tuumarelvade leviku tõkestamise päev

05.03

 

TUUMARELVADE LEVIKU TÕKESTAMISE PÄEV

 
 
 
 
 

Tuumarelvade leviku tõkestamise lepingu eesmärk on takistada tuumarelvade levikut ning edendada olemasoleva tuumaarsenali hävitamist. Lepingus jõuti üksmeelele aastal 1968 ja see jõustus kaks aastat hiljem viiendal märtsil. Tuumarelvi omavad liikmesriigid kohustuvad ära hoidma tuumarelvade levikut teistesse riikidesse ning osalema läbirääkimistel, mille eesmärk on hävitada juba olemasolev tuumarelvade arsenal. Tuumarelvavabad liikmesriigid

nõustuvad pöördumatult sellega, et nad ei arenda tuumarelvi ja kasutavad võimalikke tuumatehnoloogiaid rahumeelsetel eesmärkidel. 2011. aasta novembri seisuga on lepinguga liitunud 189 riiki, millest viis on tuumarelvi omavad riigid: USA, Venemaa, Inglismaa, Prantsusmaa ja Hiina. On teada, et neli lepinguga mitteliitunud riiki omavad tuumarelvi: India, Pakistan, Põhja-Korea ja Iisrael, kuigi viimane pole relvade omamist avalikult kinnitanud.

Uurige, mis on saanud Hiroshimast ja Nagasagist, mida tabasid tuumapommid 1945. aastal. Korraldage väitlus tuumarelvade hävitamise poolt ja vastu. Külla võiks kutsuda vabatahtliku, kes on töötanud arengumaades või Eestis elava pagulase.

FILMISOOVITUS:

„Pabertiivul“ – Teise maailmasõja aegsest tsiviilisikute sõjategevusest Jaapanis ja USAs.