Fotonäitus: Karmaretk Birmas

img_4613Kui sirvida riikide majanduslikku ja ühiskondlikku arengut võrdlevaid tabeleid, siis Birmat (teise nimega Myanmar) tasub otsida pigem viimastelt kohtadelt. Tegemist on maailma ühe vaeseima riigiga, kus rahvastiku keskmine eluiga on kaheksa aastat väiksem kui Eestis ja keskmise sissetuleku arvutamiseks tuleb Eesti oma jagada 20-ga. Haridustee lõppeb enamikul õpilastel enne viiendasse klassi jõudmist.

Nende arvude taga on mitmeid põhjuseid, kuid üks peamisi on Birma pikaajaline viibimine diktaatorliku hunta ehk sõjaväelise võimu all. Ligi 50 aasta jooksul oli riik suures osas välismaailmast isoleeritud sama moodi nagu Põhja-Korea. Alles 2011. aastal toimunud valimiste käigus sai Birmast paberil parlamentaarne vabariik. Justnimelt paberil, sest reaalsuses valitsevad ka praegu edasi vormi kappi riputanud kindralid, küll veidi leebemate tingimustega.

Sattusin Birmasse vabatahtlikuna tänu MTÜ Mondo arengukoostöö projekti ja Eesti Välisministeeriumi toetusele, töö raames aitasin kohalikul maapiirkondades tegutseval haridusorganisatsioonil elu sisse puhuda tema tegemisi tutvustavale kodulehele (www.rdfss.com).

Leidsin eest maalilise ja paljuski puutumatu riigi. Birmas veedetud aja jooksul üritasin kaamerasse salvestada tükikesi haruldasest loodusest, rõõmsameelsetest kohalikest ning küladest, kus näeb inimesi naeratuste saatel elamas praegu nagu sajand tagasi.

Need välja valitud pildid annavad edasi kahjuks vaid murdosa kohapeal kogetust. Loodetavasti inspireerivad nad vaatajaid aga ette võtma samme, et seda sõbralike inimeste ning fantastilise maastikuga riiki kunagi ka oma silmaga näha.

Kair Käsper, Mondo vabatahtlik Birmas

A3 suuruses kapad, riputuskonksuga. Kokku 20 tk.


Näituse valmimist toetas MTÜ Mondo maailmahariduse projekti raames Eesti Välisministeerium arengukoostööks ette nähtud vahenditest.