvustav tekst, mis sisaldab ka lühiülevaadet Albaaniast. Vaata näitust tutvustavat teksti ja plakatit siit.Fotonäitus “Etioopia”

MDG2“Etioopia” on endise GLEN vabatahtliku Maari Rossi fotonäitus.

Näituse autor elas aastal 2009 neli kuud Etioopia pealinnas Addis Abebas, kus ta töötas fotograafina erinevate etioopia naisettevõtjate juures. “Mul sai Etioopiast tagasi pöördudes villand eurooplaste valearvamusest, et Aafrikas ei tee keegi tööd. Tööpuudus on Addis Abebas küll suur, kuid need inimesed, kes töö leiavad, teevad rasket tööd väikese palga eest, aga suure innu ja uhkusega. Seetõttu keskendub näitus peamiselt töötavatele inimestele: näha saab siidsallide valmimist, kohvi röstimist ja degusteerimist, lihunikku ja nahaparklat,” ütles autor Maari Ross. Näitus koosneb 19 A2 formaadis fotost koos lühikeste selgitavate pildiallkirjadega.

 


Fotonäitus “Imeline shea-või“

IMGP6032

Shea-puu ehk karité pähklitest õli tootmine on Lääne-Aafrika naiste traditsiooniline oskus, mida antakse edasi emalt tütrele. Nii on seda õppinud ka Kongo küla naised Põhja-Ghanas, kes shea-või valmistamisega endale põllupidamise kõrvalt pisut raha teenivad, et toidulauda rikastada ja laste koolitasusid maksta. Külas aga shea-võile suurt turgu ei ole – kui vaja, siis valmistatakse seda ise, mitte ei osteta turult. Sheavõi tootmist Kongo külas uuris ja pildistas Diana Tamm, kes töötas MTÜ Mondo vabatahtlikuna Ghanas 2012. aasta septembrist 2013. aasta jaanuarini. Projekti rahastas Eesti Välisministeerium arengukoostöö programmist. Näitus koosneb 11 A3 formaadis fotost. Fotodele on lisatud selgitav tekst.


Šokolaadikampaania näitus

20151007_100515Šokolaadi tootmine on ühest küljest magus, aga teisalt mõru. Milline näeb välja kakaooa teekond puu otsast šokolaaditahvlisse ja millised murekohad ühes šokolaaditahvlis võivad peituda, näitab ilmekalt õiglase šokolaadi kampaania näitus. Näitus koosneb neljast roll-up paneelist, mille võib püsti panna kõikjale ehk need ei pea rippuma seinal ega kuhugi vastu toetama. Küll aga ei sobi need väga tuulisesse kohta ega sinna, kus neid kergelt pikali saab joosta. Transportimiseks käivad roll-up’id eraldi kottidesse mõõduga 1mx0,1mx0,1m.

 
Fotonäitus
“Sa oled, mida sööd”. 

Untitled

Näitus valmis kampaania „Supply Cha!nge: muudame poeketid õiglaseks“ raames.

Me tarbime iga päev tuhandeid kilosid toitu. Osa sellest on kasulik, osa mitte. Osa süüakse ära, aga osa kahjuks visatakse minema. Osa inimesi on küllastunud, osa näljas. Igaühel meil on võimalik teha midagi, et süüa paremini, süüa kasulikumalt ja õiglasemalt. Meie igapäevastest väikestest sammudest sõltub kõik – seepärast vaata, kuidas inimesed üle Euroopa on kujutanud toitu ja loe, mida sina peaksid teadma ja saad teha, et söök oleks hea ja meile kõigile kättesaadav. Näitust illustreeriva foto autor on rahvusvahelise konkursi võitja Catarina Marinho ning foto pealkirjaks pani ta “I Care” (inglise keeles “mina hoolin”).

Fotod on valitud kampaania SUPPLY CHA!NGE üleeuroopalisele konkursile esitatud tööde seast ning need kujutavad nägemust õiglaselt ja säästlikult toodetud toidust. pilte on 16, nende suurus on A2: 594 x 420 mm ja piltide taga on nagad, millega saab nad konksude vms külge riputada. Näitus saab laenutada alates aprilli lõpust.

 Fotonäitus “Keenia valguses ja varjus”

tool-300x236Fotonäitus “Keenia valguses ja varjus” sündis MTÜ Mondo poolt korraldatud õppereisist Keeniasse 2013 a. sügisel.

Reis ekvaatori taha kevadisse Lääne- Keeniasse lummas näituse autorit Pille Oleskist oma lihtsuse ja vaesusega. Kontrasti lisas looduse lopsakus, meile eksootiliste taimede ja loomadega. Keeniasse lihtsatesse mudaonnisesse ja mustsilmsete inimestega jäi autoril tükike südant, mida ta nüüd piltidega edasi anda püüab. Fotonäitusel on 17 fotot koos selgitava tekstiga.

 

 

 

Näitus „ Comix4= Koomiksid võrdsuse heaks

Screen-Shot-2014-08-12-at-11.44.01-205x30011 sisserändaja taustaga koomiksikunstnikku erinevatest Euroopa riikidest jutustavad koomiksite kaudu oma rändelugusid ja lugusid stereotüüpidest ja rassismist. Näituse klassiga vaatamiseks ning diskussiooni tekitamiseks oleme ette valmistanud ka aruteluküsimused. Näitusega saab kaasa tellida ka katalooge projekti parimate koomiksitega. Samuti on valminud käsiraamat aktiivõppe meetoditega, mida õpilastega kas näitust vaadates või rändeteemasid koolitunnis käsitledes kasutada.

Comix4= näitus toob meie ette pildi Euroopast, mis on muutumises, kasvamises ja liikumises. Kunstnikud otsivad kujutamisviisi fenomenile, mida nad on igaüks omal nahal kogenud – rändele. Rände põhjused ei olegi olulised. Loeb lugu. Need lood, mis esitati Euroopa esimesele sisserändaja taustaga koomiksikunstnike konkursile, räägivad tuhandel eri moel, milliseks võib kujuneda inimkonnale nii omane ränne ning mida selles protsessis kaotatakse ja taas üles ehitatakse. Projekti “ComiX4= Koomiksid võrdsuse heaks” eesmärk on elavdada kultuuridevahelist rassismivastast dialoogi ning toetada diskrimineerimise ja ksenofoobia vastast mõtteviisi ja käitumist noorte hulgas, kaasates migrante ja teise põlvkonna sisserändajaid. Projekti viib Eestis ellu MTÜ Mondo. Lisainfo konkursi veebilehelt www.comix4equality.eu.

Näituse valmimist on rahaliselt toetanud Euroopa Liit. Näituse sisu peegeldab autorite seisukohti ja Euroopa Komisjon ei ole vastutav selles sisalduva informatsiooni kasutamise eest.

 

Koomiksinäitus “Education, Education and Education”

IMG_0178-219x300

Koomiksinäitus “Education, Education and Education”  vaatleb hariduse tähtsus koomiksijoonistajate ja kodanikuaktivistide vaatevinklist. Enamik näituse autoreid on tavalised arengumaades elavad inimesed, kes väljendavad koomiksite kaudu oma ideid. Piltide juures on nii teemakohast üldinfot kui koomiksite selgitusi. Tekstid on ka venekeelsed. (Näituse tõi Eestisse MTÜ Mondo Eesti Välisministeeriumi toetusel.)

 Fotonäitus “Kakao lugu”
 

naitus-209x300Fotonäitus “Kakao lugu” tutvustab põgusalt kus ja kuidas kakaod kasvatatakse ning kuidas teda töödeldakse enne eksportimist. Näitus koosneb õiglase kaubanduse kakaotootjatel Ghanas, Peruus, Ecuadoris ja Dominikaani Vabariigis külas käinud inimeste fotodest.

 

 

 

 

 

 

 

Fotonäitus “Kohvik Ugandas”

01_roosa_logodegaFotod: Katrin Ulst, Kullar Viimne

Tekst: Siisi Saetalu

2012. aasta oktoobris avas MTÜ Mondo Uganda pealinnas Kampalas eestlaste toel sotsiaalse ettevõttena kohviku, mis pakkus tööd erivajadustega noortele. Pop Up Cafe oli väike 50-kohaline kohvik Kampala keskklassi elamu rajoonis, kus töötas kuus erivajadusega kohalikku noort, kokk, majahoidja ning ettekandja. lisaks kohvile pakuti kohalikke ja lääne sööke ning müüdi erivajadustega noorte valmistatud käsitööd. Näitus “Kohvik Ugandasse” on fotokogum Ugandas kohviku käivitamist kõrvalt jälginud dokumentalisti Kullar Viimse ja kohvikut külastand eestlanna Katrin Ulsti töödest. Fotosid täiendavad kohviku käivitanud vabatahtliku Siisi Saetalu koostatud tekstid.

 

Pagulaste pott-trummid

potid-300x224Pagulaste pott-trummid on valmistatud pagulaste pottidest, mis koguti aastal 2009-2011 erinevatest pagulaslaagritest Aafrikas ja Aasias. Pagulaste vanad potid vahetati uute vastu ning igale kasutatud potile märgiti, kellelt see pärit on ning milline on olnud selle poti varasema kasutaja elukäik. Pottide kogumise korraldas Soome organisatsioon Siffa ry. ning nüüd jätkavad pottidest tehtud trummid oma teavitustööd Eesti lasteaedades ja koolides. Igat trummi saadab infotahvel, kust saab lugeda poti päritolu ning endise omaniku kohta.

 

Armastatud Afganistan

Õnne Pärli fotonäitus “Armastatud Afganistan” keskendub afgaanide igapäevaelule, kommetele, kultuuriväärtustele ja maastikele. Fotode kaastekstid on eesti, vene ja inglise keeles. Vabakutseline ajakirjanik Õnne Pärl elas koos eestlasest abikaasaga Afganistanis aastatel 2006-2008. Fotograafi ja ajakirjanikuna tegi ta koostööd organisatsioonidega Turquoise Mountain Foundation, Save the Children Sweden-Norway ja Landell Mills Ltd. Ta külastas 11 provintsi, reisides ilma relvastatud kaaskonnata ning kajastas teemasid alates laste olukorrast ja lõpetades niisutuskanalite rajamisega.