Warning: A non-numeric value encountered in /data01/virt59146/domeenid/www.mondo.org.ee/maailmakool/wp-content/themes/maailmakool/events.php on line 57
Info

Kalendris on ÜRO teemapäevad. Päevasissekandest leiab lühikese selgituse päeva taustast, maailmahariduslikke tegevusi ning filmisoovitusi. Teemad annavad võimaluse rääkida meie väärtustest ja hoiakutest ning neid kujundada. Iga tähtpäeva juurde saab enda jaoks kirjutada märkusi, mis on kättesaadavad ainult kirjutaja veebilehitsejas.

Täiendame kalendrit jooksvalt – lisame päevade juurde väiksema- ja suuremamahulisi projekte, mida on vahva kas osana koolitööst või eraviisiliselt ellu viia. 

Samade päevadega Maailmahariduse kalendri saab lisada oma Google'i kalendrisse või sikutada iCal formaadis oma arvutisse.

Taasta järjekord
Sulge kõik

02.01

DAISAKU IKEDA SÜNNIPÄEV

 

 
 
 
 
 

 

Jaapanlane Daisaku Ikeda (sünd 2. jaanuar 1928) on Rahvusvahelise Sõka Gakkai president, mis on 12 miljoni liikmelise Nichireni budistliku koolkonna asutus. Ikeda on loonud ka mitmeid hariduslikke, kultuurilisi ning rahuuuringutega seotud institutsioone, mis väärtustavad maailmarahu ehitamisel dialoogi pidamist. 1983. aastal määrati Ikedale tema väsimatute püüdluste eest maailmarahu nimel ÜRO rahupreemia.

 

Arutlege, miks on olulised rahumeelsed läbirääkimised rahvusvahelise rahu tagamiseks, kuid ka näiteks väiksemate vastuolude lahendamiseks. Korraldage läbirääkimistepõhiseid rollimänge, kus erinevaid seisukohti esindavad noored peavad tunni lõpuks jõudma üksmeeleni.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

02.01
Daisaku Ikeda sünnipäev

04.01

 

ÜLEMAAILMNE PUNKTKIRJAPÄEV

 
 
 
 

 

Punktkirjapäeva tähistatakse punktkirja looja Louis Braille sünnipäeval. Maailma punktkirjapäeva eesmärk on teadlikuse tõstmine punktkirja olulisusest suhtlusvahendina pimedatele ja vaegnägijatele.

 

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

04.01
Ülemaailmne punktkirjapäev

MARTIN LUTHER KING JR. PÄEV

Martin Luther King Jr. Day

Ameerika Ühendriikide liikuv riigipüha, mida tähistatakse jaanuari kolmandal esmaspäeval.

 
 
 
 
 

 

Martin Luther King Jr. (15. jaanuar 1929 – 04. aprill 1968) oli mustanahaliste inimõiguste eest võitleva liikumise juht Ameerika Ühendriikides. Kingi tegevus oli suures osas motiveeritud Mahatma Gandhist ning ta uskus, et rõhutute tugevaim vahend vabaduse saavutamiseks on vägivallatu vastupanu. King korraldas kampaaniaid, mille eesmärgiks oli juhtida tähelepanu ameeriklaste ebaõiglastele seadustele ja diskrimineerimisele ning võidelda mustade valimisõiguste eest.

Rahumeelsetele protestidele vastati sageli vihase ja vägivaldse reageeringuga ning mitmel korral King vahistati. Üldine arvamus aga muutus ja seeläbi sai võimalikuks kodanikuõiguste seaduse reguleerimine. 1964. aastal võeti vastu diskrimineerimisvastane kodanikuõiguste seadus ja aasta hiljem keelustati mustanahaliste diskrimineerimine hääletamisprotsessis. Samal aastal sai King Nobeli rahuauhinna. 1968. aasta aprillis langes King Memphises atentaadi ohvriks.

 

Tutvusta õpilastele Martin Luther Kingi elulugu ning võitlust mustanahaliste inimõiguste eest Ameerika Ühendriikides. Rääkige diskrimineerimisest üldisemalt ning arutlege, kui tolerantne on Eesti ühiskond.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

16.01
Martin Luther King Jr. päev

27.01

 

HOLOKAUSTI OHVRITE MÄLESTUSPÄEV

International Day of Commemoration in memory of the victims of the Holocaust

 
 
 
 
 

 

Selle päevaga mälestatakse Teise maailmasõja aegset tagakiusamist, milles hukkus üks kolmandik maailma juutidest ja lugematu hulk muude vähemuste esindajaid. Tagakiusamise meenutamisega juhitakse tähelepanu rassismi, eelarvamuste ja viha ohtlikkusele. Loodetakse, et tagakiusamise meenutamine toimib kui hoiatav näide, et sellised õudused ei korduks. Lisaks leinale on päev mõeldud ka vastavateemalise haridustöö ergutamiseks.

 

Kutsu tundi kooli ajalooõpetaja või juudi kogukonna esindaja rääkima holokaustist. Korraldada väljasõit Kloogale või viige läbi lühike uurimistöö.

 

FILMISOOVITUS:

YouTube'ist leiab palju huvitavaid lühifilme holokausti kohta, mida õpilastele näidata. Arutada võiks teemal: kas selline asi võiks korduda või on kusagil kordunud või juhtumas. Mida teha, et selliseid asju vältida?

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

27.01
Holokausti ohvrite mälestuspäev

01.02–07.02

 

USUNDITEVAHELISE HARMOONIA NÄDAL

World Interfaith Harmony Week

 
 
 
 
 

 

Vastastikune mõistmine ja religioonidevaheline dialoog on oluline eeldus maailmas rahu tagamiseks. Nädala eesmärk on juhtida tähelepanu inimestevahelisele mõistmisele, hoolimata nende usulistest kuuluvusest.

 

MÕTLE KAASA

 

Milliseid maailma usundeid tead?

Miks on oluline luua ja säilitada harmooniat eri usundite vahel?

 

TEGUTSE

 

Uuri internetist põhjalikult ühe sulle tundmatu usundi kohta.

Uuri oma kaaslastelt, milliseid usundeid nad teavad ning milliseid ise järgivad?

Vaata dokumentaali „Iga hea abielu algab pisaratega“, mis lahkab universaalset teemat – armastust, aga vaatab ka kahe põlvkonna Briti Bangladeshi perekonna erimeelsusi.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

Rääkige religioonidevahelisest dialoogist. Korraldage kohtumine eri religioonide esindajatega Eestis või organiseerige külastuskäik näiteks Tallinna sünagoogi.

Prindi usunditevahelise harmoonia nädala plakat ja pane see klassiruumi seinale uudistamiseks!

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

01.02 - 07.02
Usunditevahelise harmoonia nädal

04.02

 

VÄHIHAIGETE PÄEV

World Cancer Day

 
 
 
 
 

 

Päeva eesmärgiks on rõhutada vähi ennetustööd ning vähihaigete ravi. Päeva eestvedajaks on Rahvusvaheline Vähivastane Ühendus (UICC) ning maailma vähihaigete päeva on korraldatud alates 2006. aastast.

 

Anna infot vähi olemuse, ennetuse ja ravi kohta. Sel päeval kantakse üle terve Maa roosat linti. Tehke tunnis roosa lint, mida kanda.

 

FILMISOOVITUS:

„Inglise kirurg“ – näitab Inglise ajukirurgi heategevuslikku tööd Ukraina elanike ajukasvajaid opereerides.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

04.02
vähihaigete päev

13.02

 

RAHVUSVAHELINE RAADIO PÄEV

World Radio Day

 
 
 
 
 

 

Raadio täidab ühiskondlikku ja sotsiaalset rolli olles tõhus meediakanal infovahetuseks, muutes ja kujundades arvamusi ning tuues inimesi kokku . 

 

13. veebruaril 1946 alustas tegutsemist ÜRO raadio ning selle päeva nimetas UNESCO ülemaailmseks raadio päevaks, mida tähistatakse alates 2012. aastast.

 

MÕTLE KAASA

 

Mil määral mõjutab raadio meie elu?

Kuidas on raadio roll ajas muutunud?

 

TEGUTSE

Uuri internetist raadio ajaloo kohta: kuidas on see maailma ajalugu mõjutanud.

Kas teil on koolis oma raadio:  loo saatesalvestis ning lase see eetrisse.

Osale kampaanias #worldradioday oma idee ja tegevusega.

Vaata filmi „Sul on õigus teada”, mis räägib Keenias Kibera slummi 1-miljonilise kogukonna tagasihoidlike liidritega, kes seal elavad ning töötavad. Neil on vähe ressursse ja vahendeid, kuid neil jagub talenti. Nii näiteks toodavad nad oma ajalehte ja edastavad raadiokanalit.

 

LOE LISAKS

Ametlik UNESCO loodud lehekülg http://www.worldradioday.org/

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

13.02
Rahvusvaheline raadiopäev

20.02

 

SOTSIAALSE ÕIGLUSE PÄEV

World Day of Social Justice

 
 
 
 
 

 

Sotsiaalne õiglus on aluseks edukal kooseksisteerimisel, mis põhineb rahul. Sotsiaalse õigluse raames puutume kokku võrdsete õiguste tagamisega kõigile inimestele, sõltumata nende soolistest, vanuselistest, rassilistest, etnilistest, religioossetest ja kultuurilistest erinevustest.

Sotsiaalse õigluse päeva raames toetatakse rahvusvahelise kogukonna püüdlusi vaesuse vähendamiseks, väärikaid töövõimalusi, soolist võrdõiguslikkust ja kõigi isikute võimalust õiglusele ja sotsiaalsele heaolule.

 

Arutlege, millistel gruppidel on Eesti ühiskonnas piiratud ligipääs võrdsetele õigustele ning kuidas seda olukorda muuta saaks. Kuidas on globaalses mõttes sotsiaalne õiglus inimestele erinevalt tagatud? Kuidas on Eestis tagatud võrdsed võimalused näiteks meestele ja naistele, erivajadustega inimestele, noortele ja vanadele? Kas ja kuidas on Eesti nendes aspektides erinev muude riikidega võrreldes – näiteks arengumaade või Skandinaaviaga? Vaadates lühifilmi „Muuda maailm sotsiaalselt õiglasemaks“, võiks filmi järel arutleda sotsiaalaktsioonide üle, mida õpilased ise saaksid läbi viia. Kokku võiks panna ka fotovaliku, mida vaadates võiks klassis arutleda, millised kujutatud situatsioonid on õiglased/ebaõiglased ning miks. Külla võiks kutsuda ka vabatahtliku, kes on töötanud arengumaades või Eestis elava pagulase.

 

FILMISOOVITUS:

„Inimareng“ – võrdlus inimarengu edetabelis esimese (Norra) ja viimase (Niger) vahel. Inimeste arvamused selle kohta, mis on nende riigis hästi või halvasti.

„Lakshmi ja mina“ – koduabilise ja tema tööandja suhe tänapäeva Indias.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

20.02
sotsiaalse õigluse päev

21.02

 

RAHVUSVAHELINE EMAKEELEPÄEV

International Mother Language Day

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldkogu otsustas 2002. aastal tähistada 21. veebruari rahvusvahelise emakeelepäevana. UNESCO on tähistanud seda päeva juba alates 1999. aastast. Keel on üks kõige olulisem instrument oma kultuuripärandi säilitamisel ja arendamisel.

 

Arutle emakeele olulisuse üle kultuuri säilimise kontekstis. Mõelge ka teiste rahvuste keeltele ning rahvusvaheliste keelte rollile meie riigi kontekstis. Keelel on oluline roll ka ühiskonna tolerantsuse ja diskrimineerimise ulatuse seisukohast ning see ühendab inimesi ning aitab teineteist mõista. Lugege näiteks emakeelseid luuletusi ning mõelge ka sellele, kuidas meie keel aja jooksul on muutunud, mis seda on põhjustanud ning kuidas säilitada oma keelt.

 

FILMISOOVITUS:

„Sülem“ – idamaride kogukonna põhilisest tegevusalast, mesindusest.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

21.02
rahvusvaheline emakeelepäev

05.03

 

TUUMARELVADE LEVIKU TÕKESTAMISE PÄEV

 
 
 
 
 

 

Tuumarelvade leviku tõkestamise lepingu eesmärk on takistada tuumarelvade levikut ning edendada olemasoleva tuumaarsenali hävitamist. Lepingus jõuti üksmeelele aastal 1968 ja see jõustus kaks aastat hiljem viiendal märtsil. Tuumarelvi omavad liikmesriigid kohustuvad ära hoidma tuumarelvade levikut teistesse riikidesse ning osalema läbirääkimistel, mille eesmärk on hävitada juba olemasolev tuumarelvade arsenal. Tuumarelvavabad liikmesriigid

nõustuvad pöördumatult sellega, et nad ei arenda tuumarelvi ja kasutavad võimalikke tuumatehnoloogiaid rahumeelsetel eesmärkidel. 2011. aasta novembri seisuga on lepinguga liitunud 189 riiki, millest viis on tuumarelvi omavad riigid: USA, Venemaa, Inglismaa, Prantsusmaa ja Hiina. On teada, et neli lepinguga mitteliitunud riiki omavad tuumarelvi: India, Pakistan, Põhja-Korea ja Iisrael, kuigi viimane pole relvade omamist avalikult kinnitanud.

 

Uurige, mis on saanud Hiroshimast ja Nagasagist, mida tabasid tuumapommid 1945. aastal. Korraldage väitlus tuumarelvade hävitamise poolt ja vastu. Külla võiks kutsuda vabatahtliku, kes on töötanud arengumaades või Eestis elava pagulase.

 

FILMISOOVITUS:

„Pabertiivul“ – Teise maailmasõja aegsest tsiviilisikute sõjategevusest Jaapanis ja USAs.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

05.03
tuumarelvade leviku tõkestamise päev

08.03

 

NAISTEPÄEV

International Women's Day

 
 
 
 
 

 

Nii arenenud maades kui ka arengumaades on alates 1970. aastatest tehtud palju naiste olukorra parandamiseks. Siiski on veel palju teha. Naistepäev annab võimaluse märgata naiste saavutusi ja tuua esile kitsaskohti.

 

Rääkige naiste rollist ühiskonnas ning perekonnas, soolisest võrdõiguslikkusest, hariduse ja tööturu jaotusest, naiste kohtlemisest, feminismist jne.

Laenake Kadri Aaviku fotonäitus „Albaania naiste argipäev” (2010), kus peateemadeks aastatuhande arengueesmärgid ja naised.

 

FILMISOOVITUS:

„Libeeria Raudsed Leedid“ – Aafrika esimese naispresidendi Libeeria Ellen Johnson-Sirlefi esimene aasta ametis.

„Roosad sarid“ – naiste õiguste eest võitleja elust Indias.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

08.03
naistepäev

21.03

 

NOWRUZI PÄEV

International Day of Nowruz

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee korraldab seda päeva 2010. aastast. Nowruz on esivanematelt päritud pidulik esimese kevadpäeva ja looduse ülesärkamise tähistamine. See jagab väärtusi rahu ja solidaarsuse kohta erinevate generatsioonide ja peresiseste suhete raames. Edendatakse ka kultuurilist mitmekülgsust ning erinevatest kogukondadest pärit inimeste sõprussuhteid.

 

Arutle põlisrahvaste elu üle, räägi maausulistest.

 

FILMISOOVITUS:

„Koht tähtede seas“ – generatsioonidevahelised konfliktid Indoneesia perekonnas.

„Püha mägi“ – film Mari loodususust.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

21.03
Nowruzi päev

21.03

 

RASSILISE DISKRIMINEERIMISE LÕPETAMISE PÄEV

International Day for the Elimination of Racial Discrimination

 
 
 
 
 

 

Rahvusvahelist rassismivastast päeva peetakse 21. märtsil. 1960. aastal avas politsei tule ja tappis 69 rahumeelsel meeleavaldusel osalejat Lõuna-Aafrikas Sharpeville’s. 1966. aastal kuulutas ÜRO üldassamblee selle päeva (21. märtsi) rahvusvaheliseks rassismivastaseks päevaks ja kutsus üles rahvusvahelist üldsust suurendama oma panust rassilise diskrimineerimise vastu. Sellest päevast algab ka rassismivastane nädal.

 

Aruta rassilise diskrimineerimise olemuse, põhjuste ja tagajärgede üle nii indiviidi kui ka ühiskonna seisukohalt. Mida saaks igaüks teha, et rassilise diskrimineerimise vastu võidelda? Tutvusta klassile Lõuna-Aafrika ajalugu. Kutsu külla sealt pärit inimene. Uurige välja, milliste diskrimineerimisjuhtumitega tegeleb Eesti võrdse kohtlemise volinik. Õppematerjal: „Paha ring“, mille saab alla laadida Maailmakooli portaalist.

 

Koostage oma koolile diskrimineerimise ja kiusamise vastased juhised. Kirjutage need suure paberi peale ning kinnitage juhised kooli aula seinale.

 

Koostage näitus, millega tutvustate kõigi oma koolis käivate õpilaste rahvusgruppe. Näitust sobib ette valmistada näiteks kunsti, tööõpetuse, emakeele, ühiskonnaõpetuse või usundiõpetuse tundide raames. Koguge näituse jaoks kokku erinevaid kultuurielemente: pilte, joonistusi, riideid, muinasjutte ja muusikat. Pakkuge näituse avamisel kokanduse tunnis valmistatud maailma rahvustoite ning valmistage muusikatunnis ette kogum erinevatest helidest ja lauludest.

 

Kutsuge kooli erineva päritoluga külalisi (nt õpilaste vanemaid) ja paluge neil rääkida oma sünniriigi kommetest, traditsioonidest ja tähtpäevade tähistamisest.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

21.03
rassilise diskrimineerimise lõpetamise päev

22.03

 

VEEPÄEV

World Water Day

 
 
 
 
 

 

Ülemaailmse veepäeva tähistamise eesmärk on eelkõige teadvustada, kuidas majanduslik tootlikkus ja sotsiaalse heaolu kasv mõjutavad veevarude vähenemist. Koos ülemaailmse veepäevaga peetakse ka rahvusvahelist sanitaarpäeva. Puhas vesi, kanalisatsioon, hügieenilised WC-d ja puhtus on elutähtsad vaesuse, haiguste ja eriti laste suremuse vähendamisel.

 

MÕTLE KAASA

 

Mille jaoks sa iga päev puhast vett kasutad? Kuidas saaksid puhast vett säästa?

Missugune oleks sinu päev ilma veeta?

 

TEGUTSE

 

Proovi vett täis ämber panna pea peale ja kõndida, nagu seda teevad tänini paljud inimesed Aafrikas.

Koostage vee tarbimise plaan, arvestades, et päeva jooksul on kasutada vaid 20 liitrit vett. Mille arvelt hoiaksite veetarbimisel kokku?

Vaata filmi „Püha vesi“, mis räägib India kogukondade protestist Coca Cola tehaste vastu, mis kasutavad ära põhjavee. 

Hooldatud murulappide jaoks kulub palju väärtuslikku joogivett. Film „Anna rohelist“  seletab erinevust tõhusa kastmise ja vee maha valamise vahel.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Rääkige klassis vee tähtsusest tänapäeva sotsiaalses, poliitilises ja majanduslikus kontekstis, selle säästlikust tarbimisest ning vee tähtsusest meie ökosüsteemile.

Paluge õpilastel paarikaupa koostada nimekiri tegevustest, mille jaoks nad ühe päeva jooksul vett kasutavad. Võrrelge koostatud nimekirju ning arutlege selle üle, kuidas oleks võimalik hakkama saada üks päev ilma veeta.

Tutvuge "Maailma noorte" veeteemalise koolitusmaterjaliga, kust leiab õppetööks mitmeid harjutusi, rolli- ja pildi mänge. Lisaks uurige veeteemalisi harjutusi ja ülesandeid siit.

Prindi veepäeva poster ja pane see klassiruumi seinale uudistamiseks.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

22.03
veepäev

24.03

 

INIMÕIGUSTE RIKKUMISE OHVRITE PÄEV

International Day for the Right to Truth concerning Gross Human Rights Violations and for the Dignity of Victims

 
 
 
 
 

 

Selle päeva eest vastutab ÜRO üldassamblee alates 2010. aastast. Päeva eesmärgiks on austada inimõiguste rikkumise ohvriks langenud inimesi ja nende lähedasi ning teavitada neid nende õigustest.

 

 

FILMISOOVITUS:

„Õigusemõistmine“ – väga informatiivne ja kaasahaarav film Rahvusvahelise Kriminaalkohtu igapäevatööst.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

24.03
inimõiguste rikkumise ohvrite päev

24.03

 

TUBERKULOOSIPÄEV

 

World Tuberculosis Day

 
 
 
 
 

 

Maailma tuberkuloosipäeva tähistatakse selleks, et anda infot haigusest ja sellest hoidumisest. Suures osas maailmas on tuberkuloos ikka veel haigus, mis tapab miljoneid inimesi aastas. 24. märtsil 1882. aastal andis doktor Robert Koch Maailma Teadusühingutele teada, et on avastanud tuberkuloosi põhjustaja – TB bakteri. Avastus tegi teed haiguse diagnoosimisele ja ravimisele.

 

Tutvusta tuberkuloosi olemust, selle ennetamist, ravi ning selle vastu võitlemist. Kutsu külla arst või külasta Tervishoiumuuseumi.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

24.03
tuberkuloosipäev

24.03

 

JUBILEE VÕLA KAMPAANIA

 
 
 
 
 

 

Mitmed MTÜd, kirikud, ametiühingud jt organisatsioonid on loonud juba üheksakümnendate aastate keskel koalitsiooni, mis nõuab erinevate kampaaniate abil vaeste riikide ebaõiglaste võlgade tühistamist. Jubilee võlakoalitsioon (Jubilee Debt Coalition) ühendab Inglismaa riiklikke organisatsioone ja kohalikke gruppe, kes nõuavad ühise kampaaniana, et tühistataks vaeste riikide ebaõiglased välisvõlad. 24. märts on Jubilee võla kampaania alguse tähtpäev.

Maailma vaeseimad riigid on kohustatud igapäevaselt maksma miljoneid dollareid maailma rikastele võla kustutamiseks, samal ajal kui nende enda riikides surevad vaesuse tõttu miljonid inimesed. Koalitsioon on juba edukalt surunud laenude kustutamise küsimuse lääneriikide ja organisatsioonide arutelude päevakorda, kuid palju on veel teha. Välisvõlg on üheks suurimaks põhjuseks, miks ebavõrdsus põhja ja lõuna vahel ei vähene, vaid kasvab.

 

Mängi tunnis läbi välisvõlateemaline rollimäng, kus õpilased esindavad küsimusi esitades erinevaid huvigruppe: panka, mõnd arenenud riiki, Rahvusvahelist Valuutafondi, areneva riigi valitsust ning arengukoostööle pühendunud MTÜd. Eesmärgiks on jõuda kokkulepeteni võla tagasimaksmise osas.

 

FILMISOOVITUS:

„Libeeria Raudsed Leedid“ – Aafrika esimese naispresidendi Libeeria Ellen Johnson- Sirlefi esimene aasta ametis. Filmil on ka välisvõlateemaline taustamaterjal.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

24.03
Jubilee võla kampaania

MAA TUND

Earth Hour

Tähistatakse märtsi viimasel laupäeval

 
 
 
 
 

 

Maa tund on üleilmne maailma loodusefondi korraldatav üritus, mis kutsub üles majapidamisi ja ettevõtteid lülitama üheks tunniks välja tuled ja muud elektroonilised seadmed, et juhtida tähelepanu vajadusele kliimamuutuste suhtes midagi ette võtta. Maa tund toimus esmakordselt 2007. aastal Sydneys, mil 2,2 miljonit inimest lülitasid välja ebavajalikud tuled.

 

Arvutage klassis igaühe ökoloogiline jalajälg ning süsinikujalajälg (neid saab arvutada Internetis leitavate kalkulaatoritega). Arutlege, kuidas oma tarbimist vähendada ning milline on kliimamuutuste mõju erineval pool maakera. Plaanige üht ühist aktsiooni keskkonna heaks ja viige see läbi.

Vaata lisaks kampaania kodulehelt: https://www.earthhour.org

Samal lehel on allalaetav käsiraamat, kus on materjal ja tegevused, mida sellel päeval võiks teha. 

 

FILMISOOVITUS:

„Katastroofi retseptid“ – naftavaba aasta filmi autori ja tema perekonna elus. Kuidas ta oma otsustega vähendada CO2 tootmist?

„Õed planeedil“ – näitab, kuidas mõjutavad kliimamuutused naisi erineval pool maakera.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

25.03 - 30.03
Maa tund

25.03

 

ORJUSE OHVRITE MÄLESTUSPÄEV

International Day of Remembrance of the Victims of Slavery and the Transatlantic Slave Trade

 
 
 
 
 

 

Rahvusvahelist orjuseohvrite ja transatlantilise orjakaubanduse mälestuspäeva tähistatakse 25. märtsil. ÜRO üldassamblee kinnitas mälestuspäeva 2007. aastal, väljendades muret, kui vähene on üleüldine teadlikkus orjakaubandusest.

Samas andis üldassamblee ÜRO peasekretärile ülesandeks koostada koolituskava, mille eesmärgiks on kasvatada teadlikkust orjusest ja orjakaubandusest, nende põhjustest, tagajärgedest ning ajaloolisest õppetunnist ning tuua esile rassismiga kaasnevaid ohtusid.

 

Rääkige tunnis rahvusvahelise orjuse ohvrite ja transatlantilise orjakaubanduse teemadel ning ajaloost. Laske noortel endil valmistada ette selleteemalisi presentatsioone. Pöörake tähelepanu inimväärikusele, õigustele, vabadustele ja kaitsele. Samuti võiks analüüsida, milline on Eesti orjuse ajalugu ning analüüsida tänapäeva orjuse näiteid.

 

FILMISOOVITUS:

„Kui kuu ei paista“ – Nigeeriast Taani toodud prostituudid räägivad oma loo.

„Nataša ei ole müügiks“ – inimkaubandusest Euroopas.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

25.03
orjuse ohvrite mälestuspäev

30.03

 

PUUETEGA INIMESTE ÕIGUSTE PÄEV

 
 
 
 
 

 

ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsioon avati allkirjastamiseks 30. märtsil 2007. aastal. 2015. aasta oktoobri seisuga on sellega liitunud 160 riiki, sealhulgas Euroopa Liidu liikmesriigid. Konventsiooni eesmärgiks on kaitsta puuetega inimeste väärikust ja õigusi. Sellega liitunud riigid on kohustatud edendama, kaitsma ja tagama puuetega inimeste täielikud inimõigused ning tagama täieliku võrdsuse seaduse ees.

 

Räägi noortega puuetega inimeste eluolust ning probleemidest (töö, transport jne). Arutlege tolerantsuse ja diskrimineerimise üle ning proovige välja mõelda, mida saaks iga inimene teha, et puuetega inimeste elu kergem oleks.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

30.03
puuetega inimeste õiguste päev

02.04

 

AUTISMI TEADVUSTAMISE PÄEV

World Autism Awareness Day

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee kuulutas 2007. aastal 2. aprilli maailma autismiteadvustamise päevaks. Eesmärgiks on kasvatada ÜRO liikmesriikides ühiskonnateadlikkust autismist.

 

Räägi autismist ning teadvusta noortele autistliku käitumise taga olevaid põhjuseid. Arutada võiks ka tolerantsuse, hoolivuse ning abistamise teemadel.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

02.04
autismi teadvustamise päev

04.04

 

MIINIDEVASTANE PÄEV

International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action

 
 
 
 
 

 

ÜRO kuulutas 2005. aastal 4. aprilli rahvusvaheliseks miinidevastaseks päevaks. Eesmärgiks on anda infot miinide ohtlikkusest ja arendada rahvuslikke miinitõrjeüksusi nendes maades, kus miinid ja muud sõjaaja plahvatusohtlikud relvad on tõsine turvarisk ja takistus majanduslikule ning sotsiaalsele arengule.

 

Miinimäng – mäng juhib tähelepanu maamiinide probleemile maailmas, pannes õpilased hetkeks miiniohvriks langenud inimestega sarnasesse olukorda.

 

FILMISOOVITUS:

„Itaalia arst“ – film kummalise elueesmärgiga Itaalia mehest: päästa iga Afganistani miiniohvri inimväärikus.

„Cambodia Trust“ – film Kambodžas elavate miinide tõttu invaliidiks jäänud inimeste elust ja nende õiguste eest võitlemisest. Miinimäng – mäng juhib tähelepanu maamiinide probleemile maailmas, pannes õpilased hetkeks miiniohvriks langenud inimestega sarnasesse olukorda.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

04.04
miinidevastane päev

07.04

RWANDA GENOTSIIDI OHVRITE MÄLESTUSPÄEV

Day of Remembrance of the Victims of the Rwanda Genocide

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee pühendas 2004. aastal 7. aprilli Rwanda genotsiidiohvrite mälestamise päevaks. Selle päeva raames mälestatakse umbes 80 000 Rwanda inimest, kes langesid genotsiidi ohvriks ning toetatakse mahajäänud kogukondi ja rahvast. Genotsiidi ennetamine on nii kollektiivne kui ka individuaalne vastutus.

 

Selle päeva raames võiks noortele rääkida genotsiidist, selle mõjust rahvale. Rwanda austuseks seista vaikuseminuti. Arutada ja uurida, kas veel kusagil maailmas toimub sarnaseid juhtumeid, rääkige sellega seoses nt Darfurist. Tutvuge ka Eesti Ravusvahelise kooli projektiga „Change the World by Monday“ Facebook'is.

 

FILMISOOVITUS:

„Õigusemõistmine“ – väga informatiivne ja kaasahaarav film Rahvusvahelise Kriminaalkohtu igapäevatööst.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

07.04
Rwanda genotsiidi ohvrite mälestuspäev

07.04

 

TERVISEPÄEV

World Health Day

 
 
 
 
 

 

Maailma tervisepäeval soovitakse meeles pidada ÜRO alla kuuluva maailma tervishoiuühingu tegevust. Maailma tervisepäeval on igal aastal erinev teema, mille abil parandatakse teadlikkust tervishoiuteemadel rahvuslikul ja globaalsel tasandil.

 

Räägi tervise olulisusest, selle hoidmisest ning ebatervisliku elustiili tagajärgedest. Sel päeval oleks sobilik võtta ette liikumis- ja spordiüritusi ja rääkida tervislikust toitumisest. Võib külastada ka Tervishoiumuuseumi.

 

FILMISOOVITUS:

„Väsinud end vihkamast“ – anoreksiaga võitleva Eesti tüdruku lugu.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

07.04
tervisepäev

SUUR REEDE

 

Reede enne ülestõusmispüha, liikuv püha, mis langeb märtsi või aprilli

 
 
 
 
 

 

Suur reede on kristlik püha, mil kristlased mälestavad Kristuse ristilöömist. Ehkki see on päev, mil kirik elab leinas, usutakse, et Kristus on surnud meie eest ning toonud meile lepituse. Eestis on suur reede riigipüha ja puhkepäev.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

19.04
suur reede

22.04

 

MAA PÄEV

Earth Day

 
 
 
 
 

 

ÜRO eestvedamisel korraldatakse seda päeva alates 1970. aastast. Sel päeval pööratakse tähelepanu Maal elutsevatele erinevatele looma- ja taimeliikidele ning inimese mõjule ja jätkusuutlikule harmoonilisele kooseksisteerimisele maal. Vaata kindlasti www.earthday.org kodulehelt lisaideid päeva sisustamiseks.

 

MÕTLE KAASA

 

Miks peab meie planeeti ja keskkonda hoidma?

Mis on ökoloogiline jalajälg?

Mida saad sina keskkonna heaks teha?

 

TEGUTSE

 

Arvuta veebipõhistes kalkulaatorites oma ökoloogiline ja süsiniku jalajälg. Kirjuta üles kolm lubadust, mida oma käitumises muudad, et need jalajäljed aasta jooksul väheneksid.

Üle poole maailma inimestest elab linnades. Linnade mõju kliimamuutusele on suur. Saada kohalikku omavalitusse ettepanekud, kuidas oma kodulinna "rohelisemaks" muuta.

Osale mõnes üle-Eestilises aktsioonis või vii oma kodukohas läbi mõni oma väike projekt, mis aitab kaasa keskkonna säästmisele.

Tutvu huvitavate keskkonnaalaste faktide ja analüüsidega filmis „Ökoloogiline jalajälg“.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Rääkige klassis eri liikidest, ökosüsteemist, evolutsioonist, looduse tasakaalust ning inimeste majanduslikest, sotsiaalsetest ja keskkondlikest mõjudest ning vajadustest.

Kasutades mõnd veebipõhist kalkulaatorit, arvutage klassis välja oma ökoloogiline jalajälg.

Mõelge välja üks ühine heategu, mida te koos keskkonna heaks teha saate ja viige see ellu.

Osalege klassis „Billion acts of Green“ kampaanias (lisainfo Earth Day kodulehel).

Prindi Maa päeva poster ja pane see klassiruumi seinale kõigile uudistamiseks!

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

22.04
Maa päev

22.04

 

PAGULASSEISUNDI KONVENTSIOONI PÄEV

 
 
 
 
 

 

Pagulasseisundi konventsiooni eesmärk on tagada, et kõik inimesed, kes on sunnitud oma kodumaalt põgenema, saavad elamisloa teises riigis, kuni nende kodumaale naasmine on ohutu. Konventsioon defineerib pagulase termini ning esitab asüülistaatuse saanud isikute õigused ning

riikide kohustused, kes asüüli tagavad. Konventsioon määratleb ka selle, kes ei ole pagulased, näites sõjakurjategijad. Konventsioon jõustus 22. aprillil 1954. aastal. 2011. aasta aprilli seisuga on sellega liitunud 147 riiki.

 

FILMISOOVITUS:

„Bristoli rattaprojekt“ – sümpaatne film ratastest, ringlusest ja pagulusest Suurbritannias.

„Mu kallis muslim“ – räägib Poolas asüüli ootavate Tšetseenia põgenike loo.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

22.04
pagulasseisundi konventsiooni päev

23.04

 

RAAMATUTE JA AUTORIÕIGUSTE PÄEV

World Book and Copyright Day

 
 
 
 
 

 

Rahvusvaheline raamatute ja autoriõiguste päeva peeti esmakordselt 1995. aastal UNESCO peakontoris Pariisis ning selle eesmärgiks on siiani julgustada kõiki avastama lugemise mõnusid ja tõsta inimeste austust kirjanike vastu, kes on oma teostega andnud edasi inimlikkuse sotsiaalset ja kultuurilist progressi. Sel päeval edendatakse autoriõiguste ning intellektuaalse omandi kaitset, tolerantsi ning eetilist mõtlemist.

 

Aruta noortega, mida lugemine neile pakub. Tutvusta huvitavat kirjandust erinevatest maailmaosadest. Arutleda võiks ka autoriõiguste üle ning külastada mõnda raamatukogu, näiteks Eesti Rahvusraamatukogu Tallinnas või Eesti Kirjandusmuuseumi Tartus. Telli klassile laenuks „Lohejooksja“ raamatud, mille kaudu saate tutvuda Afganistani ajalooga. Kuula huvitavate inimeste jutte internetist „Ted talks“ lehelt, näiteks Nigeeria kirjaniku Chimamanda Ngozi Adichie huvitavat lugu sellest, kuidas oli kasvada kirjanikuks Aafrikas.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

23.04
raamatute ja autoriõiguste päev

ÜLEILMNE HARIDUSKAMPAANIA

Global Campaign for Education

Leiab aset iga aasta aprillis

 
 
 
 
 

 

Vähemalt 120 riigis toimuv üleilmne hariduskampaania on aeg, mil lapsed, õpetajad, lapsevanemad üle maailma ühinevad ja nõuavad üheskoos tasuta kohustusliku hariduse tagamist kõigile. Kampaania tutvustab juurdepääsu haridusele kui inimõigusele. Tegeleb aktiivselt avalikkuse teadlikkuse

tõstmisega, et valitsuste ja rahvusvahelised organisatsioonid suudaksid täita antud lubadused – tagada kõigile maailma lastele tasuta juurdepääs haridusele.

 

Arutlege tunnis hariduse vajalikkuse üle. Näiteks võib paluda õpilastel kirjutada essee teemal „Mida ma teeksin, kui ma poleks oma elus päevagi koolis käinud“. Arutlege ka põhjuste üle, miks arenguriikides lapsed sageli kooliharidust ei saa. Õpilased võiksid arutleda selle üle, mida peaksid poliitikud tegema selleks, et kõigil lastel oleks võimalik koolis käia.

Rahvusvahelise kampaania koduleht: https://www.campaignforeducation.org/en/

MATERJAL

Kestliku arengu eesmärk nr 4, kvaliteetne haridus

NÄITUS

Fotonäitus "Millist maailma tahame aastaks 2030?"

FILMISOOVITUS:

„Lootust testides“ – nelja Lõuna-Aafrika noore pingutustest enne lõpuksameid.

„Afghan Connection I ja II“ – Afganistani haridusest ja Inglismaa heategevusliku organisatsiooni saavutustest selle toetuseks.

"5800 km koolini" - mis näitab Mondo Tarkusefondi abil Ghanas, Kongo külas koolis käiva lapse argipäeva läbi Eesti lapse silmade.

RAAMAT

"Ma olen Malala"

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

24.04 - 05.05
üleilmne hariduskampaania

03.05

VABA AJAKIRJANDUSE PÄEV

World Press Freedom Day

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee kuulutas maailma vaba ajakirjanduse päeva välja aastal 1993. Juba inimõiguste deklaratsiooni artiklis aastast 1948 öeldakse, et igalühel on õigus vabalt oma arvamust väljendada ja et see õigus sisaldab ka ideede otsimist ja levitamist meediakanalites.

Ajakirjandusvabaduse päeval tahetakse edendada maailmas eelmainitud vabadust ja õigust ning meenutada, et ajakirjandusvabadus ei ole iseenesest selge ja lihtne – paljud korrespondendid trotsivad oma tööga vanglat või surma.

 

Rääkige ajakirjanduse rollist meie elus, ühiskonnas ja ka globaalsel tasandil. Arutleda võiks ka informatsiooni kättesaadavuse, kriitilise lugemise, sõnavabaduse, korruptsiooni, ajakirjanduse kui ühiskonna peegli ja valvekoera rolli üle.

 

FILMISOOVITUS:

„Burma VJ“ – film, mis tutvustab teravalt ohtlikku ajakirjaniku tööd ja dissidentlust politseiriigis Burmas.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

03.05
vaba ajakirjanduse päev

05.05

 

BASELI KONVENTSIOONI TÄHTPÄEV

 

 
 
 
 
 

 

Baseli konventsioon ehk ohtlike jäätmete riikidevahelise veo ja nende kõrvaldamise kontroll on üks olulisematest rahvusvahelistest keskkonnaalastest kokkulepetest, millega on 2011. aasta novembri seisuga liitunud 176 riiki üle maailma, sealhulgas Eesti. Kuigi suur osa maailma riikidest on selle konventsiooniga liitunud, ei taga see veel tõhusat kontrolli, sest üks peamiseid probleeme on järelevalve puudumine.

 

Uurige välja, mis juhtub teie vanade elektroonikaseadmetega. Kutsu sel teemal rääkima Eestimaa Looduse Fondi või Mobiiliringlus OÜ esindaja. 

 

FILMISOOVITUS:

„Eksportides ohtusid“ – film elektrooniliste jäätmete ümbertöötlemisest Hiinas.

„Digitaalne prügimägi“ – film globaalsete elektrooniliste jäätmete kuhjumisest Nigeerias.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

05.05
Baseli konventsiooni tähtpäev

08.05–09.05

 

II MAAILMASÕJA OHVRITE MÄLESTUSPÄEV

Time of Remembrance and Reconciliation for Those Who Lost Their Lives during the Second World War

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee kuulutas 8.–9. mai Teise maailmasõja ohvrite mälestuspäevaks 2004. aastal. Päeva tähistamisega osutatakse au üle 60 miljonile inimesele, kes hukkusid Teises maailmasõjas.

 

Suurbritannias ja Commonwealth'i riigides kantakse sel päeval punast paberlille. Sellest tuleb ka päeva nimeks mooni päev (Poppy Day). Meisterdage ka endale kandmiseks punased moonid.

 

FILMISOOVITUS:

„Pabertiivul“ – Teise maailmasõja aegsest tsiviilisikute sõjategevusest Jaapanis ja USAs.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

08.05 - 09.05
II maailmasõja ohvrite mälestuspäev

12.05

 

ÕDEDE PÄEV

International Nurses Day

 
 
 
 
 

 

Rahvusvahelist õdede päeva tähistatakse Rahvusvahelise Õdede Nõukogu (IND) poolt alates 1965. aastast, et inimesed märkaksid arstiõdede panust meie ühiskonnas.

 

Rahvusvahelise õdede päeva raames võiks näiteks kutsuda mõne arstiõe klassiruumi oma tööst rääkima või siis külastada mõnda haiglat või hooldekodu, kus noored näeksid vahetult õdede tööd.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

12.05
õdede päev

15.05

 

PEREDE PÄEV

 

International Day of Families

 
 
 
 
 

 

ÜRO 1993. aasta üldassamblee otsustas, et 15. maid tähistatakse rahvusvahelise perede päevana. Päeva tähistamise eesmärgiks on lisada teadlikkust pereküsimustes ja parandada rahvaste valmisolekut, arutledes peresid puudutavate probleemide üle erinevaid tegevusmalle kasutades. Arutletakse, kuidas mõjutavad perekonda erinevad sotsiaalsed, majanduslikud ja demograafilised protsessid.

 

Räägi noortega pere rollist, sellest, kuidas erinevad ühiskondlikud protsessid mõjutavad pere käekäiku ja heaolu. Võiks arutleda ka Eesti peremudeli iseloomu ning selle kujunemise põhjuste ja tagajärgede üle. Võiks mõelda sellele, kuidas Eestis riiklikul tasandil pereelu reguleeritakse ning milliseid perepoliitika meetmeid kasutatakse nii meil kui ka globaalsel tasandil (näiteks Hiinas). Sel päeval võiks innustada noori oma perega midagi toredat ette võtma.

 

FILMISOOVITUS:

„Hing on sees“ – lastekodulapsed räägivad oma elust ja unistustest.

„Tahan saada bossiks“ – nelja noore hiinlase ettevalmistumine kooli lõpueksamiteks.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

15.05
perede päev

17.05

 

INFOÜHISKONNA PÄEV

World Telecommunication and Information Society Day

 
 
 
 
 

 

Telekommunikatsioonipäeva tähistati esimest korda aastal 2006, enne seda oli sama päeva tähistatud televisioonipäevana alates 1969. aastast. Tele- ja infotehnoloogia arenedes on tähtis, et ühiskonnad püsiksid arenguga kaasas ja võtaksid omaks uusi infovahetuse meetodeid. ÜRO tahab toetada avatud ja inimõigustega kooskõlas infotehnoloogia arengut.

 

MÕTLE KAASA

 

Missugust infot sa igapäevaselt tarbid ja mis kanalit pidi info sinuni jõuab?

Kui palju kasutad iga päev nutiseadet, arvutit, televiisorit, raadiot ja telefoni? Milmääral erined selles osas arengumaal elavast inimesest?

 

TEGUTSE

 

Tegutse üks päev ilma internetita. Pane kirja kõik tegevused, mis sul seetõttu tegemata jäid.

Kirjuta paberil kiri või kaart oma sõbrale ja postita see.

Guugelda ennast ja oma pereliikmeid – mida teada saad?

Vaata filmi „Veri mobiilis“, mis räägib Kongo Demokraatlikus Vabariigis toimuvast mobiiltelefonide valmistamiseks kasutatavate mineraalide kaevandamisest ning selle seosest kohaliku relvavõitlusega.

Vaata, kuidas kaasaja Robin Hoodid võitlevad meedia abil kurjade korporatsioonide vastu filmist „Yes men parandab maailma“.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

Prindi Infoühiskonna päeva plakat ja pane see klassiruumi seinale kõigile uudistamiseks!

Uurige klassiga, kuidas on muutunud meediatarbimine Eestis viimase kümne aasta jooksul. 

Arutage klassis selle üle, mis on IKT laialdase leviku head ja vead. Kuidas saame vigu vähendada?

Vaadake Kadri Kalle maailmahariduse videoloengut rohepesust

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

17.05
infoühiskonna päev

21.05

 

KULTUURILISE MITMEKESISUSE PÄEV

World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development

 
 
 
 
 

 

Päev kuulutati välja aastal 2001 ning see aitab süvendada arusaamist kultuurilise ja religioosse mitmekesisuse tähtsusest, õpetab tolerantsust ning edendab kultuuridevahelist dialoogi. Eesmärgiks on kaasa aidata ühiskonna rahumeelsele ning jätkusuutlikule arengule. Päeva raames tuletatakse inimestele meelde ka inimõigusi ja üldkehtivaid vabadusi.

 

Arutlege, mil moel avalduvad Lääne kultuuris erinevate kultuuride mõjud. Tutvuge Aafrika, Afroameerika, Ladina-Ameerika ja Aasia kultuuri mõjudega. Kas Eesti kultuuris on mitteeuroopalikke kultuurimõjusid? Kui nii, siis milliseid, miks ja kuidas avaldavad need mõju tänapäeva Eesti kultuurile? 

Mängige: „Tervitused ümber maailma“ – lühike sissejuhatav mäng, mis sobib kultuurierinevuste tundi sisse juhatama.

 

FILMISOOVITUS:

„Iga hea abielu hakkab pisaratega“ – Briti-Bangladeshi perekonna erimeelsused tulevad esile, kui on aeg hakkata tütreid mehele panema.

„Võõras“ – film uurib Eesti ühiskonda ja selles peituvat viha ning hirmu .

"Sotsiaalne eksperiment Leedus"

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

21.05
kultuurilise mitmekesisuse päev

22.05

 

BIOLOOGILISE MITMEKESISUSE PÄEV

International Day for Biological Diversity

 
 
 
 
 

 

Maailm muutub kiiremini kui kunagi varem. Rahvastiku kasv ja lisanduv tarbimine rõhuvad ning lisavad ohte looduslikule mitmekesisusele. Looduse mitmekesisuse päeval võiksime tuua esile kõikide vastutuse looduse kaitsmises ja selle

säilitamises. Päeva eesmärgiks on lisada teadlikkust ja arusaamist looduse mitmekesisusest. Tähtis on tutvustada keskkonnakaitset, pidevat loodusliku mitmekesisuse kasulikkust ja sealt saadava kasu võrdset jagunemist.

 

Laske õpilastel uurida, millised toidulettidelt leitavad hõrgutised on tegelikult peaaegu väljasuremisohus. Samuti võiks tutvuda kampaaniatega, mida on liikide säilitamiseks üle maailma läbi viidud.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

22.05
bioloogilise mitmekesisuse päev

29.05

ÜRO RAHUVALVAJATE PÄEV

International Day of United Nations Peacekeepers

 
 
 
 
 

 

Rahukaitsmine on arenenud ajaloo jooksul, see ei ole enam ainult relvarahude valvamine. Tänapäeva ÜRO rahuvalve ülesanded on mitmekülgsed – institutsioonideehitamine, seaduste järgimine, majanduse ülesehitamine, valimiste kontrollimine, relvade riisumine, humanitaarprojektide 

koordineerimine ning pagulaste uuesti taasasustamine. ÜRO rahuvalvajad teevad oma parima, et tagada konfliktipiirkondades kestev rahu ja turvalisus. Rahvusvahelisel rahuvalvajate päeval on põhjust meelde tuletada, et ka kõige kallim rahuturvamisoperatsioon maksab vähem kui kõige odavam sõda.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

29.05
ÜRO rahuvalvajate päev

MAAILMAPÄEV EESTIS

 

Toimub igaaastaselt nädalavahetuse päeval mai lõpus – juuni alguses

 

 
 
 
 
 

 

Kogupereürituse maailmapäeva eesmärk on suurendada meie teadlikkust arengukoostööst ja globaalprobleemidest ning anda ülevaade Eesti riigi ja vabaühenduste tegevusest selles valdkonnas. Esimene maailmapäev korraldati MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud initsiatiivil 2005. aastal ning nüüdseks

on sellest saanud iga-aastane traditsiooniline üritus. Maailmapäeva raames tutvustavad oma tegevust erinevad organisatsioonid nii Eestist kui välismaalt, toimuvad töötoad ja vestlusringid, sõna võtavad arvamusliidrid ning arengukoostöö vallas tegutsevad eksperdid, suurel laval kõlab maailmamuusika ning linastub filmiprogramm.

 

Uurige välja www.terveilm.ee lehelt, kus ja millal toimub järgmine maailmapäev ning kuidas teie klass võiks sellel osaleda.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

30.05
Maailmapäev Eestis

31.05

 

TUBAKAVABA PÄEV

World No Tobacco Day

 
 
 
 
 

 

Ülemaailmse tubakavaba päeva raames teavitatakse inimesi tubaka negatiivsest mõjust tervisele. Tubakavaba päeva algatajaks oli 1987. aastal maailma terviseorganisatsioon (WHO).

 

Kutsuge külla meditsiinitöötaja, kes selgitaks suitsetamise mõju tervisele. Laske õpilastel otsida internetist suitsetamisevastaseid kampaaniaid ning tutvustada klassikaaslastele kõige mõjuvamaid leide.

 

FILMISOOVITUS:

„Suits“

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

31.05
tubakavaba päev

01.06

 

LASTEKAITSEPÄEV

 
 
 
 
 

 

Lastekaitsepäeva tähistamine sai alguse 1925. aastal Genfis toimunud üleilmsel konverentsil. Lastekaitsepäeva tähistatakse erinevates riikides erinevatel aegadel. Eestis tehakse seda 1. juunil. 1925. aasta samal päeval kutsus Hiina konsul traditsioonilise Hiina

draakonifestivali tähistamiseks San Franciscos kokku Hiina orbudest lapsed. Sealt sai alguse traditsioon tähistada lastekaitsepäeva igal aastal juunikuu esimesel päeval. Eestis alustas Lastekaitse Liit lastekaitsepäeva tähistamist 1980. aastate lõpul.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

01.06
lastekaitsepäev

04.06

 

VÄGIVALLA OHVRIKS LANGENUD LASTE PÄEV

International Day of Innocent Children Victims of Aggression

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassambleed kohutas 1982. aasta 19. augusti hädaistungi ajal Iisraeli agressiivsest käitumisest tulenev Palestiina ja Liibanoni lapsohvrite suur hulk ja seetõttu otsustati omistada üks päev kõigile lastele, keda on rünnatud. Rünnakute ohvriteks langenud laste mälestuspäeva on peetud 1982. aastast.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

04.06
vägivalla ohvriks langenud laste päev

05.06

 

KESKKONNAPÄEV

 

World Environment Day

 
 
 
 
 

 

15. detsembril 1972 otsustas ÜRO üldassamblee kuulutada 5. juuni maailma keskkonna päevaks. Kuupäev meenutab Stockholmi 1972. aasta ÜRO keskkonnaistungi avamispäeva. Istungi tulemusena loodi ÜRO keskkonnaprogramm UNEP. Keskkonnakaitse päeva eesmärgiks on meie keskkonnas toimuvatele muutustele

tähelepanu juhtimine. Kliimamuutused, kliimasoojenemine ja kasvuhooneefekt põhjustavad eriti suuri probleeme arengumaadele, kus ollakse kõige haavatavamad. Samuti on kliimamuutuste mõju märkimisväärselt suur ka Arktikale. Kliimasoojenemine mõjutab peale taimestiku ja loomastiku ka inimeste toimetulekuvõimalusi.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

05.06
keskkonnapäev

 

RAMADAAN

 

Islami kalendri üheksas kuu, Gregoriuse kalendris liikuv kuu, mis katab 34 aasta jooksul ära kogu aasta

 
 
 
 
 

 

Ramadaan on islami kalendri paastukuu, mil iga täiskasvanud täie mõistuse juures olev terve moslem peab päikesetõusust päikeseloojanguni hoiduma toidust, joogist ja seksuaalvahekorrast. Ramadaan kestab 29 või 30 päeva ning selle eesmärgiks on õpetada

moslemitele kannatlikkust, vaimsust, alandlikkust ja allaheitlikkust jumalale. Lisaks paastumisele on ramadaani ajal tavapärasest veelgi olulisemal kohal palvetamine ja heategevus. Nimelt õpetab paastumine moslemitele ka enesedistsipliini ja empaatiat.

 

Tutvuge Islami kommetega. Tellige selleks Maailmahariduskeskusest õppematerjal „Islamimaailmas“, mis sisaldab ohtralt kasulikku taustinfot ja õppetegevusi. Võimaluse korral võiks näiteks tundi rääkima kutsuda mõne Eestis elava moslemi.

FILMISOOVITUS:

„Iga hea abielu algab pisaratega“ – film Inglismaal elavast läänelike kommetega moslemitüdrukust, kes valmistub abielluma konservatiivsema Bangladeshi noormehega.

„Verised karikatuurid“ – film Taani päevalehes avaldatud prohvet Moslemi karikatuuri skandaalist.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

06.06 - 05.07
Ramadaan

08.06

 

OOKEANIDE PÄEV

 

World Oceans Day

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee kuulutas 2008. aastal 8. juuni maailma ookeanide päevaks. Ookeanidest sõltub meie edaspidine käekäik ja jätkusuutlik areng. Ookeanid on peamisteks toidu ja meditsiiniliste resursside allikaks ning lisaks mängivad need äärmiselt olulist rolli meie biosfääris. Ookeane kutsutakse ju lausa maailma kopsudeks.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

08.06
ookeanide päev

12.06

 

LAPSTÖÖJÕU KASUTAMISE VASTANE PÄEV

World Day against Child Labour

 
 
 
 
 

 

Rahvusvaheline tööorganisatsioon (ILO) käivitas 2002. aastal rahvusvahelise lapstööjõu kasutamise vastase päeva, et pöörata tähelepanu lapstööjõu ulatusele globaalsel tasandil. Hetkel on maailmas umbes 215 miljonit lapstöötajat, kellest on 115 miljonit

seotud ohtliku tööga ning ILO eesmärgiks on 2016. aastaks elimineerida hullemaid lapstööjõu vormid. Hetkel peavad paljud lapsed töötama pikki tööpäevi ohtlikes tingimustes ning need lapsed on üldiselt seotud vaesusega ja haridus pole neile kättesaadav.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

12.06
lapstööjõu kasutamise vastane päev

14.06

 

VEREDOONORLUSE PÄEV

World Blood Donor Day

 
 
 
 
 

 

Maailma veredoonorluse päeva eesmärgiks on tõsta inimeste teadlikkust ohutust veredoonorlusest, kusjuures rõhutatakse, et doonorlus võib päästa elu.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

14.06
veredoonorluse päev

17.06

 

KÕRBESTUMISE JA PÕUA ENNETAMISE PÄEV

World Day to Combat Desertification and Drought

 
 
 
 
 

 

ÜRO kuulutas 1994. aasta üldistungil 17. juuni rahvusvaheliseks kõrbestumise ja kuivuse ennetamise päevaks. Samal päeval ja samal aastal kiideti heaks ÜRO lepe kõrbestumise vältimiseks. Riikidel soovitati lisada teadlikkust rahvusvahelise koostöö tähtsusest kõrbestumise ja kuivuse vastu võitlemisel.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

17.06
kõrbestumise ja põua ennetamise päev

19.06

 

AUNG SAN SUU KYI SÜNNIPÄEV

 
 
 
 
 

 

Aung San Suu Kyi (sünd 19.06.1945) on Birma (praeguse Myanmari) opositsiooni poliitik ja erakonna Rahvuslik Liit Demokraatia Eest liider. 1990. aastal võitis Aung San Suu Kyi' erakond üldvalimistel 59% häältest. Paraku oli ta juba enne valimisi riigijuhtide poolt koduarestis.

Ehkki talle pakuti võimalust riigist lahkumiseks, otsustas Aung San Suu Kyi Birmasse jääda ning veetis alates 1989. aastast ligi 15 aastat koduarestis, kuni ta vabastati 13. novembril 2010. aastal. 1991. aastal sai ta Nobeli rahuauhinna.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

19.06
Aung San Suu Kyi sünnipäev

20.06

 

PAGULASTE PÄEV

 

World Refugee Day

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee otsustas 2000. aasta üldistungil alustada maailma pagulaste päeva tähistamist. Esimene pagulaste päev oli 2001. aastal. Samal juunikuu päeval oli juba varemgi tähistatud Aafrika riike ühendava organisatsiooni (OAU) poolt Aafrika pagulaste päeva.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

20.06
pagulaste päev

23.06

 

LESKEDE PÄEV

 

International Widow's day

 
 
 
 
 

 

Rahvusvahelist leskede päeva peeti esimest korda 2010. aastal ÜRO üldassamblee eestvedamisel. Päeva eesmärgiks on pöörata erilist tähelepanu leskede ja nende laste täbarale olukorrale, et tagada nende inimõigused ja leevendada nende vaesust. Eesmärgiks on tagada kõigile naistele võrdne osalus ühiskonnas ning see peaks olema sammuke lähemale vaesusevabale ja rahulikule maailmale.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

23.06
leskede päev

26.06

 

PIINAMISOHVRITE TOETAMISE PÄEV

United Nations International Day in Support of Victims of Torture

 
 
 
 
 

 

ÜRO rahvusvahelist piinamisohvrite toetamise päeva peeti esimest korda 1997. aastal ÜRO üldassamblee eestvedamisel. 26. juunil 1987. aastal jõustus ÜRO piinamisevastane konventsioon. Konventsiooni kohaselt on sellele allakirjutanud riigid kohustunud võtma kasutusele meetmeid nende riigis aset leidva

piinamise ennetamiseks ning keelab saata neist riikidest välja tagasi kodumaale inimesi, kui on põhjust uskuda, et nad võivad seeläbi piinamise ohvriks langeda. Piinamisvastane konventsioon on üks kõige rohkem kontrollitud rahvusvahelisi inimõigustealaseid konventsioone.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

26.06
piinamisohvrite toetamise päev

26.06

 

NARKOOTIKUMIDE VASTANE PÄEV

International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking

 
 
 
 
 

 

ÜRO kuulutas 1987. aasta üldistungil 26. juuni rahvusvaheliseks narkootikumide ja narkokaubanduse vastu võitlemise päevaks. Päeva eesmärgiks on tugevdada ja parandada rahvusvahelist koostööd narkootikumide ja narkokaubanduse tõrjumiseks.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

26.06
narkootikumide vastane päev

28.06

 

MUHAMMAD YUNUS'I SÜNNIPÄEV

 

 
 
 
 
 

 

Muhamad Yunus (sünd 28.06.1940) on Bangladeshi majandusteadlane mikrokrediidi kontseptsiooni autor. Tema loodud Grameeni pank pakub vaestele inimestele ilma tagatiseta väikeseid laene, et aidata klientidel tagada majanduslik iseseisvus. 2006. aastal pälvis Yunus ja Garameeni pank Nobeli rahuauhinna.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

28.06
Muhammad Yunus’i sünnipäev

EID AL-FITR

 

liikuv püha, ramadaani lõpp

 
 
 
 
 

 

Eid al-Fitr on suur püha, mis muslimite jaoks tähistab ramadaani lõppu. Eid on araabiakeelne sõna, mis tähendab pidustust ning Fitr tähendab paastu lõpetamist. See püha tähistab 29 või 30 päeva kestnud ramadaanikuu lõppu, mille jooksul koidust päikesetõusuni ei sööda ega jooda. Sel päeval peetakse eriline palvus ja jagatakse almusi. Muslimid püüavad sel päeval ka unustada ja andestada erimeelsusi, mis aasta jooksul võivad

olla tekkinud. Tavaliselt ärgatakse Eidi päeval vara, juba enne päikesetõusu, pestakse, pannakse selga uued või parimad riided ning piserdatakse end parfüümiga. Perekonnad kogunevad pidulikuks eineks, lastele ja lähisugulastele jagatakse kingitusi, süüakse magusaid toite. Sel päeval on keelatud paastuda! Eid al-Fitr-it tähistatakse 1–3 päeva. Tüüpiline tervitus neil päevil on araabiakeelne „Eid Mubarak!” („Õnnistatud Eid”) või Eid Sa'eed (“Head Eid-i”).

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

05.07
Eid al-Fitr

11.07

 

MAAILMA RAHVASTIKU PÄEV

World Population Day

 
 
 
 
 

 

1989. aastal soovitas ÜRO arenguprogramm UNDP, et 11. juulit tähistataks kui maailma rahvastikupäeva. 1989. aasta 11. juulil ületas maailma rahvaarv 5 miljardi piiri ning seetõttu oli see kuupäev sobiv meenutamaks rahvastikuprobleemide tähtsust.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

11.07
maailma rahvastiku päev

18.07

 

NELSON MANDELA PÄEV

Nelson Mandela International Day

 
 
 
 
 

 

Nelson Mandela on inimõiguslane, rahvusvahelise rahu eest seisja ja esimene demokraatlikult valitud president Lõuna- Aafrikas. Sel päeval avaldatakse läbi vabatahtliku töö ja kogukonda panustamise austust

Mandela levitatavatele väärtustele. Mandela päev kutsub globaalselt inimesi üles tegutsema idee nimel, et iga üksikisik on võimeline maailma muutma ja mõjutama.

 

Sel päeval võiks tunnis tutvuda Mandela elulooga ning tema rolliga Lõuna-Aafrika Vabariigi apartheidi lõpetamises. Samuti võiks arutleda selle üle, kuidas õpilased saaksid ise läbi vabatahtliku tegevuse maailma paremaks muutmisse panustada.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

18.07
Nelson Mandela päev

30.07

 

SÕPRUSEPÄEV

 

International Day of Friendship

 
 
 
 
 

 

Rahvusvahelise sõpruse päeva korraldas esimest korda ÜRO üldassamblee 2011. aastal. Päeva eesmärgiks on edendada kultuuridevahelist rahu, harmooniat ning dialoogi tsivilisatsioonide vahel, solidaarsust, vastastikku arusaamist ja leppimist.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

30.07
sõprusepäev

01.08–07.08

 

RINNAGA TOITMISE NÄDAL

 
 
 
 
 

 

Ülemaailmset rinnaga toitmise nädalat tähistatakse enam kui 170 riigis eesmärgiga julgustada imetamist ning parandada seeläbi imikute tervist. Rinnaga toitmine on parim meetod selleks, et pakkuda vastsündinuile eluks vajalikke toitaineid. Maailma terviseorganisatsioon soovitab vaid rinnaga toitmist kuni lapse kuuenda elukuuni ning imetamist koos lisatoiduga kuni lapse teise eluaastani.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

01.08 - 07.08
rinnaga toitmise nädal

06.08

 

HIROSHIMA KATASTROOFI MÄLESTUSPÄEV

 
 
 
 
 

 

6. augustil 1945. aastal heitis Ameerika Ühendriikide lennuk Enola Gay Hiroshimale tuumapommi, millele järgnevas plahvatuses hukkus umbes 140 000 inimest. Kolm päeva hiljem heitsid USA lendurid tuumapommi Nagasaki linnale, tappes 70 000 inimest. Need kaks juhtumit on seni maailma sõjaajaloos

ainsad tuumapommi kasutamise juhud. Tuumapommi mälestuspäeval valmistatakse valgeid pabertuvisid, mis mälestavad Hiroshima katastroofis hukkunuid. Legendi kohaselt püüdis 9-aastane plahvatusejärgselt haigestunud jaapani tüdruk Sadako Sasaki valmistada enne surma 1000 tuvi.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

06.08
Hiroshima katastroofi mälestuspäev

09.08

 

MAAILMA PÕLIS-RAHVASTE PÄEV

International Day of the World's Indigenous People

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee otsustas 1994. aastal kuulutada 9. augusti rahvusvaheliseks maailma põlisrahvaste päevaks. Kuu- päev tuleneb sellest, et just 9. augustil 1992 kogunes esimest korda põlisrahvusi käsitlev töörühm ÜRO inimõiguste edendamise ja kaitsmise alatoimkonnas. Sel päeval peetakse meeles põlisrahvaid, nende kultuuri, teeneid ja saavutusi; tahetakse pöörata tähelepanu, et kõiki põlisrahvaid ei kohelda õiglaselt ja nende inimõigusi austavalt.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

09.08
maailma põlisrahvaste päev

19.08

 

HUMANITAARABI PÄEV

World Humanitarian Day

 
 
 
 
 

 

Esimest korda tähistati maailma humanitaarabipäeva 2008. aastal ÜRO üldassamblee eestvedamisel, et tunnustada ja edendada humanitaarabi tööd.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

19.08
humanitaarabi päev

30.08

 

ANNA POLITKOVSKAJA SÜNNIAASTAPÄEV

 
 
 
 
 

 

Anna Politkovskaja (30.08.1958–7.11.2006) oli vene ajakirjanik, kirjanik ja inimõigusteaktivist, keda teatakse peamiselt tema kriitika tõttu Tšetšeenia konfliktile ja tollasele Venemaa presidendile Vladimir Putinile. 7. oktoobril 2006. aastal tulistati teda tema kodumaja liftis, mille tulemusel ajakirjanik suri. Lahendamata mõrv pälvib jätkuvalt rahvusvahelist tähelepanu.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

30.08
Anna Politkovskaja sünniaastapäev

 

08.09

KIRJAOSKUSEPÄEV

 

International Literacy Day

 
 
 
 
 

 

Kirjaoskusepäeva peetakse 8. septembril, mil tuletatakse rahvusvahelisele üldsusele meelde kirjaoskuse tähtsust indiviidile, kogukonnale ja ühiskonnale. Rahvusvahelise kirjaoskuse päeva idee sündis UNESCOl ning esimest korda tähistati seda 1965. aastal. 2003. aasta jaanuaris kuulutas ÜRO resolutsioon kirjaoskusele pühendatud aastakümne alanuks. Aastakümne 2003–2012 põhiteemaks on alghariduse kättesaadavus kõigile. Kirjaoskus on inimõigus, mis annab 

inimesele võimaluse arenemiseks, hariduse saamiseks ja oma võimete kasutamiseks. Kirjaoskus on parema tervise ja heaolu võti. Kirjaoskus on tähtis ka naiste ja meeste vahelise võrdõiguslikkuse, rahu, ühiskonna arengu ja demokraatia seisukohalt. Haridus on väga oluline tüdrukute tuleviku seisukohalt – koolis käinud tüdruk abiellub tõenäoliselt vanemana, saab vähem lapsi ja suudab laste eest paremini hoolitseda kui hariduseta tüdruk.

 

MÕTLE KAASA

 

Miks on kirjaoskus igapäevaelus oluline?

Millistes igapäevaelu tegevustes läheb kirjaoskust tarvis?

Millist kirjaoskust vajab tänapäeva inimene?

Kujutle, milline on sinuvanuse inimese elu, kes pole saanud haridust.

Kuidas on tüdrukute ja naiste võimalused ning õigused haridusele aja jooksul Eestis muutunud? Kuidas on see toimunud mõnes teises maailma riigis?

 

TEGUTSE

 

Uuri eri tähestikke ja kirjuta neis oma nimi.

Loe uuesti oma lemmik raamatut ja jaga oma mõtteid teistega: tee selleteemaline lühivideo, fotolavastus, kirjuta arvustus vm. 

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Arutlege kirjaoskuse olulisuse üle igapäevaelus. Õpilased koostavad nimekirja tege- vustest, mille jaoks nad ühe päeva jooksul kirjaoskust kasutavad. Seejärel kujutlevad õpilased ette omavanuse tüdruku või poisi elu, kellel ei ole olnud võimalust koolis käia. Õpilased joonistavad kujutletud tegelastest pildisarju ning esitlevad neid tervele klassile.

 

Õpilased uurivad paarikaupa, kuidas on tüdrukute ja naiste võimalused ja õigused hari- dusele paranenud Eesti ajaloos. Koos selgitatakse, milliseid seadusandlikke meetmeid on ajaloo jooksul tüdrukute haridusvõimaluste parandamiseks rakendatud ning milline on olnud nende muudatuste mõju naiste elule. Õpilased koostavad oma tähelepanekute põhjal eesti tüdrukute haridustee ajatelje ning esitlevad seda kogu klassile.

Prindi kirjaoskusepäeva poster ja pane see klassiruumi seinale kõigile uudistamiseks!

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

08.09
kirjaoskusepäev

 

 

10.09

ENESETAPPUDE 

ENNETAMISE PÄEV

World Suicide Prevention Day

 
 
 
 

 

See päev on loodud maailma enesetappude ennetamiseks, enesetapukatse sooritanud inimeste aitamiseks ning avalikkuse teavitamiseks.

 

Arutlege vaimse tervise, kriisikäitumise, enesetappude põhjuste, tagajärgede ja efekti üle; rääkige ka neist, kelle enesetapukatse nurjub – kuidas oleks võimalik aidata neil eluga edasi minna. Pöörake tähelepanu diskrimineerimisele ning inimõigustele. 

 

FILMISOOVITUS:

„Väsinud end vihkamast“ – anoreksiaga võitleva noore Eesti neiu lugu. 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

10.09
enesetappude ennetamise päev

 

15.09 

DEMOKRAATIAPÄEV

World Day of Democracy

 
 
 
 
 

 

Demokraatia on universaalne väärtus, mis põhineb inimeste vaba tahte väljendamisel, et määratleda oma poliitilisi, majanduslikke, sotsiaalseid ja kultuurilisi arusaamu, mis omakorda suurendab kodanike vabadust ja tolerantsi. Päeva

eesmärk on arendada arusaamist demokraatiast ning julgustada valitsusi tugevdama demokraatiat ja oma kodanike osalemist poliitilistes protsessides.

 

MÕTLE KAASA

 

Mis on demokraatia? Too näiteid riikidest, kus valitseb demokraatia ja kus mitte.

Miks on demokraatlikus riigis hea elada?

Mis on parlamendi roll demokraatlikus riigis?

Mida tead Riigikogust ja selle liikmetest?

 

TEGUTSE

 

Osale Riigikogu, kohaliku omavalitsuse ja Europarlamendi valimistel. 

Vaata filmi „Valige mind!“, mis on humoorikas dokumentaal, kuidas ühes Hiinas algkoolis korraldatakse esimest korda vabad valimised – klassivanema valimised. 

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Rahvusvahelise demokraatia päeva raames võiks koos noortega külastada Riigikogu, arutada demokraatia olemuse ja selle mõjude üle nii isiklikul kui ka ühiskondlikul tasandil.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

15.09
demokraatiapäev

 

16.09

OSOONIKIHI KAITSMISE PÄEV

International Day for the Preservation of the Ozone Layer 

 
 
 
 
 

 

1987. aastal kirjutati alla Montreali lepingule osoonikihti hävitavate ainete vähendamiseks. Osoonikiht on õrn gaasikiht umbes 25 km kõrgusel

Maast, mis kaitseb meie planeeti ohtlike ultravioletkiirte eest ja muudab seetõttu elu säilimise võimalikuks.

 

Rääkige hõrenevast osoonkihist, selle mõjust kliimamuutustele ja meie igapäevaelule ning mõelge, kuidas saaks iga inimene käituda nii, et osoonkihti oma igapäevaste tegevustega võimalikult vähe kahjustada. 

 

FILMISOOVITUS:

„Katastroofi retseptid“ – naftavaba aasta filmitegija ja tema perekonna elus. Kuidas oma otsustega vähendada CO2 tootmist?

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

16.09
osoonikihi kaitsmise päev

 

21.09 

ALZHEIMERIPÄEV

 

World Alzheimer's Day 

 
 
 
 
 

 

Maailma Alzheimeri päeval on keskmes haigused – alzheimer ja dementsus – ning nende mõju perele, kogukonnale ja rahvustele. Alzheimeri tõbi on üks levinumaid dementsuse vorme, mis seisneb mitmetes häiretes, mis kahjustavad mentaalset funktsioneerimist ning 

mis on progressiivne ja pöördumatu haigus. Alzheimeri ennetamiseks soovitatakse näiteks võtta ette lühikesi matku, süüa õuna, šokolaadi, karriga maitsestatud toitu, marju, vitamiine ja veeta aega koos sõpradega.

 

Kutsuge tundi meditsiinitöötaja, kes selgitaks alzheimeri sümptomeid ning kuidas haigust põdevatele inimestele kõige paremini toeks võiks olla.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

21.09
alzheimeripäev

 

21.09

PUUDE ISTUTAMISE PÄEV

ENO Tree Planting Day

 
 
 
 
 

 

Ülemaailmse puude istutamise päevaga tähistatakse ENO kooliaasta algust. ENO on ülemaailmne e-kool, programm keskkonnateadlikkuse ja säästva arengu hüvanguks, milles osaleb 200 kooli 75 riigist. 21. septembril istutatakse paljudes riikides kell 12 kohaliku aja järgi puid.

Puude istutamise aeg käib koos päikesega idast läände, Aasiast Euroopasse ja Aafrikasse. ENO sümboliks on puu, mis on osa loodusest ning meenutab meie keskkonnakaitse tähtsust, teiseks on see ka koolide ülemaailmse koostöö, kultuurierinevuste, tolerantsi ja rahu sümbol.

 

Selle päeva raames võiks oma noortega minna puid istutama ning teha koostööd teiste koolidega. 

 

FILMISOOVITUS:

„Katastroofi retseptid“ – naftavaba aasta filmitegija ja tema perekonna elus. Kuidas oma otsustega vähendada CO2 tootmist?

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

21.09
puude istutamise päev

 

21.09

RAHUPÄEV

 

International Day of Peace

 
 
 
 
 

 

Päev on pühendatud riikidesisese kui ka rahvusvahelise rahu tugevdamiseks. Rahupäeval tahetakse, et kõik konflikti osapooled kuulutaksid välja vaherahu.

20. sajandil sai riikidevahelistes konfliktides surma ligi sada miljonit inimest. Külma sõja järgsetes sõdades ja konfliktides hukkus üle viie miljoni inimese.

 

MÕTLE KAASA

 

Miks ja missugust rahu sa vajad? 

Miks on oluline ja kuidas saavutada rahu maailmas?

Kuidas saab üks kallistus rahu luua?

Missugused suuremad ja väiksemad organisatsioonid panustavad ühiskonnas rahu loomisse?

 

TEGUTSE

 

Voldi origami tehnikas paberkurg ning kingi see inimesele, kellega rahu vajad. Origami voltimise juhendi leiad siit.

Üle maailma korraldatakse rahupäeva raames algatusi: „Kallistus rahu heaks” ja Rahutuvi kampaania, mitmesuguseid kontserte, piknikke, spordiüritusi. Võta neist osa.

Vaata filmi „Pabertiivul“, mis räägib teise maailmasõja aegsest tsiviilisikute sõjategevusest Jaapanis ja USAs. 

Vaata filmist „Maailmarahu ja teised 4. klassi võidud“, kuidas USAs Virginia koolis korraldati 4. klassile maailmarahu simulatsioonimäng.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Korraldage koolis rahupäev, võttes eeskujuks tegevusi The International Day of Peace kodulehelt.

Arutage klassis, missugust rahu keegi vajab selleks, et tal oleks hea olla. Kuidas õpilased teiste rahu austavad?

Prindi rahupäeva poster ja pane see üles klassiruumi seinale kõigile uudistamiseks.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

21.09
rahupäev

JOM KIPPUR EHK SUUR LEPITUSPÄEV

 

Tähistatakse Juudi kalendri järgi Tishri kuu kümnendal päeval, mis langeb tavaliselt septembri lõppu või oktoobri algusesse

 
 
 
 
 

 

Suur lepituspäev on iganädalase sabati kõrval Iisraeli rahva kõige suurem püha. See on andeksandmise päev – kahetsuse ja meeleparanduse päev igaühele, nii üksikisikule kui ühiskonnale. Jom kippur on paastupüha. Reedesest päikeseloojangust järgmise

päikeseloojanguni (25 tundi) hoidutakse nii toidust kui joogist, kahetsetakse ja palutakse Jumalalt patte andeks. Jom kippuri ajal pole töötamine lubatud. Suurt lepituspäeva tähistavad sünagoogi külastamisega ka paljud ilmalikud juudid, kes muid usukombeid ei järgi.

 

Tutvustage õpilastele judaismi põhitõdesid ning levikut maailmas. Võimalusel võiks külla kutsuda ka juudi, kes oskaks jagada oma kogemust juutide pühade tähistamise kohta.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

22.09 - 23.09
Jom Kippur ehk suur lepituspäev

 

22.09

AUTOVABA PÄEV

 

Car-Free Day

 
 
 
 
 

 

Autovaba päeva eesmärgiks on julgustada autojuhte vähemalt üheks päevaks oma auto hülgama, et kasutada selle asemel ühistransporti, jalgrattaid ning kõndimist. Samaaegselt survestab autovaba päev linnasid töötama välja

efektiivsemalt toimivat ühistranspordisüsteemi. Esimene autovaba päev toimus juba 1973. aastal naftakriisi ajal, kuid tänasel kujul on päeva tähistatud alates 90ndate keskpaigast..

 

Väidelge teemal: Elu ilma autota/autoga. 

Korraldage väike uurimus klassikaaslaste seas, arvutades välja, kui palju õpilased sõidavad nädalas autoga ning miks. Lisaks võiks arutada üheskoos, kuidas vähendada kogu klassi nädalast läbitud kilomeetrite arvu poole võrra. 

 

FILMISOOVITUS:

„Katastroofi retseptid“ – filmitegija pingutustest oma CO2 tootmist vähendada ning elada aasta ilma naftata.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

22.09
autovaba päev

 

SÜDAMEPÄEV

World Heart Day

 

Liikuv püha, mida tähistatakse septembri viimasel pühapäeval 

 
 
 
 
 

 

Esimest korda tähistas Maailma Südameföderatsioon maailma südamepäeva 2000. aastal, eesmärgiga teavitada inimesi südamehaigustest, 

mis on peamiseks surmapõhjuseks. Lisaks rõhutatakse tervislike eluviisi olulisust, mis aitab haigusi ära hoida.

 

MÕTLE KAASA

 

Milline on õnnelik süda?

Kuidas oma südant hoida?

 

TEGUTSE

 

Kasuta mõnd rakendust, mis loendab päeva jooksul tehtud samme, mõõdab jalgsi või rattaga liigutud vahemaid, analüüsib und vm. Võrdle andmeid päevade, nädalate ja kuude lõikes. 

Arvuta ühe tavalisel päeval söödud toitainete ja energia hulk. Uuri, kas see on kooskõlas tervisliku elustiili ja arstide soovitustega.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Kutsuge kooli külla meditsiinitöötaja, kes selgitaks peamisi südamehaiguste põhjuseid ning annaks nõu tervislikuls eluviisiks. 

Korraldage üleklassiline kampaania, mille raames iga õpilane mõõdab ja paneb kirja, kui palju ta ühes nädalas jalgsi või (tõuke)rattaga liigub, mitu sammu päevas teeb vms. Arutage, miks liikumine on tervisele hea.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

24.09
südamepäev

 

Septembri 4. pühapäev

KURTIDE PÄEV

Day of the Deaf 

Liikuv päev, mida tähistatakse septembri viimase täisnädala pühapäeval 

 
 
 
 
 

 

Kurtide päeva tähistamise eesmärk on, et inimesed näeksid ja mõistaksid kurte kui keelelist vähemusgruppi enda seas. Mõistaksid nende saavutusi ja kogukonna probleeme. 1951. aastal toimus Roomas esimene Maailma Kurtide Föderatsiooni (WFD) kongress ja sellest ajast hakati tähistama ka kurtide päeva.

Kurtidel inimestel on kollektiivitunne, nagu kuuluksid kõik kurdid ühte perekonda/kogukonda ning nende kogukonnas on rohkem füüsilist kontakti kui kuuljate hulgas, sest tähelepanu saavutatakse sageli teise inimese kätt või õlga puudutades ning hüvasti jäetakse kallistades või kätt surudes.

 

Kurtide päeval võib noortele õpetada näiteks viipekeele märke ja vaadata videosid kurtide elu ja viipekeele kohta.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

24.09
kurtide päev

 

28.09

MARUTAUDIPÄEV

 

World Rabies Day

 
 
 
 
 

 

Seda päeva korraldati esimest korda 2007. aastal erinevate inimese ja looma tervisega seotud maailmaorganisatsioonide eestvedamisel. 

Maailma marutaudipäeva eesmärk on tõsta inimeste teadmisi marutaudi kohta ja teadvustada, kui lihtne on seda ennetada.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

28.09
marutaudipäev

 

01.10

TAIMETOITLASTE PÄEV

 

World Vegetarian Day

 
 
 
 
 

 

Ülemaailmset taimetoitlaste päeva tähistatakse 1. oktoobril. Esimest korda tähistati taimetoitlaste päeva 1977. aastal Põhja-Ameerika taimetoitlaste ühingus. Rahvusvaheline taimetoitlaste liit 

kiitis taimetoitlusele pühendatud päeva tähistamise heaks 1978. aastal. Päeva eesmärk on edendada taimetoitlust kui positiivset, kaastundlikku ja tervislikku eluviisi.

 

Kutsuge külla meditsiinitöötaja, kes selgitaks taimetoitluse kui tervisliku toitmise võimalusi. Arutage ka tingimusi, milles toodetakse supermarketites müüdavat liha ning katsuge leida lahendus kõige tervislikumaks ja loodusest lugupidavamaks toitumiseks.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

01.10
taimetoitlaste päev

 

01.10

EAKATE PÄEV

 

International Day of Older Persons

 
 
 
 
 

 

Päeva eesmärk on meeles pidada eakaid inimesi. Eakatele tähelepanu pööramine ehitab silla generatsioonide vahele, et kultuur ja traditsioonid säiliksid.

 

Rääkige vananemisest – tervisest, keskkonnast, haridusest, kogukonna teenustest, maailma ja Eesti demograafilisest olukorrast, vabatahtlikkusest, mis on seotud eakatega, külastage mõnda hooldekodu või kirjutage/meisterage midagi oma lähedasele vananevale inimesele.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

01.10
eakate päev

 

02.10

VÄGIVALLAVASTANE PÄEV

International Day of Non-Violence

 
 
 
 
 

 

Päev tähistab Mahatma Gandhi sünnipäeva. Gandhit (1869–1948) tuntakse kui India iseseisvumiseni viinud rahvusliku liikumise juhtfiguuri ja maailma vabadusidee kandjat. Ta pühendas oma elu

vägivallatusele ning õpetas teisi oma põhimõtete järgi elama. Vägivallavastase päevaga tuletatakse meelde rahu, sallivuse, mõistmise ja vägivallata elamise tähtsust.

 

MÕTLE KAASA

 

Kuidas käitub hea sõber, kui tema sõpra kiusatakse?

Milliseid konflikti  rahumeelse lahendamise viise tead?

Kes oli Mahatma Gandhi ja millega on ta ajalukku läinud?

 

TEGUTSE

 

Koosta vägivallavastane kampaania, tee video või fotoseeria ja jaga seda teistega sotsiaalmeedias.

Vaata filmi „Gandhi jälgedes“, mis läbi viidete Gandhi ideedele ja elule heidab pilgu tänapäeva India demokraatlikule liikumisele.

Vaata filmi „Süütu“, mis räägib Uganda lapssõduritest.

Vaata põnevat dokumentaali „Palveta kurjus tagasi põrgusse“. Film räägib Libeeria naiste rahuliikumisest, mille juht Leymah Gbowee sai 2011. aastal Nobeli rahupreemia.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Arutage klassis vägivalla ja konfliktide olemuse, põhjuste, tagajärgede ning nende vältimise võimalikkuse üle nii indiviidi kui ka ühiskonna tasandil. Tehke ühiselt fotolavastusi, kus on kujutatud võimalusi konfliktide rahumeelseks lahendamiseks.

Tutvuge klassis Mahatma Gandhi elulooga, otsige ja vaadake Youtube'ist selleteemalisi videoid.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

02.10
vägivallavastane päev

 

ELUKESKKONNA PÄEV

 

World Habitat Day

Liikuv päev, mis toimub oktoobri esimesel esmaspäeval

 
 
 
 
 

 

Päeva idee on meelde tuletada inimeste elukohtade tuleviku ja urbaniseerumise kollektiivset vastutust ning linnade jätkusuutlikku arengut. Linna rahvastiku kasvades suureneb küll majanduslik ja sotsiaalne protsess, kuid sellega kaasneb ka haiguste, kuritegude, õhusaaste ja vaesuse hulk.

Jätkusuutliku ja kvaliteetse linnade arengu seisukohalt tuleb tähelepanu pöörata teadlikkuse tõstmisele, linnaplaneerimisele, juhtimisele, infrastruktuurile, teenustele, rahandussüsteemile ning katastroofide haldamisele.

 

Arutlege linnastumise, selle põhjuste, tagajärgede, väljakutsete ja võimalike lahenduste üle erinevatest aspektidest. Näiteks Eesti linna- ja maaelanike vahekorra ning erinevuste üle. Samuti elukoha, selle keskkonna ja naabruskonna mõjude üle inimese elule, tervisele, toimetulekule ja rahulolule ning kuidas üksikisik saaks olukorda parandada (nt vabatahtlik töö vms). 

 

 

FILMISOOVITUS:

„Sul on õigus teada“ – Keenia slummielanike püüdlustest oma olukorda parandada. 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

02.10
habitaadipäev

 

05.09

ÕPETAJATE PÄEV

 

World's Teacher's Day

 
 
 
 
 

 

Päeva eesmärgiks on tunnustada õpetajaid ja aidata tagada õpetajaameti kestvus ka tulevateks põlvedeks. Tähistatakse õpetajate 

kui kvaliteetse hariduse jagajate olulist rolli ühiskonnas. Eesmärgiks on tõsta õpetaja staatust.

 

MÕTLE KAASA

 

Milline on hea õpetaja?

Mis on õpetajaameti plussid ja miinused?

Missugune roll on haridusel inimeste ja ühiskonna kujundamisel? Missugune vastutus lasub õpetajal?

 

TEGUTSE

 

Täna ja tunnusta oma õpetajat!

Vaata nelja Lõuna-Aafrika noore pingutusi lõpueksamiteks valmistumisel filmist „Lootust testides“.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Sel päeval näitavad õpilased ja lapsevanemad üle maailma austust õpetajate vastu, tehes õpetajale kingitusi või korraldades kontserte. Tunnis võib arutada hariduse ja õpetajate rolli ja tähtsuse üle terves maailmas. 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

05.10
õpetajate päev

 

10.10

VAIMSE TERVISE PÄEV

 

World Mental Health Day

 
 
 
 
 

 

Ülemaailmset vaimse tervise päeva hakati vaimse tervise föderatsiooni algatusel tähistama aastal 1992. Selle päevaga tahetakse tähelepanu juhtida vaimse tervise probleemidele, informeerida ravivõimalustest ja ennetustööst. Loodetakse, et teadlikkuse tõusuga

psüühikast täieneb inimeste teadmistepagas, mis aitab vältida vaimse tervise probleemide teket ja aitab hakkama saada olemasolevatega. Vaimsete tervisehäirete ilmnemine kahekordistub kriitilistes olukordades, näiteks sõdade ajal.

 

Mõelge, kuidas mõjutab tänapäeva elutempo ja keskkond meie vaimset tervist ning võrrelge maa- ning linnaelu erinevusi vaimse tervise seisukohalt. Mõelge inimõiguste, töö, vaesuse, toitumise, teenuste, meedia ja poliitika mõju üle. Arutlege, kuidas saavad vaimselt ebastabiilsed inimesed hakkama meie ühiskonnas, kuidas suhtub sellesse ühiskond, kuidas kajastab seda meedia, kuivõrd esineb vaimsete tervisehäiretega inimeste diskrimineerimist ning kuidas oleks võimalik olukorda paremaks muuta. Mõelge sellele, kuidas hoida oma vaimset tervist ning kuivõrd oleneb see inimesest endast, tema elustiilist, lähedastest inimestest ja nõustamise ning riikliku tugisüsteemi olemasolust. Mõelge individualismi ja kollektivismi vahekorrast ning nende kahe mõjust inimese vaimsele tervisele.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

10.10
vaimse tervise päev

 

LOODUSÕNNETUSTE TÕRJUMISE PÄEV

International Day for Disaster Reduction

Liikuv püha, mida tähistatakse oktoobri teisel kolmapäeval

 
 
 
 
 

 

Päeva eesmärgiks on valmisolek ennetada loodusõnnetusi globaalsel tasemel. Katastroofiriski vähendamine on kõigi inimeste asi ning selleks peavad kõik olema valmis kaasa lööma kodanikeühiskonna, võrgustike, 

munitsipaal- ja valitsusetasandil. Linnade ja slummide inimesed on looduskatastroofile suhtes kõige haavatavamad, sest nad on sõltuvuses infrastruktuurist, teenustest, informatsiooni levikust.

 

Arutlege looduse ja inimkonna suhete ja kooseksisteerimise üle. Mõelge, milliseid riske toovad endaga kaasa looduskatastroofid ning kuidas oleks võimalik nende tagajärjel tekitatud kahjusid vähendada. Tuletage meelde lähiaja suurimad looduskatastroofid, nende mõju inimestele ja mõelge, kuidas on õnnetuste tagajärgedega toime tuldud.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

11.10
loodusõnnetuste tõrjumise päev

 

NÄGEMISEPÄEV

World Sight Day

 

Liikuv püha, mida tähistatakse oktoobri teisel neljapäeval

 
 
 
 
 

 

Seda päeva korraldati esimest korda 2002. aastal, et tähistada õigust nägemisele. Selle päeva raames pööratakse tähelepanu nägemispuudele ja vaegnägemisele, nende ennetamisele ja ravile.

 

Selle päeva raames võiks noortega rääkida nägemise olulisusest ning oma silmade eest hoolitsemisest. Võiks näiteks käia noortega silmakontrollis ja korraldada rollimäng, kus noored peavad kaetud silmadega maailma tajuma.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

12.10
nägemisepäev

 

13.10

KATASTROOFIDE VÄHENDAMISE PÄEV

International Day for Disaster Reduction

 
 
 
 
 

 

Tänapäeva urbaniseerunud maailmas on loodusõnnetustel äärmiselt traagilised tagajärjed, seega peab linnaplaneeringus arvestama loodusjõududega.

Aastas on sadu maanihkeid ja tornaadosid, orkaane, metsapõlenguid, vulkaanipurskeid, tsunaamisid, põuda.

 

MÕTLE KAASA

 

Mida saavad inimesed teha selleks, et katastroofe võimalikult vähe juhtuks?

Kas inimene on looduse või loodus inimese kroon?

Millised on Eestis elamise eelised ja puudused loodusõnnetuste kontekstis?

 

TEGUTSE

 

Uuri, kus on aset leidnud maailmas viimaste aastate suurimad looduskatastroofid. Mis looduskatastroofid on need olnud?

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Tutvustage õpilastele viimaste aastate suurimaid looduskatastroofe ning arutage üheskoos, mida saaksid inimesed ära teha selleks, et looduskatastroofe võimalikult vähe juhtuks ning et nendega kaasneks võimalikult vähe hukkunuid.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

13.10
katastroofide vähendamise päev

 

15.10

MAAPIIRKONDADE NAISTE PÄEV

 

International Day of Rural Women

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee kuulutas 2007. aastal 15. oktoobri rahvusvaheliseks maapiirkondade naiste päevaks, õhutades liikmesmaid parandama maapiirkondade naiste eluolu rahvuslikul, piirkondlikul ja globaalsel tasandil. Tähelepanu juhitakse toidu turvalisusele, majanduse arengule,

koolitussüsteemidele, et vähendada ebavõrdsust. Maapiirkondade naised on farmerid, kalastajad, karjakasvatajad, ettevõtjad, etnilise identiteedi säilitajad, traditsiooniliste teadmiste ja jätkusuutlike tavade edasikandjad, hoolitsejad, vanemad, eestkostjad jne.

 

Arutlege soorollide, maa ja linna naiste elu erinevuste, traditsioonide ning maapiirkondade naiste eluolu põhjuste ja tagajärgede üle ning leidke, kuidas olukorda parandada. Mõelge globaalse maapiirkondade naiste kontekstis ka Eesti maapiirkondades elavate naiste eluolust.

 

FILMISOOVITUS:

„Libeeria Raudsed Leedid“ – Aafrika esimese naispresi- dendi Libeeria Ellen Johnson-Sirlefi esimene aasta ametis.

„Roosad sarid“ – film naiste õiguste eest võitleja elust In- dias.

„Lakshmi ja mina“ – koduabilise ja tema tööandja suhe tänapäeva Indias.

„Õed planeedil“ näitab, kuidas mõjutavad kliimamuutused naisi erineval pool maakera.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

15.10
maapiirkondade naiste päev

 

15.10

KÄTEPESUPÄEV

 

Global Handwashing Day

 
 
 
 
 

 

ÜRO initsiatiivil tähistatakse alates 2008. aastast ülemaailmset kätepesupäeva, mille eesmärk juhtida tähelepanu hügieenile ning vähendada kõhulahtisusest tingitud surmasid. Selle raames toimuvad õpetlikud koolitused, mille põhisõnumiks on

hügieeni vajalikkus. Seebiga käte pesemine on lihtne võimalus ära hoida kõhulahtisust ja akuutsete hingamisteede infektsioone, mis igal aastal võtavad arengumaades miljonite laste elusid.

 

Kutsuge tundi mõni meditsiinitöötaja seebiga kätepesu olulisusest rääkima. Korraldada võiks ka ülekoolilise kampaania, mille raames klassi õpilased uurivad kätepesu olulisust ja olukorda arengumaades ning valmistavad ise kaasahaaravaid ja informeerivaid plakateid, mille võiks üles riputada kooli WCsse. Vaata tegevuste planeerimiseks ka Global Handwashing Day kodulehte.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

15.10
kätepesupäev

 

 

16.10

TOIDUPÄEV

 

World Food Day

 
 
 
 
 

 

Ülemaailmse toidu päeva tähistamine kuulutati algupäraselt välja FAO (Food and Agriculture Organization) poolt aastal 1979, et tõsta üldist teadlikkust maailma toiduprobleemist ja juhtida tähelepanu nälja, alatoitumuse ja

vaesuse vastu võitlemisele. Aastal 1980 kinnitas ka ÜRO üldassamblee selle päeva tähistamise olulisust, rõhutades toidu hädavajalikkust, mis on inimese toimetuleku ja heaolu vältimatu eeldus.

 

MÕTLE KAASA

 

Mis on sinu lemmiktoit?

Mida söövad inimesed Jeemenis, Ghanas, USA-s, Indias jm-l?

Maailmas on toitu piisavalt, kuid siiski elas 2015. aastal iga üheksas inimene näljas. Mida saame teha selleks, et maailmas ei oleks nälga?

 

TEGUTSE

 

Tutvu Mondo toidublogiga ning valmista mõni eksootiline rahvustoit.

Toidulauda saab muuta kliimasõbralikumaks lihtsalt ja tervislikult: eelista taimetoitu ja kasuta mõõdukalt kodumaist liha. Kanaliha on lihatoitudest kõige kliimasõbralikum.

Tutvu banaani ajalooga filmis „Banana split“

Vaata kakaotööstuse ja lapstööjõu teemalist filmi „Kibe šokolaad“.

Vaata filmi „Lauake, kata end!“, et saada rohkem teada meie igapäevase toidu tarbimise ja raiskamise kohta.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

Prindi toidupäeva poster ja pane see klassiruumis seinale kõigile uudistamiseks!

Ülemaailmse toidupäeva raames korraldatakse üle terve maa spordi- ja heategevusüritusi, kontserte ja marsse, korraldage mõni üritus ka oma klassiga.

Arutage ülemaailmsete toiduprobleemide, toidu kvaliteedi ja -turvalisuse, toidutööstuse, tarbimiskultuuri ning õiglase kaubanduse teemadel.

Koolis ürituste korraldamiseks leiab palju lisaideid Mondo toidupäevade materjalist või FAO kodulehelt.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

16.10
toidupäev

 17.10 

VAESUSE LIKVIDEERIMISE PÄEV

International Day for the Eradication of Poverty

 
 
 
 
 

 

1992. aastal kuulutas ÜRO üldassamblee 17. oktoobri rahvusvaheliseks vaesuse likvideerimise päevaks. Paljud rahvad olid tähistanud seda päeva juba varemgi. ÜRO liikmesriigid uuendasid oma kohustust vaesuse vähendamiseks ja inimeste

elutingimuste parandamiseks kogu maailmas. Vaesuse vähendamine nõuab riikidelt paljude meetmete rakendamist. See nõuab jõupingutusi haridus-, tervishoiu-, majandus- kui ka poliitsüsteemi tasemel. Tegemist on väga olulise arengueesmärgiga.

 

Rahvusvahelise vaesuse likvideerimise päeva raames korraldatakse üle terve maa erinevaid kontserte ja kultuuriüritusi, kirjutatakse petitsioone. Nendele võimalustele võiks mõelda ka klassiruumis ning arutleda erinevate vaesusega seotud teemade üle, nagu näiteks tööturg, haridus, arenenud riikide ja arengumaade suhted, tervis, toit, elutingimused jne.

Korraldage kooli aulas riikide majandusliku ja sotsiaalse erinevusega seotud söögi loosimine. Küpsetage eelnevalt kokanduse tunnis kooke ning uurige maailma erinevate riikide majanduslikku ja sotsiaalset olukorda. Seejuures pöörake tähelepanu riikide SKP-le, inimarenguindeksile, kirjaoskusprotsendile ja keskmisele prognoositavale elueale. Valmistage ette riikide andmetega sedelid ning pange need kõik ühte purki. Söögi loosimisel saab igaüks, kes purgist sedeli võtab, ühe koogitüki. Koogitüki suurus sõltub sedelil oleva riigi majanduslikust ja sotsiaalsest olukorrast. Rikka maa andmetega sedeli tõmmanu saab suurema koogitüki kui vaese maa oma. Kõige vaesema riigi koogitükk on vaevalt suurem kui üks koogiraasuke. Pöörake tähelepanu sellele, mis mõtteid eri suurusega koogitükid külastajates tekitavad. Rääkige loositõmbamisega seoses maailma ebavõrdsusest ja inimeste eluolust erinevates maailmajagudes.

 

FILMISOOVITUS:

„Inimareng” – inimarengu indeksi esimese riigi (Norra) ja viimase (Niger) riigi elanikud räägivad, mida nad oma elust arvavad.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

17.10
vaesuse likvideerimise päev

 

21.10 

ÕUNAPÄEV

 

Apple Day

 
 
 
 
 

 

Õunapäeva eesmärk on juhtida iga-aastaselt tähelepanu kohaliku mitmekesisuse olulisusele. Õun sümboliseerib seejuures kohalikku toitu ja selle mõju kogukonnale ning maastikule. Alates 1990. aastast

on päeva raames korraldatud üle Inglismaa mitmeid üritusi, mis juhivad tähelepanu kohalikule mitmekesisusele ning propageerivad kogukonna õunaaedu.

 

Koguge klassi peale kokku nii palju erinevaid õunaliike, kui suudate ning tehke neist koos liiginimedega näitus. Uurige, kui palju kohalikke õunaliike kasvab Eestis ning mis liiki õunu müüakse kauplustes. Mis maalt on pärit Eesti poodides müüdavad õunad? 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

21.10
õunapäev

 

24.10–30.10 

DESARMEERIMISE NÄDAL

Disarmament Week

 
 
 
 
 

 

Igaaastane desarmeerimise nädal algab ÜRO loomise aastapäevaga. 1995. aastal kutsus ÜRO üldassamblee valitsusi ja

vabaühendusi üles jätkama oma aktiivset osavõttu desarmeerimise nädalal.

 

Selle nädala raames võiks arutleda maailmas toimuvate relvastatud konfliktide üle ning selle üle, mida maailmas tehakse relvade vähendamise nimel. Samuti võiks mõtiskleda selle üle, kuidas on võimalik elada riigis, kus käib sõda ning kuidas elada sõja tagajärgedega ning ehitada riik taaskord üles.

 

FILMISOOVITUS:

„Libeeria Raudsed Leedid“ – Aafrika esimese naispresidendi Libeeria Ellen Johnson-Sirlefi esimene aasta ametis.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

24.10 - 30.10
desarmeerimise nädal

 

24.10 

ARENGU TEABE PÄEV

World Development Information Day 

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee kinnitas ülemaailmse arengust informeerimise päeva aastal 1972. Päeva eesmärk on suunata üldist huvi arenguprobleemidele ja rahvusvahelisele ühistööle. See, et samale kuupäevale on sattunud ka

ÜRO päev, ei ole kokkusattumus. Päevade eesmärgid on ühesugused – tõsta avalikkuse huvi arenguprobleemide vastu ja tugevdada nende lahendamiseks rahvusvahelist koostööd.

 

Tutvu Eesti välisministeeriumi lehel, kuidas Eesti üleilmsesse arengusse panustab. Milliseid riike on Eesti toetanud ning milliste vahenditega? Ühtlasi võiks arutleda selle üle, miks sarnase abi osutamine oluline on. Kutsu külla keegi välisministeeriumist või organisatsioonidest, kes osutavad välisabi, esindajaid Arengukoostöö Ümarlauast või MTÜst Mondo.

 

FILMISOOVITUS:

„Inimareng“ – võrdlus inimarengu edetabelis esimese (Norra) ja viimase (Niger) vahel. Inimeste arvamused selle kohta, mis on nende riigis hästi või halvasti.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

24.10
arengu teabe päev

 

24.10 

ÜRO PÄEV

 

United Nations Day

 
 
 
 
 

 

ÜRO on riikide koostöö organisatsioon, mis asutati 1945. aastal pärast II maailmasõda, et kõiki rahvaid ühendades vältida sõdu, tugevdada rahvusvahelist julgeolekut, kaitsta demokraatiat ja edendada rahvaste koostööd. ÜRO eesmärgiks on luua maailm, kus ei ole vägivalda ja inimestele on tagatud võrdsus ja heaolu. Valitsustevahelise organisatsiooni eesmärgiks sai rahvusvahelise rahu ja julgeoleku, rahvusvahelise õiguse ja inimõiguste arendamine. ÜRO tegevuse eesmärgid ja põhimõtted on kirja pandud ÜRO põhikirjas. See määratleb organisatsiooni eesmärgid, põhilised funktsioonid ja otsustamisviisid. 

ÜRO põhikiri jõustus 24. oktoobril 1945. Seda päeva on ÜRO päevana peetud alates 1948. aastast. 1971.aastalsoovitas ÜRO üldassamblee, et ÜRO päev oleks üldine puhkepäev.

ÜRO on oma tegevusaja jooksul viinud läbi kümneid rahuvalveoperatsioone, aidanud kaasa koloniaalstaatusest vabanenud riikide taasiseseisvumisele, abistanud näljahädalisi ning suurte keskkonnakatastroofide ohvriks langenud piirkondi.

Eesti liitus ÜROga 17. septembril 1991. Eesti Vabariigi alaline esindus ÜRO juures asub New Yorgis.

 

ÜRO päeva raames võiks noori teavitada ÜRO põhimõtetest, eesmärkidest ja tegevusest. Kutsuge külla Välisministeeriumi esindaja või korraldage ülekooliline üritus “Maailm tuleb külla”, mille tarvis uurige ÜRO liikmesriikide tausta ning tutvustage seda koolikaaslastele.

ÜRO päeval korraldage kooli aulas näitus, millega tutvustate ÜRO aastatuhande arengueesmärke ning nende saavutamise hetkeolukorda erineval pool maakera. Kaasake näituse ettevalmistamisse erineva kooliastme õpilasi.

Korraldage ÜRO pidu, kus tutvustate organisatsiooni tegevust ja selle liikmesriike. Paluge igal klassil valmistada peoks ette näitemäng ÜRO teemal ning kandke need teineteisele ette. ÜRO pidu võiks olla näiteks ÜRO simulatsiooni alguseks. ÜRO simulatsiooni käigus mängige läbi üks ÜRO peaassamblee istung.

 

FILMISOOVITUS:

„854“ – avab näljahädade tagamaid.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

24.10
ÜRO päev

 

ÕIGLASE KAUBANDUSE NÄDAL

 

43, 44 nädal

 
 
 
 
 

 

Oktoobri 43. või 44. nädalal tähistatakse õiglase kaubanduse nädalat. Hea aeg tuletada meelde, et iga toode ja iga ost muudavad maailma. 

Eesti poelettidel on valikus mitmeid toiduaineid, millel on peal kas Fairtrade, UTZ või Rainforest Alliance märgised, mis annavad meile infot tooraine tootmistingimuste kohta. Fairtrade märgis tagab, et toote kasvatajad ja töötlejad on saanud oma toodangu või töö eest väärilist

tasu. Lisaks õiglasele tasule on keelatud orja- ja lapstööjõu kasutamine, tootmisel lähtutakse keskkonnasäästlikest põhimõtetest ja lisatasu kasutatakse kogukonna sotsiaalseks arenguks. Õiglase kaubanduse süsteemiga on liitunud ligi 1,5 miljonit farmerit ja töölist 74-st riigist Aafrikas, Aasias ja Lõuna-Ameerikas.

Õiglase kaubanduse nädal toimub Eestis alates 2007. aastast.

 

MÕTLE KAASA

  • Mida tähendab õiglane kaubandus?
  • Milles seisneb ebavõrdsus maailmakaubanduses?
  • Kuidas mõjutavad sinu tarbimisvalikud inimeste elu arengumaades?

TEGUTSE

Uuri, kuidas valmib šokolaad.

Kirjuta lehte või blogisse eetilise tarbimise teemaline artikkel.

Uuri teenindajatelt ja müüjatelt, kas nad teadvad, missugustest tingimustes nende poolt pakutavad tooted on valmistatud.

Osta õiglase kaubanduse märgiseda tooteid.

Tutvu Eesti õiglase kaubanduse veebilehega  www.fairtrade.ee.

Vaata filmif „Banana Split“, mis kirjeldab ameeriklaste ja eurooplaste suure lemmikpuuvilja – banaani – kaudu seost rikaste lääne tarbijate ja vaeste arengumaa tootjate elude vahel.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

Korraldage klassis õiglase kaubanduse toodete otsimise võistlus, mille raames õpilased peavad nädala jooksul kirja panema võimalikult palju poodides müüdavaid õiglase kaubanduse märgisega tooteid ning märkima juurde poe nimega.

Viige küsitlus lähima toidupoe klientide seas, uurides, kui paljud inimesed teavad õiglase kaubanduse märki.

Laenutage Mondost mõni näitus, näiteks Šokolaadikampaania roll-up näitus, fotonäitus “Kakao lugu” või fotonäitus “Kohvi hind: pilte Nicaragua väikestest ja suurtest kohviistandustest”.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

26.10 - 01.11
õiglase kaubanduse nädal

06.11 

SÕJAST TULENEVATE KESKKONNAKAHJUDE TÕKESTAMISE PÄEV

International Day for Preventing the Exploitation of the Environment in War and Armed Conflict

 
 
 
 
 

 

2001. aastal kinnitati 6. november rahvusvaheliseks sõdade ja relvakonfliktide poolt põhjustatud keskkonnakahjude tõkestamise päevaks, ÜRO üldassamblee tahtis pöörata tähelepanu konfliktidest tulenevatele keskkonnakahjustustele. 

Konfliktid ei ole oht pelgalt inimestele, vaid ka loodusvaradele ja ökosüsteemide toimimisele. Kahjude tulemused ulatuvad veel kaugele pärast seda, kui konfliktid ise on juba ammu lõppenud.

 

Selle päeva raames võiks noortega rääkida sõdadest ning sõjatehnika arengust, mis mõjutab meie keskkonda. Võiks arutada selle üle, milliste loodusresursside pärast on viimasel ajal relvakonfliktid tekkinud (õli, puit, mineraalid jne) ning millised on nende konfliktide tagajärjed inimesele, loodusele, veele, õhule, metsadele, loomadele jne

 

FILMISOOVITUS:

„Mürgine tuli“ – Nigeeria naftaleiud pole toonud kohalikele elanikele kasu. 

„Veri mobiilis“ – osa mineraalidest, mida mobiiltelefonides kasutatakse, on pärit Kongo DVst, kus nende kauplemisega rahastatakse ka kohalikku relvavõitlust. 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

06.11
sõjast tulenevate keskkonnakahjude tõkestamise päev

 

10.11 

RAHU, ARENGU ja TEADUSE PÄEV

World Science Day for Peace and Development

 
 
 
 
 

 

Rahu, arengu ja teaduse päeva tähistatakse aastast 2002 ning selle eestvedaja on UNESCO. Päevaga pööratakse tähelepanu teaduse olulisusele. 

Eesmärk on teavitada avalikkust teaduse olulisest rollist ühiskonna rahu ja kestliku arengu kontekstis.

 

MÕTLE KAASA

 

Millega UNESCO tegeleb?

Miks on teadus ouline ja missugune on teaduse roll tänapäeva ühiskonnas?

Milliseid viimase aja teadusalaseid saavutusi tead?

Mida tahaksid ise avastada või leiutada, et maailmas oleks parem elada?

Kuidas aitab teadus maailma rahu tuua?

 

TEGUTSE

 

Õpi ära mõni lihtsam "teadustrikk".

Tutvu Nobeli teaduspreemia laureaatitega.

Tee nimekiri kümnest asjast, mida kasutad iga päev ja mis on saanud võimalikuks tänu viimase 30 aasta teadussaavutustele.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Rääkige õpilasteha teaduse rollist ja dialoogi olulisusest.

Korraldage koolis mõni teadusprojekt.

Kutsuge kooli rääkima külaline Teaduskeskusest AHHAA või Teadusbussi meeskonnast.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

10.11
rahu, arengu ja teaduse päev

 

14.11 

DIABEEDIPÄEV

 

World Diabetes Day

 
 
 
 
 

 

2006. aastal kinnitas ÜRO üldassamblee 14. novembri ülemaailmseks diabeedipäevaks, sest sel päeval on ka insuliini leiutanud Frederick Banting’i sünnipäev. Rahvusvaheline Diabeediühing ja WHO olid tähistanud diabeedipäeva juba 1991. aastast, kuulutades selle kuupäeva ÜRO päevaks. ÜRO üldassamblee tahtis julgustada liikmesriike ületama diabeedi poolt tekitatud raskusi ja pöörata tähelepanu kvaliteetsele tervishoiuteenusele. 

Diabeet on pärilik, kuid haiguse esildumist mõjutavad mitmed keskkonnatingimused ja elustiil, pikkuse ja kaalu vahekord, mõne viiruse põdemine ja hiline 

sünnitusiga. Kui diabeedi üle kaotatakse kontroll ja veresuhkru tase tõuseb väga kõrgele, võib see endaga kaasa tuua pöördumatuid tüsistusi, südamehaigusi, infarkti, neeruhaigusi, närvikahjustusi ja silmahaigusi. Diabeedi tekkimise nähtudeks võivad olla pidev janu, suurenenud söögiisu, kaalukaotus, väsimus, huvi ja keskendumisraskused, oksendamine, kõhuvalu, käte ja jalgade tuimus, hägune pilk, nakkushaigused ja aeglaselt paranevad haavad.

Diabeedi leevendamiseks on olulised füüsiline aktiivsus, normaalne kehakaal, tervislik toitumine, mittesuitsetamine ning tüsistuste jälgimine.

 

Ülemaailmse diabeedipäeva raames võiks noortele rääkida selle haiguse olemasolust, ennetusest ning tagajärgedega tegelemisest. Kui noorte seas on diabeetikuid või mõni nende lähedastest on suhkruhaige, on oluline, et haige inimese kaaslane teaks, mida kriitilises olukorras ette võtta ja kuidas aidata.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

14.11
diabeedipäev

 

MAAILMAHARIDUSE NÄDAL

Global Education Week 

Toimub novembri keskel

 
 
 
 
 

 

1999. aastal kuulutas Euroopa Nõukogu Põhja-Lõuna keskus välja maailmahariduse nädala, mille eesmärgiks on juhtida koolinoorte tähelepanu vaesuse ja sotsiaalse ebavõrdsuse küsimustele. Maailmahariduse nädalal kutsutakse koolinoori ja õpetajaid üles

oma koolis ellu viima maailmahariduslikke projekte, mille raames arutletakse ebavõrdsuse ja globaliseerumise teemadel. Maailmahariduse nädal kannab igal aastal uut pealkirja ning keskendub eri probleemidele.

 

MÕTLE KAASA

 

Mida tähendab maailmaharidus?

Millised on ÜRO arengueesmärgid? Mida saad sina teha, et need arengueesmärgid täituksid?

Mida saad sina/sinu pere/sinu sõpruskond/sinukogukond teha, et maailmas oleks kõigil parem elada?

 

TEGUTSE

 

Jaga sotsiaalmeedias mõna maailmahariduse või arengu koostöö teemalist artiklit.

Võta meiega ühendust ja osalena vabatahtlikuna MTÜ Mondo töös.

Toeta arengumaade laste haridust MTÜ Mondo Tarkusefondi kaudu.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

Tutvustage õpilastele ÜRO arengueesmärke.

Arutlege, miks on oluline rääkida koolis vaesuse ning sotsiaalse ebavõrdsuse küsimustest.

Kutsuge külla MTÜ Mondo maailmahariduse keskuse töötajaid tutvustama organisatsiooni tööd ning õpilaste võimalusi selles kaasa lüüa.

Korraldage koos õpilastega koolis maailmahariduse nädal.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

14.11 - 21.11
maailmahariduse nädal

 

16.11 

SALLIVUSPÄEV

 

International Day for Tolerance

 
 
 
 
 

 

Päeva eesmärgiks on parandada inimeste heaolu ja julgustada sallivust, austust ja dialoogi eri kultuuride, tsivilisatsioonide, inimeste ja organisatsioonide vahel. Üheks eesmärgi saavutamise teeks on hariduse edendamine ja avalikkuse 

suurem teadlikkus. Tolerantsus aitab vähendada poliitilist polariseerumist, kui stereotüübid, ignorants ja ähvardav viha suurendavad ühiskondade lõhestumist. Sallivus aitab ehitada ühtset globaalset ühiskonda.

 

MÕTLE KAASA

 

Mis on sallivus ja miks peame seda oluliseks?

Kuidas saab ühiskonnas diskrimineerimist vähendada ja sallivust suurendada?

Millised isikuomadused ja teadmised aitavad mõista erinevusi meie ümber?

 

TEGUTSE

 

Mõtle ja kirjuta üles iga oma sõbra, kolleegi, pereliikme kohta midagi head ning jaga seda nendega.

Vaata filmi „Võõras“, mis uurib Eesti ühiskonda ja selles peituvat viha ning hirmu segunemise ja väljasuremise ees.

Vaata filmi „Afganistan otsib superstaari“, mis räägib sellest, kuidas Afganistani populaarne telesaade kütab kirgi ja tõstatab küsimuse, mis on ühiskonnas lubatud ja mis mitte.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Arutage ühiskonnas inimeste sotsiaalsete võimaluste ning huvide üle. Rääkige ebavõrdsusest, diskrimineerimisest ja tolerantsusest, teistega arvestamisest ning ühiskonnas eri huvigruppide omavahelisest dialoogist, kooseksisteerimisest ja koostööst, vabadustest, õigustest ja kohustustest.

Tehke klassis ajurünnad ja kirjutage tahvlile mõtted, kuidas oleks ühiskonnas võimalik diskrimineerimist vähendada ja sallivust suurendada.

Korraldage meeskondlikke spordiüritusi, mis ühendavad inimesi, toomata välja osaliste sotsiaalset tausta.

Prindi sallivuspäeva poster ja pane see klassiruumi seinale kõigile uudistamiseks!

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

16.11
sallivuspäev

 

FILOSOOFIAPÄEV

 

World Philosophy Day 

Liikuv püha, mida tähistatakse novembri kolmandal neljapäeval

 
 
 
 
 

 

Maailma filosoofiapäeva korraldab UNESCO alates 2002. aastast. Eesmärk on ülal hoida filosoofia

pärandit, kriitilist mõtlemist ja analüüsivõimet.

 

Sel päeval võiks rääkida noortega filosoofiast ning algatada mõni päevakajaline debatt.

 

FILMISOOVITUS:

„Inglise kirurg“ – Inglise ajukirurgi heategevuslik töö Ukrainas.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

16.11
filosoofiapäev

 LIIKLUSOHVRITE MÄLESTAMISE PÄEV

World Day of Remembrance for Road Traffic Victims

Liikuv püha, mida tähistatakse novembri kolmandal pühapäeval

 
 
 
 
 

 

Päeva tähistamise eesmärgiks on meenutada liiklusõnnetustes hukkunuid ja toetada nende omakseid. Liiklusõnnetused on ootamatud ja traumeerivad ning nende mõju on pikaajaline.

Turvavöö kasutamine vähendab liiklusõnnetuste korral hukkumise riski 61% võrra. Poolte liiklusõnnetuse ohvriteks on jalakäijad, ratturid või mootorratturid.

 

Rääkige liiklusohutusest, samuti liiklusohvrite ja nende lähedaste abist ning leinast. Kutsuge näiteks mõni spetsialist neil teemadel rääkima.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

19.11
liiklusohvrite mälestamise päev

 

20.11 

LASTEPÄEV

 

Universal Chidlren's Day

 
 
 
 
 

 

Ülemaailmset lastepäeva tähistatakse paljudes riikides 20. novembril, päeval, mil 1989. aastal võeti vastu lapse õiguste konventsioon. Konventsiooniga on liitunud kõik ÜRO liikmesriigid, välja arvatud USA ja Somaalia. Eesti ühines konventsiooniga 1991. aastal. Rahvusvahelise lapse õiguste päeva

eesmärk on tõsta inimeste arusaamist lastest ning edendada laste heaolu. Sel päeval pööratakse tähelepanu laste õigustele, vabadustele, lapstööjõule, laste kuritarvitamisele ja kaitsele, laste identiteedile, haridusele, toidule, tervisele ja suremusele.

 

Rääkige lapse õigustest ning nende olukorrast maailma eririikides. Vaadake teemakohast filmi ning arutlege, kuidas saaks laste õiguslikku olukorda maailmas parandada.

Sageli öeldakse, et mäng on laste töö. Ka laste õiguste konventsioon rõhutab laste õigust puhkusele ja vabale ajale. Korraldage sellest lähtuvalt ülemaailmse lastepäeva tähistamiseks rahvusvaheliste mängude päev. Ettevalmistuseks uurige erinevates õppetundides, milliseid mänge lapsed erineval pool maakera mängivad ja valmistage tööõpetuse tunnis ette lihtsad mänguvahendid. Ülemaailmsel lastepäeval korraldage ülekooliline spordipäev, kus esitlete klasside kaupa erinevaid mänge ja pakute huvilistele võimalust neid proovida.

Korraldage teemapäev, kus tutvustate laste igapäevaelu eri riikides. Selgitage, millistes oludes lapsed elavad, kui paljud lapsed peavad käima tööl ning kui paljud ei saa koolis käia. Korraldage töötavate laste elu käsitlevaid rollimänge: proovige näiteks vee toomist ja raskete asjade kandmist, korvi ja vaiba kudumist või kingade viksimist.

Samuti võiks korraldada teavitusürituse oma kooli aulas. Üritusel võiks rääkida laste elutingimustest maailma eri paigus ning linastada teemakohaseid filme. Mõelge, kuidas saaks laste olukorda maailmas parandada.

 

FILMISOOVITUS:

„Punase külmiku teekond“ – 17-aastane Nepaali poiss ronib mööda mägiteid, et teenida raha oma hariduse jaoks.

„Kibe šokolaad“ – kas meie šokolaadis kasutatud kakao on kasvatatud lapstööjõu abil?

„Punam“ – 9-aastase Nepaali tüdruku raskest elust.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

20.11
lastepäev

20.11 

AAFRIKA INDUSTRIALISEERIMISE PÄEV

Africa Industrialisation Day 

 
 
 
 
 

 

Päeva eesmärgiks on tugevdada rahvusvahelise üldsuse seotust Aafrika tööstusliku arenemisega.

 

Aafrika industrialiseerimise päeva raames võiks rääkida industrialiseerumise, integratsiooni ja turuarengu teemadel. Mõelge industrialiseerimise mõjule nii arenguriikide kui ka arenenud riikide kontekstis nii ajaloolise, tänapäeva kui ka tulevikusuundade aspektist. Kasulik oleks vaadata mõnd filmi, et noortel tekiks olukorrast ka visuaalne pilt. Tööstuslike aspektide arutellu võiks sisse tuua üksikindiviidi ning üldise ühiskonnaarengu tasandi.

 

FILMISOOVITUS:

„Libeeria Raudsed Leedid“ – Aafrika esimese naispresidendi Libeeria Ellen Johnson-Sirlefi esimene aasta ametis.

"Turu majandus"– turumajandusest Aafrikas.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

20.11
Aafrika industrialiseerimise päev

 

21.11 

TELEVISIOONIPÄEV

World Television Day

 
 
 
 
 

 

Riike on õhutatud sel päeval tähelepanu pöörama rahu, turvalisust, majanduslikku ja sotsiaalset arengut ning kultuuri käsitlevate teleprogrammide vahendamisele. Televisiooni roll tänapäeva ühiskonnas on suur,

sest see on üheks põhiliseks infoallikaks, mis annab inimestele teada neid ümbritsevast maailmast. Televisioonil on universaalne roll kasvatada inimeste ühiseid arusaamu ja tolerantsi.

 

Rääkige televisiooni rollist meie igapäevaelus, kuidas tarbitakse televisiooni ning milline on meie meediavalikute mõju hoiakutele, suhetele ja ühiskonnale terviklikult. Rääkida võiks televisiooni iseseisvusest ning riskidest ja sellest kuivõrd oluline on kriitiline infotarbimine meie elus. Võite ka viia läbi küsitluse televisiooni vaatamise kohta või väitluse „Kas kõik on tõene info, mida meedia kajastab?“ Külla võib kutsuda mõne tuntud meediategelase. Õpilased võiksid teha ise uudiseid või vaadata ja analüüsida uudiseid kodu- ja välismaisest meediast.

 

FILMISOOVITUS:

„Burma VJ“ – film, mis tutvustab teravalt ohtlikku ajakir- janiku tööd ja dissidentlust politseiriigis Burmas.

„Yes men parandab maailma“ – kaasaja Robin Hoodid võitlevad meedia abil kurjade korporatsioonide vastu.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

21.11
televisioonipäev

 25.11 

NAISTEVASTASE VÄGIVALLA LÕPETAMISE PÄEV

International Day for the Elimination of Violence against Women

 
 
 
 
 

 

Päeva eesmärk on teadvustada naiste vastu suunatud vägivalda, millel on mitmeid vorme – füüsiline, seksuaalne, psühholoogiline ja

majanduslik. Naiste vastu suunatud vägivald mõjutab naiste tervist kui ka tema perekonna ja kogukonna heaolu.

 

Rääkige naiste vastu suunatud vägivalla olemusest, levikuulatusest ja tagajärgedest. Lugege klassiga nt. Khalid Hosseini raamatuid Afganistanist.

 

FILMISOOVITUS:

„Kui kuu ei paista“ – Taani Nigeeriast toodud prostituudid räägivad oma loo.

„Suurim vaikus“ – vägistamistest Kongos.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

25.11
naistevastase vägivalla lõpetamise päev

 

OSTUVABA PÄEV

Buy Nothing Day

Ameerikas tähistatakse päeva pärast tänupüha ja muudes riikides sellele järgneval päeval

 
 
 
 
 

 

Ostuvaba päev on rahvusvaheline protestipäev liigse tarbimise vastu. Ameerikas tähistatakse seda tänupühajärgsel päeval, mis on üks kümnest suurimast poodlemise päevast riigis. Esimene ostuvaba

päev toimus 1992. aastal Kanadas ning nüüdseks osaleb selles üle 65 riigi. Rahvusvahelisele tasandile tõi ostuvaba päeva tuntud väliseestlasest kultuurikriitik ja ajakirja Adbusters peatoimetaja Kalle Lasn.

 

Uurige individuaalselt oma ökoloogilist jalajälge ning arutlege üheskoos, kuidas saaksid õpilased ise igapäevaselt vähem tarbida, nii et meie planeedist jätkuks ka tulevastele põlvedele. Ostuvaba päeva raames korraldab juba mitu aastat näitusi ja üritusi ka Eesti Roheline Liikumine.

 

FILMISOOVITUS:

„Katastroofi retseptid“ – vaimukas film perekonnast, kes püüavad üle minna naftavabale tarbimisele.

"Roheline vale" - rohepesu fenomeni käsitlev dokumentaalfilm. 

„Ökoloogiline jalajälg“ – pooletunnine ülevaade ökoloogilise jalajälje terminist.

„Mardi Gras: Made in China“ ja „Meie ostame, kes maksab?“ – filmid Läänemaailma tarbijatest ja tarbitava tootmistingimustest.

„Jõuluvana töötuba“ – dokumentaalfilm, mis viib vaataja Hiina mänguasjatehaste hirmuäratavasse tõelisusse.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

27.11
ostuvaba päev

 

29.11 

PALESTIINA RAHVA TOETAMISE PÄEV

International Day of Solidarity with Palestinian People

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee kinnitas 29. novembri rahvusvaheliseks Palestiina rahvale solidaarsuse osutamise päevaks 1977. aastal. Päeva tähistamise taustaks on 1947. aasta,

kui ÜRO üldassamblee kiitis heaks Palestiina jagunemist puudutava resolutsiooni. Palestiina küsimus on üks maailma riike kõige rohkem puudutav teema.

 

Uurige Palestiina hetkeolukorda ning arutlege, milline võiks olla kriisi lahendus. Korraldage väitlus teemal „Kas Palestiina peaks olema iseseisev riik?“.

 

FILMISOOVITUS:

„Rahu esimene õppetund“ – film erakordsest koolist Iisraelis, kus koos õpivad nii palestiinlased kui juudid.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

29.11
palestiina rahva toetamise päev

 

01.12 

AIDSI PÄEV

 

World AIDS Day

 
 
 
 
 

 

Esimest ülemaailmset AIDSi päeva tähistati 1988. aastal. Päeva eesmärk on informeerida maailma AIDSi ohtudest ning osutada solidaarsust ja tuge AIDSi ohvritele üle kogu 

maailma. AIDS on üks maailma keerulisematest haigustest. Paljud HIV kandjad ei pruugi teada, et nad viirust kannavad, sest neil ei esine mingisuguseid sümptomeid.

 

Rahvusvahelise AIDSi päeva raames võiks kutsuda noortele AIDSist rääkima mõne spetsialisti. Sel päeval kantakse üle maailma punast linti, mida võiks ka koolis kanda. Samuti võib teha klassis rühmatöö AIDSist – koostada ennetusplakateid, teha näidendeid või korraldada viktoriine AIDSi avastamise, leviku, põhjuste, ennetustöö või haigestunute diskrimineerimise teemadel.

 

FILMISOOVITUS:

„Punane lint ümber minu maja“ – vapustava naise Pinky lugu AIDSi ennetustööst.

„Me oleme koos“ – Lõuna-Aafrika AIDSi-orbude koorist.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

01.12
AIDSi päev

 02.12 

ORJUSE LÕPETAMISE PÄEV

 

International Day for the Abolition of Slavery

 
 
 
 
 

 

Päeva tähistamisega meenutatakse ÜRO üldassamblee poolt 1949. aastal heaks kiidetud lepingut inimkaubanduse ja inimeste ärakasutamise lõpetamiseks. Peamised orjuse vormid on pärisorjus, võla- ning sunnisorjus ja konsolideeritud orjus, naiste ja laste inimkaubandus, koduorjus, 

prostitutsioon, sunnitud abielu ja naistemüük, lapstööjõud. Tänapäeva orjus mõjutab meid kõiki, sest see nõrgendab legitiimset majandust, lõhub perekondi, loob vägivalda, ähvardab avalikku turvalisust ja tervist jne. Seega on oluline võidelda orjuse vastu ning pöörata tähelepanu vabadusele ja inimõigustele.

 

Uurige, milline oli transatlandiline orjakaubandus ja selle tagajärjed. Samuti võiks analüüsida, milline on Eesti orjuse ajalugu ning tänapäeva orjuse näited.

 

FILMISOOVITUS:

„Mardi Gras: Made in China“ – film Läänemaailma tarbija- test ja tarbitava tootmistingimustest.

„Tume šokolaad“ – kas meie šokolaadis kasutatud kakao on kasvatatud lapstööjõu abil?

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

02.12
orjuse lõpetamise päev

 

03.12 

PUUETEGA INIMESTE PÄEV

International Day of Disabled Persons

 
 
 
 
 

 

Rahvusvahelist puuetega inimeste aastakümmet tähistati aastatel 1983–1992. Selle aastakümne lõppedes 

kinnitas ÜRO üldassamblee 3. detsembri rahvusvaheliseks puuetega inimeste päevaks.

 

Rääkige puuetega inimeste eluolust ning probleemidest eri valdkondadega seotult (töö, transport jne). Samuti tolerantsusest ja diskrimineerimisest ning sellest, mida saaks iga inimene teha, et puuetega inimeste elu kergem oleks.

 

FILMISOOVITUS:

„Itaalia arst“ – film kummalise elueesmärgiga Itaalia mehest: päästa iga Afganistani miiniohvri inimväärikus.

„Cambodia Trust“ – film Kambodžas elavate miinide tõttu inva- liidiks jäänud inimeste elust ja nende õiguste eest võitlemisest.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

03.12
puuetega inimeste päev

 15.12 

VABATAHTLIKE PÄEV

 

International Volunteer Day for Economic and Social Development

 
 
 
 
 

 

Päeva eesmärk on tõsta teadlikkust vabatahtlikkuse tähtsusest ja õhutada rohkemaid inimesi vabatahtlike organisatsioonidega liituma.

 

MÕTLE KAASA

 

Kes on vabatahtlik?

Millised võimalused on sinul vabatahtlikku tööd teha?

Kuidas saavad täiskasvanud vabatahtlikuna ühiskonnas abiks olla?

 

TEGUTSE

 

Aita vabatahtlikuna kaasa mõnes heas algatuses oma kodukohas. Kutsu kaasa ka oma sõbrad.

Kandideeri vabatahtlikuks mõnda arenguriiki. Organisatsioone, kes saadavad vabatahtlikke arengumaadesse on mitmeid, näiteks Arengukoostöö Ümarlaud, MTÜ Mondo ja Continuous Action.

Uuri internetist Vabatahtlike Värava kohta. 

Vaata filmi „Itaalia arst“, mis räägib Itaalia mehest, kes on võtnud enda elueesmärgiks päästa iga Afganistani miiniohvri inimväärikus.

Saa osa filmi „Inglise kirurg“ kaudu  Inglise ajukirurgi heategevuslikust tööst Ukrainas.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

Rääkige klassis vabatahtliku töö olulisusest nii abisaaja kui ka vabatahtliku enda vaatepunktist.

Uurige üheskoos võimalusi vabatahtliku tööks. Viige klassiga läbi HeaTeoTöö päev.

Kutsuge kooli oma kogemustest rääkima keegi, kes on teinud vabatahtlikku tööd Eestis või arenguriigis.

Prindi vabatahtlike päeva plakat ja pane se klassiruumi seinale kõigile uudistamiseks.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

05.12
vabatahtlike päev

 

09.12 

KORRUPTSIOONI-VASTANE PÄEV

International Anti-Corruption Day

 
 
 
 
 

 

Päeva eesmärk on tõsta inimeste teadvust korruptioonist, et seda ennetada. Korruptsioon on probleemiks paljudes riikides üle terve maakera ning see õõnestab

inimeste ausust ja demokraatiat. Korrumpeerunud juhid kasutavad oma võimu ebaausate eesmärkide saavutamiseks.

 

Arutlege, millised on korruptsiooni põhjused ja tagajärjed. Rääkige nii väikesema- kui ka suuremamahulisest, igapäevasest ja süstematiseeritud ning poliitilisest korruptsioonist. Teemadega seoses rääkige eetikast.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

09.12
korruptsioonivastane päev

 

10.12 

INIMÕIGUSTE PÄEV

Human Rights Day

 
 
 
 
 

 

ÜRO üldassamblee kiitis 1948. aastal 10. detsembril heaks inimõiguste ülemaailmse deklaratsiooni. Inimõiguste päeva eesmärk on tähistada konventsiooni olemasolu ning austada neid õigusi, mis meil igapäevaselt on. Inimõigused ei ole iseenesestmõistetavad kogu

maailmas. UNESCO on andnud välja deklaratsiooni inimkonna ühistest vastutustest: Universal Declaration of Human Responsibilities. Selle järgi on igaühe kohustuseks kohelda teisi inimlikult ja hakata vastu fanatismile, vihale ja tõrjutusele.

 

MÕTLE KAASA

 

Mis on inimõigused ja milleks on neid vaja?

Kes on olnud kuulsad inimõiguste eest võitlejad maailmas?

Milliseid juhtumeid tead inimõiguste rikkumisest?

 

TEGUTSE

 

Uuri mõne kuulsa inimõiguste eest võitleja elulugu ja tee kaaslastele selleteemaline ettekanne.

Vaata kaasahaaravat filmi „Õigusemõistmine“, mis räägib rahvusvahelise kriminaalkohtu igapäevatööst.

 

KASUTA ÕPPETÖÖS

 

Korraldage väitlus või arutelu inimõiguste teemal. Tutvustage õpilastele kuulsaid inimõiguste eest võitlejaid (Nelson Mandela, Gandhi, Aun San Suu Kyi) või rääkige tänapäeva suurimatest inimõiguste rikkumistest. 

Kutsuge külla inimõigusi edendavate organisatsioonide esindajaid. Samuti võiks kasutada juhtumianalüüse, näiteks võrrelda Ghana kullakaevanduses töötava lapse ja Eesti õpilase inimõigusi.

Õpilased tutvuvad paarides ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooniga ning joonivad seal alla kohad, mida nad peavad oluliseimateks. Arutlege, kuidas deklaratsioonis toodud inimõigusi rakendatakse Eestis ja mujal maailmas.

Õpilased valivad paarikaupa või väikestes gruppides välja inimõiguste deklaratsioonist ühe artikli ning jälgivad nädala jooksul ajalehtedes või ajakirjades käsitletud küsimusi, mis seostuksid deklaratsioonist valitud artikli teemaga. Õpilased hindavad kogutud materjali põhjal inimõiguste rakendamist. Kas foto või uudis räägib inimõiguste piiramisest või nende tagamise positiivsetest saavutustest? Õpilased koostavad valitud fotodest ja artiklitest kollaaži, pealkirjastavad oma töö vastavalt valitud inimõiguste deklaratsiooni artiklile ning esitlevad oma tööd kogu klassile.

Prindi inimõiguste päeva poster ja pane see klassiruumi seinale kõigile uudistamiseks.

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

10.12
inimõiguste päev

 

16.12 

KODANIKU- ja POLIITILISTE ÕIGUSTE PÄEV

 
 
 
 
 

 

Rahvusvaheline pakt kodanikuõiguste ja poliitiliste õiguste kohta avati allakirjutamiseks New Yorgis 16. detsembril 1966. aastal. Eesti ühines kodanikuõiguste ja poliitiliste õiguste rahvusvahelise paktiga 1991. aastal. Paktile allakirjutanud riigid kohustuvad kinni 

pidama üksikisiku kodanikuõigustest ja poliitilistest õigustest, sealhulgas õigusest elule, usuvabadusest, sõnavabadusest, kogunemisvabadusest, valimisõigusest ja õigusest õiglasele kohtumõistmisele. Kõik ÜRO riigid ei ole senini paktile alla kirjutanud.

 

FILMISOOVITUS:

„Saades bangladeshlaseks“ – kodakontsuseta Bihaaride võimalus esimest korda oma riigis hääletada.

„Burma VJ“ – film, mis tutvustab teravalt ohtlikku ajakirjani- kutööd ja dissidentlust politseiriigis Burmas.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

16.12
kodaniku- ja poliitiliste õiguste päev

 

18.12 

NAISTE DISKRIMINEERIMISE VASTANE PÄEV

 
 
 
 
 

 

1979. aastal võeti ÜRO egiidi all vastu konventsioon naiste diskrimineerimise kõigi vormide likvideerimise kohta. Rahvusvaheline leping sätestab meetmed naistevastase diskrimineerimise kõrvaldamiseks konventsiooniga ühinenud riikides. Eestis jõustus 

konventsioon 20. novembril 1991. aastal. Eestis on loodud soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku ametikoht, kelle ülesandeks on jälgida soolise võrdõigus- likkuse seaduse ja võrdse kohtlemise seaduse nõuete täitmist.

 

Arutlege naiste võrdõiguslikkuse võimalustest maailmas ja Eestis. Miks makstakse naistele sama tööd tehes vähem palka? Mis ametikohadele eelistatakse palgata mehi? Miks?

 

FILMISOOVITUS:

„Libeeria Raudsed Leedid“ – Aafrika esimese naispresidendi Libeeria Ellen Johnson-Sirlefi esimene aasta ametis.

 

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

18.12
naiste diskrimineerimise vastane päev

 

18.12 

MIGRANTIDE PÄEV

 

International Migrants Day

 
 
 
 
 

 

Sel päeval 1990. aastal kiitis ÜRO peaassamblee heaks migrantidest tööliste ja nende pereliikmete kaitset puudutava üldlepingu. Päeva tähistamise eesmärgiks on rõhutada võõrtööjõu inimõigusi, vabadusi ning kaitset. Migrandid aitavad kaasa

majanduse kasvule ja arengule, nad rikastavad ühiskondi kultuurilise mitmekesistumisega, teadmiste ja tehnoloogiatega ning nad aitavad tasakaalustada inimeste vanuselist demograafilist jaotumist.

 

Arutlege migratsiooni, selle põhjuste, tagajärgede, ohtude teemadel nii globaalselt kui ka Eesti kontekstis. Kutsu kooli näiteks immigrandist külaline, IOMi (International Organisation for Migration) või muu organisatsiooni esindaja.

 

FILMISOOVITUS:

„Hanna ja Violka“ – väga isiklik film Itaalia haige mehe eest hoolitsevast Poola naisest. 

„Bristoli rattaprojekt“ – sümpaatne film ratastest, ringlusest ja pagulusest Suurbritannias.

„Paradiis – kolm reisi selles maailmas“ – miks Aafrika noor pigem sureb teekonnal Euroopasse, kui jääb kodupaika?

„Qadir – noore afgaani teekond“ – siiras ja haarav dokumentaal noorest afgaani põgenikust, kes kodumaale tagasi pöördub.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

18.12
migrantide päev

 

20.12 

SOLIDAARSUSE PÄEV

International Human Solidarity Day

 
 
 
 
 

 

Esimesel vaesusevastasel aastakümnel (1997–2006) kinnitas ÜRO üldassamblee 20. detsembri rahvusvaheliseks inimliku solidaarsuse päevaks. Üldassamblee tuletas meelde, et solidaarsus on üheks neist universaalsetest väärtustest, millele inimeste ja

rahvaste vaheline suhtlemine peaks tuginema. Päeva eesmärk on rõhutada mitmekesisust, teadvustada avalikkusele solidaarsuse olulisust, julgustada debatte, mis on seotud solidaarsuse ja vaesuse vastu võitlemisega, et liikuda turvalisema ja rahumeelsema maailma poole.

 

Korraldage plakatite või sotsiaalreklaamide konkurss. Rääkige solidaarsusest ja arutlege, kui solidaarsed on õpilased üksikisikute, klassi, eestlaste või maailmakodanikena.

 

FILMISOOVITUS:

„Lillede saar“ – irooniline saaga tänapäeva ebavõrdsest maailmast. 

„Inglise kirurg“ –  Inglise ajukirurgi heategevuslik töö Ukrainas.

 

Kommentaarid

Nähtav ainult selle arvuti praeguses veebilehitsejas, lisatakse printimisse

20.12
solidaarsuse päev